Filmy o Hitlerze – 5 cenionych tytułów o jednym z największych zbrodniarzy w historii ludzkości

Adolf Hitler to człowiek, który dał się zapamiętać jako jeden z największych zbrodniarzy w historii. To jednocześnie postać, która z historycznego i socjologicznego punktu widzenia jest interesująca. Właśnie dlatego powstają filmy o Hitlerze.
filmy o hitlerze

Jeśli chodzi o filmy o Hitlerze, to są to przede wszystkim dokumenty, choć znaleźć można również wysokobudżetowe produkcje fabularne. Wszystkie one mają na celu przybliżenie sylwetki zbrodniarza, a także przedstawienie światu, jakim był człowiekiem i jak zbudował swoją pozycję. To ciekawy, choć oczywiście trudny temat. Na pewno jednak warto go zgłębić, żeby lepiej zrozumieć historię pierwszej połowy XX wieku.

Godne polecenia filmy o Hitlerze? „Walkiria”

Głównym bohaterem filmu jest pułkownik Claus von Stauffenberg, który przystępuje do spisku oficerów. Mają oni tylko jeden cel – zabicie Adolfa Hitlera i odsunięcie nazistów od władzy w Niemczech. Choć wiemy, jak zakończyła się operacja „Walkiria”, produkcja jest fascynującym studium tego planu, a także świetnie zbudowanym filmem fabularnym z głośną historią w tle. Reżyser Bryan Singer zaprosił do współpracy Toma Cruise’a i Kenneth Branagh. „Walkiria” okazał się kasowym hitem, zarabiając ponad 200 milionów dolarów.

„Upadek” – świetne kino

Film z 2004 roku opowiada o ostatnich dniach życia Adolfa Hitlera. Opisuje wydarzenia ze schyłkowego okresu II wojny światowej, gdy przywódca III Rzeszy i jego najwierniejsi towarzysze ukryli się w podziemiach Kancelarii Rzeszy. Oliver Hirschbiegel w bardzo plastyczny sposób i z zachowaniem historycznej wiedzy opowiedział o tym, jak upadł człowiek odpowiedzialny za śmierć niezliczonych ludzkich istnień. Świetnie zrealizowany film doceniony został wieloma nagrodami.

Dowiedz się więcej, czyli „Hitler – ostatnie 10 dni”

W tym głośnym filmie z lat 70. w postać Hitlera wcielił się sam Alec Guinness. Podobnie jak w przypadku „Upadku”, tutaj również twórcy skupili się na pokazaniu ostatnich dni życia dyktatora. To filmowe dzieło okazało się nie tylko świetnym filmem fabularnym, ale również sposobem na poznanie historii II wojny światowej. Film ukazał postać Hitlera w świetle dramatycznych wydarzeń, nieco ją uczłowieczając, ale jednocześnie ostatecznie dowodząc, że był to człowiek, który zwyczajnie zasługiwał na śmierć.

Sprawdź!
Najlepsze filmy z Bruce'em Willisem – gwiazdorem „Szklanej pułapki” [TOP 10]

„Bunkier” – cenione dzieło z lat 80.

Powracamy do bunkra, w którym zginął Adolf Hitler. Filmowcy bardzo chętnie opisują właśnie ostatnie dni tyrana, pokazując, jak zakończył się jego żywot. W tym razem ostatnie dni Hitlera pokazał reżyser George Schaefer, który zaprosił do współpracy między innymi Anthony’ego Hopkinsa – to właśnie on zagrał wodza III Rzeszy. „Bunkier” z 1981 roku to bez wątpienia czołówka filmów o Hitlerze.

„Hitler: narodziny zła”, czyli od tego się zaczęło

Po kilku propozycjach pokazujących ostatnie dni Hitlera przyszedł czas na powrót do przeszłości, czyli okresu po I wojnie światowej. Właśnie wtedy pochodzący z Austrii Adolf Hitler zaczął budować swoją pozycję w polityce. To ciekawa analiza tego, jak wyglądała droga Hitlera do władzy i jak w konsekwencji doszło do makabrycznych wydarzeń przełomu lat 30. i 40. XX wieku. W nagrodzonym wieloma nagrodami „Hitler: narodziny zła” w główną rolę wcielił się Robert Carlyle.

Jeśli chodzi o filmy o Hitlerze, to bez kłopotu znajdziesz dobre tytuły, które warto oglądać. Powstało wiele dokumentów, ale również filmów fabularnych. Najlepsze z nich zaprezentowaliśmy w zestawieniu. To tytuły z dużym budżetem, które w sposób ciekawy, opierając się o wydarzenia historyczne, opowiedziały wyrywkowo historię największego zbrodniarza w historii ludzkości. To dzieła o charakterze historycznym, ale jednocześnie świetne propozycje do analizy socjologicznej.

Fot. główne via Wikipedia, domena publiczna

Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Filmy dla dorosłych o miłości, które musisz obejrzeć! Sprawdź nieoczywiste propozycje filmów o miłości!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
filmy podobne do hobbita
Czytaj więcej

Filmy podobne do „Hobbita” – 5 słynnych filmów fantasy

Filmy podobne do „Hobbita”, czyli dzieła z pogranicza fantasy i akcji, to ciekawa lista tytułów, która powinna przypaść do gustu fanom gatunku. Jeśli podobały ci się filmy Petera Jacksona, musisz poznać nasze propozycje!