Aktorzy to osoby o szczególnym statusie społecznym. To ulubieńcy tłumów, których traktuje się wręcz jak nadludzi. Niewiele jest podobnych profesji. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilkaset lat temu paranie się aktorstwem było czymś wstydliwym, szczególnie dla kobiety. Zawód ten to jednak nie tylko przyjemności. Jakie cechy musi mieć aktor? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Aktor filmowy i serialowy – na czym polega jego praca?

Praca aktora polega na udawaniu kogoś innego. By przed kamerą lub w teatrze zmienić się w odgrywaną postać, aktorzy modyfikują swoją mimikę, sposób mówienia i poruszania się, a za sprawą charakteryzacji także wygląd zewnętrzny. Do zestawu niezbędnych umiejętności aktorskich należą dobra emisja głosu, prawidłowa dykcja, świadomość ruchu i własnego ciała, zdolność analizowania tekstu dramatycznego, a także wiarygodne odgrywanie emocji i wywoływanie ich u widzów. Niezmiernie ważne są także charakterystyczny wygląd, przyciągające cechy osobowości, charyzma i naturalny talent do wykonywania tego zawodu.

Aktor na planie zdjęciowym

Choć wszystkie osoby zajmujące się aktorstwem grają kogoś, kim tak naprawdę nie są, praca aktora teatralnego różni się od pracy aktora głosowego, ten zaś ma zupełnie inne zadania niż aktor filmowy. W tym artykule skupiamy się wyłącznie na aktorach występujących przed kamerą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać aktorem, to kliknij: https://infojob.pl/jak-zostac-aktorem

Próby i testy przed rozpoczęciem nagrywania

Aktor zaangażowany do filmu lub serialu najpierw omawia swoją rolę z reżyserem, następnie bierze udział w próbach, przymierza kostiumy i charakteryzację. Bierze także udział w testach kamerowych. W dużych produkcjach w Hollywood testom poddaje się niemal wszystko, między innymi chemię między osobami, które mają występować w duecie. Polscy aktorzy nie są poddawani aż tak wielu sprawdzianom przed rozpoczęciem prac.

Kto zastępuje aktorów?

W trakcie zdjęć aktor powinien przybyć na plan na tyle wcześnie, by zdążyć się przebrać i oddać w ręce charakteryzatorek, zanim stanie przed kamerą. By gwiazdy nie musiały brać udział w ustawianiu świateł i sprzętu, robi to za nie tzw. stand-in. Czasem gwiazdy filmowe korzystają też z pomocy dublerów i kaskaderów, którzy zastępują ich w intymnych lub niebezpiecznych scenach.

Zadania aktora

Aktor zawsze interpretuje postać przez własne doświadczenia i emocje, jednak podczas odgrywania swojej roli musi stosować się do zaleceń reżysera i przestrzegać wytycznych operatora. Na planie nie ma jednak miejsca na długie dysputy o roli. Wszystko powinno zostać przedyskutowane przed rozpoczęciem zdjęć.

Po zakończeniu prac na planie zadaniem aktora jest także udział w promocji filmu lub serialu. Musi być obecny na uroczystych pokazach, udzielać wywiadów i brać udział w konferencjach prasowych.

Jak zostać aktorem?

Aktorem można zostać, zgłaszając się na casting do filmu, serialu lub reklamy. Jeśli taki naturszczyk spodoba się twórcom i widzom, ma szanse zrobić wielką karierę. Do grona aktorów i aktorek bez wykształcenia należą m.in. Tom Cruise, Johnny Depp czy Charlize Theron. W Polsce są to np. Julia Kamińska i Zbigniew Buczkowski.

Szkoły aktorskie

Szkoła aktorska zapewnia oczywiście dużo lepsze przygotowanie do zawodu. Studenci zostają wyposażeni w szereg umiejętności i pod okiem doświadczonych gwiazd i wykładowców poznają różne metody i techniki aktorskie. Uczą się także śpiewać, tańczyć, walczyć, posługiwać się różnymi gwarami, akcentami i dialektami, a także improwizować. Najsłynniejsze publiczne szkoły aktorskie w Polsce znajdziesz w Krakowie, Łodzi i Warszawie. Bardzo trudno się do nich dostać, gdyż przyjmują zaledwie kilka osób na rok. Dlatego wiele osób marzących o karierze przed kamerą, decyduje się na edukację w studium aktorskim.

Ile zarabiają aktorzy?

Trudno określić średnie zarobki aktorów. Epizodysta w serialu może zarobić 100 złotych za dzień zdjęciowy, podczas gdy gwiazdor Hollywood zgarnie za rolę kilkadziesiąt milionów dolarów plus tantiemy z zysków filmu. Najmniej zarabiają pracownicy teatrów, którzy za granie w przedstawieniach otrzymują niewielkie, lecz stałe miesięczne wynagrodzenie. Mimo wszystko wielu polskich aktorów cieszy się z etatu, gdyż jest to pewna praca. Najwięcej zarabia się natomiast na reklamach. Dlatego większość aktorów nie ma oporów przed tym, by zagrać w promocyjnym spocie.

Cienie i blaski aktorstwa

Choć status gwiazdy wydaje się być bardzo kuszący, a samo aktorstwo niezwykle intrygujące, zawód ten ma także swoje mroczne oblicze. Nawet po szkole niełatwo jest dostać pierwszą główną rolę, a czasem nie dostaje się jej nigdy, do końca życia występując na drugim lub trzecim planie. Kiedy już uda się zaistnieć, można cieszyć się wysokimi zarobkami, trzeba jednak pamiętać, że żyje się od planu do planu i trudno mówić o prawdziwej stabilizacji finansowej.

Do wad zawodu należy zaliczyć także ciągłe życie na świeczniku. Wiele gwiazd ekranu skarży się na brak prywatności. Bycie bezustannie ocenianym i obserwowanym prowadzi często do problemów psychicznych i uzależnień wśród aktorów i aktorek.

Wiesz już, kim jest aktor i na czym polega jego profesja. Jeśli marzysz o karierze aktorskiej i wiesz, że nadajesz się do gry przed kamerą, zgłoś się na casting. Być może twój talent zostanie dostrzeżony i już niedługo twoje nazwisko będzie sławne.

Archiwum: czerwiec 2022