Garderobiana – na czym polega jej praca? I czy opłaca się ją wykonywać?

Garderobiana to osoba, która ściśle współpracuje z kostiumografem, realizując jego wizję artystyczną. Na czym dokładnie polega jej praca? Czy jest dobrze płatna? Czy wymaga wykształcenia? Sprawdź to w naszym tekście.
garderobiana

Garderobiana to jedna z osób, które pracują w zespole kostiumografa. Nazwa tej profesji pochodzi od pomieszczenia, w którym przebierają się aktorzy. Zarówno w teatrze, jak i w filmie, zadania takiej osoby są ściśle związane ze strojami. W niniejszym artykule skupimy się na pracy garderobianych w branży filmowej.

Garderobiana – zakres obowiązków

Zadaniem garderobianej jest pomaganie kostiumografom i ich asystentom w przygotowaniu strojów do filmu. Osoby na tym stanowisku nie uczestniczą w projektowaniu, muszą jednak zapoznać się ze scenariuszem i wszystkimi planami, by podczas zdjęć móc wprowadzić w życie zamysł szefa pionu. Praca takiej osoby wiąże się z:

  • fizycznym pozyskaniem kostiumów;
  • transportowaniem ich na plan;
  • dbaniem o ich stan w trakcie zdjęć oraz – w sytuacji, gdy są wypożyczone – dotrzymywaniem terminu zwrotu.

Na zlecenie kostiumografa garderobiana dokonuje też przeróbek kostiumów. Uczestniczy również w próbach i w pracach na planie. Pomaga aktorom ubierać się i zdejmować stroje. W przypadku dużych projektów producenci zatrudniają kilka garderobianych, a także ich pomocników. Podobnie jak wszystkie osoby w pionie kostiumograficznym, osoby te odpowiadają materialnie za stan kostiumów.

Ile zarabia garderobiana w branży filmowej?

Garderobiana jest jednym z pracowników najniższego szczebla w branży filmowej, dlatego nie ma co spodziewać się wysokich zarobków w tym zawodzie. W polskim kinie wynagrodzenia garderobianych wahają się od 2000 do 3000 złotych brutto. Pracę tę często wykonują studentki i studenci kostiumografii oraz osoby początkujące w tym zawodzie.

Jak widzisz, za przygotowywanie kostiumów i rekwizytów do filmu odpowiadają odpowiednie osoby. Czy zaciekawiła cię ich praca?

Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Kierownik produkcji filmowej – najbardziej niewdzięczna profesja w branży. Czy warto szukać pracy w tym zawodzie?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
kostiumograf
Czytaj więcej

Kostiumograf – zawód dla znawców mody i historii

Kostiumograf to jeden z najważniejszych zawodów filmowych, szczególnie jeśli chodzi o kino historyczne, fantasy i science fiction. Na czym dokładnie polega ta praca? Jak wyglądają zarobki? Czy należy mieć kierunkowe wykształcenie? Sprawdź!
producent filmowy
Czytaj więcej

Producent filmowy – przedsiębiorca, wizjoner czy zmora artysty?

Producent filmowy to zawód wymagający olbrzymich kompetencji z wielu dziedzin i dostarczający sporo stresu. Jednocześnie jednak jest to profesja bardzo satysfakcjonująca i przynosząca spore profity. Czy warto zatem iść tą drogą? Przeczytaj poniższy artykuł.