Nazizm z oczywistych przyczyn wywołuje mnóstwo emocji. To właśnie dlatego na przestrzeni dziesiątek lat był obiektem zainteresowania wielu twórców filmowych. Poprzez swoje dzieła starali się oni przedstawić temat na różne sposoby, o czym za chwilę się przekonasz. Filmy o nazistach, które proponujemy, pochodzą z różnych gatunków. Są to produkcje wojenne, dramaty, romanse, a także komedie, zatem z pewnością znajdziesz w tym zestawieniu coś dla siebie.

„Bękarty wojny”

bękarty wojny plakat filmowy

Kultowa satyra Quentina Tarantino, „Bękarty wojny” to jeden z najpopularniejszych filmów o nazistach. Twórca przedstawia nam tutaj historię w charakterystyczny dla siebie, intrygujący sposób. Nazistowski pułkownik Hans Landa (Christoph Waltz) dokonuje egzekucji na żydowskiej rodzinie, z której ocalało wychodzi tylko młoda Shosanna (Mélanie Laurent). Do walki z gestapo zostaje powołana specjalna grupa bękartów wojny, której przywódcą jest Aldo Raine (Brad Pitt). Bękarty mają swoje sposoby na realizowanie powierzonych im zadań. Niebawem pojawi się przed nimi arcyważna misja pokonania nazizmu u źródła. W tym samym czasie Shossana będzie planowała zemstę na oprawcach rodziny według własnych reguł.

„Pianista”

pianista plakat filmowy

Poruszający film Romana Polańskiego opowiada historię Władysława Szpilmana – zdolnego pianisty żydowskiego pochodzenia, w którego rolę wcielił się Adrien Brody. W ostatniej chwili udaje mu się uniknąć deportacji do obozu koncentracyjnego, jednak jego rodzina nie ma już tyle szczęścia. Bohater przeżywa swoje cierpienie w ruinach miasta. Tylko pomoc innych ludzi i odrobina szczęścia może zapewnić mu przetrwanie…

„Lista Schindlera”

lista schindlera plakat filmowy

Niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler (Liam Neeson), korzystając z okazji, przejmuje fabrykę naczyń emaliowanych, której zyski pochodzą z niewolniczej pracy krakowskich Żydów. Z czasem bohater staje się coraz mniej obojętny na losy robotników. Z pomocą Itzhaka Sterna (Ben Kingsley) stara się ocalić jak najwięcej swoich żydowskich robotników, przekonując rzeszę o ich niezbędności w fabryce. Nie szczędzi również pieniędzy, aby ocalić jak najwięcej żyć przed okrutnym losem. „Lista Schindlera” Stevena Spielberga to zdobywca aż siedmiu Oskarów. 

„Upadek”

upadek plakat filmowy

Film Olivera Hirschbiegela z pewnością przypadnie do gustu osobom zainteresowanym momentem upadku III Rzeszy. Jest to ekranizacja wspomnień ostatniej sekretarki Adolfa Hitlera, Traudl Junge. Akcja rozgrywa się w kwietniu 1945 roku w nazistowskich Niemczech. Na ulicach panuje chaos, a przywódca przeżywa swoje ostatnie dni w tajnym bunkrze w podziemiach Berlina. Jest wiele powodów, dla których warto zobaczyć ten film, a jednym z nich jest sposób, w jaki Bruno Ganza odtworzył postać nazistowskiego dyktatora.

„Chłopiec w pasiastej piżamie”

chłopiec w pasiastej piżamie plakat filmowy

Losy ludzi przeżywających wojnę są ogromnie poruszające, ale jeszcze bardziej porusza, kiedy chodzi o dzieci. Ten film opowiada historię ośmioletniego Bruna, syna oficera SS. Chłopiec wraz z całą rodziną przenosi się na wieś, gdyż to właśnie tam pracować będzie jego ojciec. Wkrótce Bruno odkrywa dziwną rzeczywistość za drutem kolczastym, w której żyje, również ośmioletni, Szmul. Zdziwiony tym, że zaniedbany chłopiec po drugiej stronie drutu przez cały dzień nosi piżamę, Bruno rozpoczyna poznawanie nieznanego dotąd i niezrozumiałego dla dziecka świata…

„13 minut”

13 minut plakat filmowy

Czasem wystarczy jeden człowiek, który swoją odwagą może odmienić losy wielu. Gdy przeważająca część niemieckiej ludności z aprobatą przygląda się działaniom Hitlera, pewien prosty stolarz opiera się propagandzie i postanawia powiedzieć „dość”. Georg Elser, bo jego prawdziwą historię opowiada ten film, w którego wcielił się aktor (Christian Friedel) decyduje się w pojedynkę dokonać zamachu na Führera. Szykuje ładunek bombowy, który ma zgładzić przywódcę podczas głoszonego przez niego przemówienia dokładnie 8 listopada 1939 roku. Plan, choć wcielony w życie, nie przynosi zamierzonego efektu, a Georg szybko zostaje schwytany. 

„Więzień nienawiści”

więzień nienawiści plakat filmowy

Neonazista Derek (Edward Norton) śmiało kroczy drogą przemocy i ostatecznie dokonuje zabójstwa na tle rasowym. Trafia do więzienia, gdzie jego dotychczasowe poglądy zostają poddane weryfikacji. Po odsiadce swojego wyroku przemieniony powraca do rodzinnych stron. Tam wita go młodszy brat Daniel (Edward Furlong), który jest zagorzałym fanem poczynań Dereka sprzed pobytu w więzieniu. Zadaniem głównego bohatera jest uchronić brata od losu, którego sam doświadczył i wyrwać go ze szponów nienawiści. 

„Życie jest piękne”

życie jest piękne plakat filmowy

Stwierdzenie „Życie jest piękne” w obliczu wojny brzmi jak oksymoron. A jednak, Guido Orefice (Roberto Benigni) stara się za wszelką cenę udowodnić słuszność powiedzenia. Gdy wraz z kilkuletnim synkiem trafia do obozu koncentracyjnego, jego główną misją jest zasłonić koszmarną rzeczywistość, przekonując chłopca, że życie w obozie jest tak naprawdę swego rodzaju grą. Ten film to wzruszająca opowieść o miłości, przyjaźni, wyobraźni i niesamowitej pogodzie ducha w najgorszych okolicznościach. 

Najlepsze filmy o nazistach poruszą niejednego widza. W naszym zestawieniu znalazły się produkcje obejmujące wątek nazizmu na różne sposoby – trochę historii, mnóstwo emocji, szczypta współczesności i niemała dawka komedii.

Fot. główne: Zrzut ekranu ze zwiastuna filmu „Bękarty wojny” (2009), reż. Quentin Tarantino via Youtube.com – Rotten Tomatoes Classic Trailers

Archiwum: kwiecień 2023