Magia od zarania dziejów interesowała ludzi. Filmy o magikach pokazują, jak iluzje wykraczają daleko poza sferę karcianych sztuczek. Tak to już jest z iluzją, im bardziej coś wydaje się niemożliwe, tym bardziej nurtuje i zadziwia odbiorców. To właśnie dlatego świetni iluzjoniści bardzo dobrze znają się na psychologii. Potrafią manipulować, stosują perswazję i hipnozę. Przede wszystkim jednak wkładają ogrom pracy i zaangażowania w swoją twórczość, by ich publiczność po raz kolejny zaniemówiła z wrażenia. 

Iluzja (2013)

Kilku przypadkowych, niezwykle zdolnych iluzjonistów, Henley Reeves (Isla Fisher), Merritt McKinney (Woody Harrelson), J. Daniel Atlas (Jesse Eisenberg) i Jack Wilder (Dave Franco), wstępuje do tajemniczej organizacji. Czterech jeźdźców, bo tak nazywają siebie magicy, wznoszą sztuczki na wyżyny, kiedy to decydują się podczas pokazu obrabować bank, a pieniądze rozdać publiczności. Taka iluzja nie przechodzi jednak bez echa policji. Ich tropem ruszy agent FBI Dylan Rhodes (Mark Ruffalo), agentka Interpolu Alma Dray (Mélanie Laurent) i Thaddeus Bradley (Morgan Freeman) – demaskator iluzji. 

Iluzja 2 (2016)

Za sprawą swoich niezwykłych iluzji, Czterech Jeźdźców dorobiło się wielu wrogów. Są też bardzo źli ludzie, którzy próbują wykorzystać niesamowite umiejętności grupy do własnych celów. Czy magia, którą tak świetnie władają, pomoże im się wydostać z zastawionej na nich pułapki? 

Prestiż (2006)

Akcja filmu dzieje się u schyłku XIX wieku. Dwaj przyjaciele i zarazem iluzjoniści, Robert Angier (Hugh Jackman) i Alfred Borden (Christian Bale) całe swoje życie poświęcają tworzeniu kolejnych numerów magicznych. Jednak jak to często z niebezpiecznymi sztuczkami bywa, mogą skończyć się bardzo źle. Od tego już tylko krok do zemsty i obsesyjnej rywalizacji. Tytuł najlepszego iluzjonisty jest tylko jeden, a chowane urazy są najsilniejszą motywacją. Warto wiedzieć, że film „The Prestige” to dzieło Christophera Nolana, reżysera słynącego z produkcji takich jak „Memento”, „Mroczny Rycerz”, „Incepcja” i wielu innych znakomitych filmów. 

Iluzjonista (2006)

Młodzieńcza przyjaźń i zauroczenie pomiędzy szlachcianką i biednym chłopcem to coś, co nie miało szans na przetrwanie w XIX-wiecznym Wiedniu. Jednak po latach, przychodzi im spotkać się ponownie, a uczucie odżywa. Eisenheim (Edward Norton) jest popularnym magikiem, a Sophie (Jessica Biel) jest przeznaczona księciu. Czy niezwykłe umiejętności bohatera pomogą mu w walce o szczęście z ukochaną?

Niewiarygodny Burt Wonderstone (2013)

Burt Wonderstone (Steve Carell) i Anton Marvelton (Steve Buscemi) to dwaj iluzjoniści i przyjaciele od dziecka. Wspólnie zdobywają szczyty popularności. Jednak gdy świat coraz bardziej zachwyca się brutalnymi sztuczkami ulicznego magika, Steve’a Graya (Jim Carrey), ich przyjaźń zaczyna się rozsypywać, a pokazy odwiedza nieliczna już publiczność. To będzie dla nich cenna lekcja i okazja do uruchomienia kreatywności. 

Sztuczka (2016)

Młody magik uliczny, Bo (Jacob Latimore) po śmierci rodziców ma pod opieką młodszą siostrę. Aby zapewnić sobie byt, decyduje się zarabiać w nielegalny sposób. Wkrótce pakuje się w coraz większe tarapaty, a jego bliskim grozi niebezpieczeństwo. Tylko ponadprzeciętna inteligencja i niezwykłe zdolności mogą mu pomóc się z nimi uporać…

Houdini: Magia miłości (2007)

Rzecz dzieje się w Wielkiej Brytanii w 1926 roku. Harry Houdini (Guy Pearce), jeden z najsłynniejszych iluzjonistów wszech czasów, chce skontaktować się ze zmarłą matką, za co oferuje sporą nagrodę. Szansę dostrzega spirytystka Mary McGarvie (Catherine Zeta-Jones). Połączy ich gorący romans…

Next (2007)

Chyba każdy chciałby wiedzieć, co stanie się w przyszłości. W końcu to pozwoliłoby unikać nieprzyjemnych zdarzeń. Taką zdolność posiada główny bohater filmu „Next”, Chris Johnson (Nicolas Cage). Jednak paranormalne umiejętności to zawsze wielkie zainteresowanie, również ze strony władz. Chris pragnie tego uniknąć, w związku z czym musi się ukrywać. Jednak gdy ludzkości grozi kataklizm, agentka Callie Ferris (Julianne Moore) zrobi wszystko, by nakłonić go do współpracy.

Hugo i jego wynalazek (2011)

Skoro o iluzji mowa, nie sposób nie wspomnieć o magii kina, której hołduje w tym filmie jego twórca, doskonały Martin Scorsese. Bohaterem opowieści jest chłopiec Hugo (Asa Butterfield). Po śmierci ojca trafia pod opiekę nieodpowiedzialnego wuja. Po ojcu pozostała mu dziwna maszyna, którą Hugo próbuje uruchomić. Poznana niedawno dziewczynka Isabelle (Chloë Grace Moretz) pomaga mu w tym zadaniu. Wspólnie dokonują niezwykłego odkrycia.

21 (2008)

Ostatni film, choć może nie jest typowo o magikach, to jednak pokazuje, jak łatwo można oszukać innych, dzięki ponadprzeciętnym umiejętnościom. Grupa wybitnych studentów pod przewodnictwem Micky’ego Rosy (Kevin Spacey) wykorzystuje widzę matematyczną w grze w black jacka. I choć to, co robią, nielegalne nie jest, to jednak bardzo nie podoba się właścicielom kasyna…

Najlepsze filmy o magikach, to produkcje z różnych gatunków. Większość z nich to thrillery i dramaty, ale znalazła się wśród nich także komedia („Niewiarygodny Burt Wonderstone”) i piękna opowieść o narodzinach kina. Z pewnością każda z tych dziesięciu propozycji jest warta obejrzenia. 

Archiwum: maj 2023