Omawiana tu platforma to obok Netflixa czy HBO Max jeden z największych graczy na rynku streamingu. Amazon Prime Video w Polsce ma jedną znaczącą przewagę nad konkurentami – bardzo dobrą cenę. Ale wiadomo, że cena to nie wszystko. Jak przedstawia się oferta serwisu Amazon Prime? Filmy tam obecne to często wartościowe tytuły, a nawet klasyki kina. Przekonaj się, co warto obejrzeć na tej platformie.

Amazon Prime – filmy. „Podziemny krąg” (1999)

Pierwszy tytuł, jaki prezentujemy na naszej liście, to kultowy film Davida Finchera. Swego czasu „Podziemny krąg” określany był jako głos pokolenia młodych ludzi zagubionych w świecie postmodernizmu i wszechobecnego konsumpcjonizmu przeżerającego Zachód. Dziś można się spierać, na ile zawarte w nim przemyślenia wciąż są świeże i ciekawe, a na ile jest to intelektualne efekciarstwo.

Jednak faktem jest, że ten tytuł to znakomite role Brada Pitta i Edwarda Nortona, a także niebanalny zaskakujący scenariusz, znakomita realizacja, montaż czy zdjęcia. Bez wątpienia jeden z najbardziej udanych filmów Finchera. Największe wrażenie robi za pierwszym razem, ale i oglądany ponownie może się spodobać.

„Powrót do przyszłości” (1985)

Oto kolejny szacowny klasyk dostępny na Amazon Prime. Filmy z serii „Powrót do przyszłości” to zew przygody, niesamowite wydarzenia oraz nienachalny humor. Historia młodego chłopaka Marty’ego McFly’a, który niespodziewanie przenosi się w czasie kilkadziesiąt lat wstecz. Wraz z pomocą znajomego naukowca czyni starania, by powrócić do swoich czasów.

Film Roberta Zemeckisa to akcja, wiele zabawnych sytuacji, a przede wszystkim niezastąpiony duet głównych aktorów. Christopher Lloyd i Michael J. Fox zagrali tu swoje życiowe role, a ich wspólna dynamika nadawała ton całości. A pomyśleć, że Fox początkowo miał nie grać w tym filmie. Pierwszym wyborem do roli Marty’ego był Eric Stolz, jednak uznano, że jego gra jest za mało „młodzieżowa”.

„Gladiator” (2000)

Tym razem jeden z najsłynniejszych filmów z Russellem Crowe na Amazon Prime. Filmy Ridleya Scotta w ostatnich latach są raz lepsze, raz gorsze. Jednak wszyscy kinomani po dziś dzień mają w pamięci jego największe dokonania takie jak „Obcy” czy „Łowca androidów”. Jednym z takich najlepszych filmów Scotta jest bez wątpienia „Gladiator”, który doczekał się Oscara dla najlepszego filmu. Historia dowódcy rzymskich legionów, który szuka zemsty za śmierć bliskich, to sporo patosu, lecz podanego we właściwy sposób. Epickie kino pełne widowiskowych scen i stawiające jasny podział na dobro i zło. Historycznie jest tu sporo nieścisłości, ale chodzi przede wszystkim o wciągającą opowieść.

„Big Lebowski” (1998)

Dla odmiany uderzamy w bardziej komediowe nuty. Ten film wyreżyserowany przez braci Coen przynosi jedną z najsłynniejszych ról w karierze Jeffa Bridgesa. Gra on tu pewnego nader wyluzowanego jegomościa nazwiskiem Lebowski, który w wyniku niespodziewanego splotu okoliczności zostaje pomylony z pewnym milionerem. Bohater musi wykaraskać się z tarapatów. W istocie w filmie braci Coen nie o fabułę jednak chodzi. Ale o niepodrabialny mocno groteskowy klimat kolejnych scen. Dziwne dialogi, dziwne postaci, świat wyjęty jakoby ze snu – taki jest „Big Lebowski”. Hipnotyzujący i niepowtarzalny.

Amazon Prime – filmy. „Bękarty wojny” (2009)

Tym razem na naszej liście tytuł spod ręki Quentina Tarantino. Oryginalne spojrzenie na wydarzenia drugiej wojny światowej. Fikcyjna historia komando tropiącego nazistów to alternatywna wersja historii od Tarantino. Projekt, który mógł się okazać jedynie brakiem taktu wobec ofiar wojny. Jednak nic podobnego się nie stało. Odważny pomysł Tarantino dzięki przemyślanej realizacji ujmującej historię w ramy zrozumiałego pastiszu stał się jednym z ciekawszych filmów wojennych. A rola Christopha Waltza wcielającego się w nazistowskiego potwora Hansa Landę do dziś jawi się jako jedna z najbardziej wyrazistych kreacji w kinie XX wieku.

„Gorączka” (1995)

Kolejny klasyk dostępny w ofercie Amazon Prime. Filmy z Robertem De Niro to w wielu wypadkach dzieła wybitne. Podobnie filmy z Alem Pacino. Jednak widzowie wiele lat musieli czekać na ekranowe spotkanie obu panów. Chociaż w 1974 roku obaj zagrali w „Ojcu chrzestnym II”, nie dzielili jednak ze sobą żadnej sceny. To uległo zmianie za sprawą „Gorączki” Michaela Manna. Wybitny film sensacyjny to nie tylko opowieść kryminalna o policjantach i złodziejach. To także a może przede wszystkim historia o lojalności, wierności swym ideałom i o realizacji objętej życiowej drogi. Pacino i De Niro w wybornej formie.

Amazon Prime – filmy. „1917” (2019)

Wojenny fresk spod ręki Sama Mendesa (reżysera „American Beauty”), który opowiada o wydarzeniach pierwszej wojny światowej. Czyni to w nieszablonowy sposób, jako że zdarzenia zostają tu ukazane za pomocą jednego wielkiego ciągłego ujęcia. A przynajmniej tak stara się to okazać reżyser, bowiem w istocie można się tu dopatrzeć cięć montażowych. Tak czy siak przyjęta strategia skutkuje powstaniem obrazu, który autentycznie przybliża widza do wojny i sprawia, że można poczuć lęk związany z przebywaniem na froncie. Obraz słusznie nagrodzony wieloma laurami, w tym Złotymi Globami.

„Tajemnice Los Angeles” (1997)

Kolejny prezentowany przez nas tytuł to kolejna produkcja z Russellem Crowe na Amazon Prime. Filmy z tym aktorem to często fabuły pełne emocji. Nie inaczej jest i tym razem. W tej współczesnej wariacji kina noir Crowe’owi partnerują takie gwiazdy jak Kevin Spacey czy Kim Basinger. Ta ostatnia za swoją rolę została nagrodzona jakże zasłużonym Oscarem. Fabuła to mroczna opowieść rodem z Los Angeles sprzed kilkudziesięciu lat. Zbrodnia, zdrada, namiętność i wiele więcej. Film, w którym reżyser Curtis Hanson udanie zaczerpnął z filmowych wzorców w rodzaju obrazów z Humphreyem Bogartem.

„Szczęki” (1975)

I kolejny klasyk od Amazon Prime. Filmy Stevena Spielberga to bez wątpienia nieodłączna część historii kina. Tytuły, które czarowały widzów przez dekady. Tytuły, w których Spielberg dzięki umiejętnej pracy kamery, reżyserii i kompozycji kadrów oraz efektom specjalnym był w stanie powołać do życia najbardziej niesamowite historie. Taką właśnie historią była ta o rekinach zabójcach terroryzujących plaże. Chociaż film z Royem Schneiderem w roli głównej ma niemal pięćdziesiąt lat, a mechaniczny rekin nie jawi się już tak spektakularnie, klimat „Szczęk” wciąż jest niesamowity.

Amazon Prime – filmy. „Zapach kobiety” (1992)

Po raz kolejny na naszej liście pojawia się Al Pacino. Tym razem w roli, która swego czasu przyniosła mu upragnionego Oscara. Zagrał tu byłego wojskowego, obecnie niewidomego, który wybiera się w nietypową podróż z młodym chłopakiem, który jest jego opiekunem. Niezapomniany film Martina Bresta stoi poruszającą kreacją Pacino. Mocny głos i ekspresja aktora pozwoliły znakomicie oddać porywczy charakter jego bohatera. A zarazem pozwoliły w wiarygodny sposób ukazać ból i cierpienie niewidomej osoby. Film poruszający, piękny, wyjątkowy.

„Big Short” (2015)

Pora na ostatni tytuł w naszym zestawieniu produkcji od Amazon Prime. Filmy dotykające tematyki skomplikowanych finansowych procesów to ambitne projekty. Trudno jest sprawić, by taka fabuła jawiła się jako rozrywkowa i interesująca. Nie jest to jednak niewykonalne, co udowodnił swego czasu Adam McKay w swoim filmie. Twórca, który niedawno wsławił się reżyserią „Nie patrz w górę”, nigdy nie unikał trudnych tematów. W tym tytule przedstawił genezę kryzysu finansowego w 2008 roku. A na ekranie pojawił się zastęp gwiazd w tym Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling czy Brad Pitt. Film emocjonujący, wciągający a przy tym w ciekawy sposób wykładający prawidła rządzące amerykańską i globalną ekonomią.

Amazon Prime – filmy. Podsumowanie

Wybór filmów na omawianej przez nas platformie wbrew pozorom jest całkiem szeroki. Oczywiście pamiętać należy, że w powyższym zestawieniu przedstawiliśmy jedynie wybrane pozycje, jakie uznaliśmy za najciekawsze. Platforma to o wiele więcej filmów, a także seriali. Znajdź coś dla siebie i ciesz się smakiem dobrego kina. Warto przy tym pamiętać, że niektóre z powyższych filmów, jakie opisaliśmy, mogą z czasem zniknąć z serwisu jako udostępniane na zasadach licencji.

Archiwum: wrzesień 2022