Kategoria
Praca w filmie
Kostiumograf – zawód dla znawców mody i historii
Kostiumograf to jeden z najważniejszych zawodów filmowych, szczególnie jeśli chodzi o kino historyczne, fantasy i science fiction. Na czym dokładnie polega ta praca? Jak wyglądają zarobki? Czy należy mieć kierunkowe wykształcenie? Sprawdź!
Producent filmowy – przedsiębiorca, wizjoner czy zmora artysty?
Producent filmowy to zawód wymagający olbrzymich kompetencji z wielu dziedzin i dostarczający sporo stresu. Jednocześnie jednak jest to profesja bardzo satysfakcjonująca i przynosząca spore profity. Czy warto zatem iść tą drogą? Przeczytaj poniższy artykuł.
Garderobiana – na czym polega jej praca? I czy opłaca się ją wykonywać?
Garderobiana to osoba, która ściśle współpracuje z kostiumografem, realizując jego wizję artystyczną. Na czym dokładnie polega jej praca? Czy jest dobrze płatna? Czy wymaga wykształcenia? Sprawdź to w naszym tekście.
Kierownik produkcji filmowej – najbardziej niewdzięczna profesja w branży. Czy warto szukać pracy w tym zawodzie?
Kierownik produkcji filmowej to niezwykle trudny i niewdzięczny zawód. Osoba, która go wykonuje, musi wykazywać się wiedzą z różnych dziedzin oraz licznymi predyspozycjami. Co dostaje w zamian i czy jej trud w ogóle się to opłaca? Sprawdź!
Kaskader filmowy – dubler od zadań specjalnych. Jak przygotować się do zawodu?
Kaskader filmowy to osoba, która zawodowo zajmuje się dublowaniem aktorów w niebezpiecznych scenach. Kto nadaje się do tej pracy, jak się do niej przygotować i ile można zarobić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Charakteryzator – na czym polega jego praca? Czy różni się od makijażysty?
Charakteryzator to jeden z zawodów filmowych. Zajmuje się głównie malowaniem aktorów, ale jego działania nie ograniczają się do robienia ładnego makijażu. Co wchodzi w zakres jego obowiązków? Gdzie można nauczyć się charakteryzacji i ile się na tym zarabia? Sprawdź!
Statysta na planie filmowym – na czym polega ten zawód? Ile można zarobić?
Statysta to jedna z osób, które pojawiają się przed kamerą. Jej zadania są dość proste, jednak bez statystów trudno byłoby zrealizować jakikolwiek film czy serial. Sprawdź, z czym wiążę się ta praca i jak jest wynagradzana.
Scenarzysta – ten, w którego głowie rodzi się film. Jak zostać autorem scenariuszy filmowych?
Scenarzysta to wymarzony zawód wielu osób, które jednocześnie lubią pisać i kochają kino. Pisanie artykułów i tworzenie scenariuszy filmowych to jednak dwie różne rzeczy. Jak zostać scenarzystą? I czy z tego zawodu da się wyżyć? Sprawdź w naszym artykule.
Scenograf – twórca filmowych światów. Na czym polega praca w tym zawodzie?
Scenograf filmowy to osoba, która potrafi przeistoczyć pustą halę filmową w fantastyczne światy. Jest jedną z najważniejszych osób na planie filmowym, której praca ma ogromne znaczenie nawet wtedy, gdy pozornie jej nie widać. Poznaj szczegóły pracy scenografa.
Aktor, czyli ulubieniec tłumów. Jak zostać aktorem i czy warto to robić?
Aktor to osoba, która kreuje na scenie lub ekranie rozmaite role. Wykorzystuje w tym celu własne ciało, twarz i głos. Najsłynniejsi aktorzy zarabiają dziesiątki milionów dolarów. Poniżej znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o tym zawodzie.
Reżyser filmowy – pan i władca na planie zdjęciowym. Jak zostać reżyserem filmów w Polsce?
Reżyser filmowy to jeden z najważniejszych zawodów w branży rozrywkowej, który przynosi spore zarobki. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może go wykonywać. Dlaczego? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.
Operator filmowy – artysta za kamerą. Na czym polega najbardziej filmowy ze wszystkich zawodów?
Operator filmowy to jeden z najważniejszych zawodów w branży. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to zawód najważniejszy. Bez autora zdjęć nie byłoby bowiem filmu. Sprawdź, na czym dokładnie polega jego praca i jak ją zdobyć.
Realizator dźwięku – ceniony zawód dla mistrzów słuchania. Czym zajmuje się dźwiękowiec?
Realizator dźwięku to wyrażenie o wielu znaczeniach. W branży filmowej określa się tak osobę odpowiedzialną za warstwę dźwiękową dzieła. Koordynuje ona pracę kilku osób, a jej zadania są o wiele trudniejsze, niż może się wydawać.