Głównym wskaźnikiem gatunkowym w przypadku sensacji pozostaje jednak bohater biorący udział w wydarzeniach, które określić można właśnie jako sensacyjne, niezwykłe, pełne adrenaliny.
I takie właśnie przeżycia zapewniają bohaterowie filmów, które proponujemy w poniższym top 10. To znane i lubiane klasyki kina sensacyjnego, ale też tytuły mniej popularne, jednak zaskakujące formą i kunsztem wykonania.
„Gorączka” (1995)
Prawdziwy klasyk kina sensacyjnego stworzony przez Michaela Manna to pierwsze w historii ekranowe spotkanie Ala Pacino i Roberta De Niro, jednych z największych aktorów XX wieku. Choć panowie wcześniej zagrali w jednym filmie, „Ojcu chrzestnym II”, w tamtym obrazie nie dzielili ani jednej sceny. W „Gorączce” wcielili się w policjanta oraz złodzieja toczących skomplikowany pojedynek nerwów, talentów i temperamentów.
Ale choć film Manna to rewelacyjnie zrealizowane sceny pościgów i strzelanin (na czele z genialnie zainscenizowanym napadem na bank), to przede wszystkim jest to misternie skonstruowane dzieło dramatyczne. Opowieść o honorze, nieustępliwości i realizowaniu swego powołania.
„Bogowie ulicy” (2012)
Proponujemy film, w którym główne role zagrali Jake Gyllenhaal oraz Michael Pena, wcielając się w role dwóch stróżów prawa patrolujących ulice Los Angeles. Obraz autorstwa Davida Ayera został nakręcony w stylu quasi-dokumentu. Zaobserwujesz tu zdjęcia kręcone z ręki, trzęsącą się kamerę i niesłychaną bliskość, wręcz namacalność bohaterów. Dzięki temu prezentowane wydarzenia jawią się jako nader realistyczne, a tytuł w bezkompromisowy sposób pokazuje niebezpieczeństwa związane z pracą stróżów prawa.
„Zabójcza broń” (1987)
Oto klasyk z Melem Gibsonem i Danny’m Gloverem, do którego można powracać bez końca. Martin Riggs to policjant, który przeżywa ogromną traumę po śmierci żony, prześladują go myśli samobójcze. Roger Martaugh to jego nowy partner, stateczny i czekający na emeryturę mąż i ojciec trójki dzieci. To jeden z filmów, który rozwinął i ożywił schemat fabularny opierający się na parze niedobranych charakterów. „Zabójcza broń” jednak pozostaje w tej kategorii niedoścignionym wzorem, oferując akcję i humor najwyższej próby. I to nie w jednej, ale we wszystkich czterech częściach.
„Ścigany” (1993)
Harrison Ford wystąpił w filmie akcji Andrew Davisa jako doktor Richard Kimble oskarżony o zamordowanie własnej żony. Bohater po wypadku autobusu transportującego go do więzienia ucieka i próbuje dowieść swej niewinności. Ściga do funkcjonariusz wydziału pościgowego (w tej roli nagrodzony Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową Tommy Lee Jones). Choć tytuł ten ma trzydzieści lat i trwa przeszło dwie godziny, zaprezentowana tu historia, tempo i napięcie sprawiają, że widz podążający za Kimble’em nie będzie się nudzić.
„Brudny Harry” (1971)
Clint Eastwood pojawia się tu w ikonicznej roli detektywa który za nadrzędny cel stawia sobie rozprawianie się z rzezimieszkami czyniącymi krzywdę innym. Sam niejednokrotnie w swej pracy nie postępuje według zasad. Jest brutalny, szorstki, milczący, ale niezwykle skuteczny. Protagonista odegrany tu przez Eastwooda stał się jednym z najbardziej znanych bohaterów kina sensacyjnego, a film Dona Siegela doczekał się szeregu równie udanych kontynuacji, z których kilka wyreżyserował sam Eastwood.
„Mission Impossible” (1996)
Dziś mało kto pamięta, że pierwsza „Mission Impossible” z 1996 roku powstała jako adaptacja serialu sensacyjnego z lat sześćdziesiątych. Film, w którym główną rolę zagrał Tom Cruise, wcielając się w postać tajnego agenta Ethana Hunta, okazał się wielkim hitem i doczekał się wielu sequeli. Trudno polecać jedną część cyklu, bowiem wszystkie przygody agentów MIS, organizacji wykonującej misje niemożliwe, trzymają bardzo wysoki poziom. Akcja, efekty, kaskaderskie popisy, szpiegowski klimat i kultowe maski, które nakładają bohaterowie, przyjmując inne tożsamości. To wszystko niewątpliwe atuty tej serii.
„Szklana pułapka” (1988)
Oto film, który sprawił, że Bruce Willis do czasu premiery tego tytułu znany jak aktor komediowy, stał się gwiazdą kina akcji. Jest to historia policjanta Johna McClane’a, który zostaje zmuszony do walki z terrorystami atakującymi wieżowiec Nakatomi Plaza w Los Angeles. Tym bardziej, że wśród zakładników znajduje się żona bohatera. Znakomite sceny akcji skadrowane wirtuozerskimi zdjęciami Jana De Bonta i okraszone elektryzującą muzyką Michaela Kamena razem z mistrzowską grą Willisa sprawiają, że ten klasyk nigdy się nie znudzi.
„Zakładnik” (2004)
Ponownie w naszym zestawieniu pojawia się Tom Cruise, ale tym razem nie jako bohater pozytywny. Wciela się tu w zawodowego zabójcę, który zmusza pewnego taksówkarza (Jamie Foxx) do wożenia go po mieście, podczas gdy mężczyzna wykonuje kolejne zlecenia o wiadomym charakterze. Emocjonująca podróż pełna przemocy i okraszona świetnymi kreacjami aktorskimi. Autor „Gorączki” Michael Mann ponownie zaprezentował się w wysokiej formie.
„Biegnij, Lola, biegnij!” (1998)
To film niemieckiego reżysera Toma Tykwera, który trwa niewiele ponad godzinę, ale to wystarczy, by oczarować widza i zaoferować mu dynamiczną szaloną podróż. Ta staje się udziałem bohaterki granej przez Frankę Potente, która by uratować swego ukochanego przed zemstą gangu, musi wykonać niebezpieczną misję. Rozgrywająca się w czasie rzeczywistym fabuła oraz znakomite zdjęcia i montaż to dowód na to, że nie tylko Amerykanie potrafią stworzyć dobre kino sensacyjne.
„Leon zawodowiec” (1995)
Kultowy film sensacyjny Luca Bessona, w którym główne role zagrali Natalie Portman, Gary Oldman i oczywiście Jean Reno. Ten ostatni wcielił się w tytułowego bohatera, zawodowego zabójcę, którego życie zmienia się diametralnie, gdy przygarnia małą dziewczynkę Matyldę. Rodzina Matyldy została zamordowana, a bohaterka poprzysięgła zemstę oprawcom. Zostaje tym samym podopieczną Leona. Dynamiczne i emocjonujące sceny akcji to tylko jeden z walorów filmu. Prawdziwymi filarami są tu aktorzy, którzy tworzą naprawdę wybitne role, a Oldman stwarza kreację nader niedocenioną, zasługującą co najmniej na nominację do Oscara.
Filmy sensacyjne – podsumowanie
Kino pełne zwrotów akcji, emocjonujących scen, a przede wszystkim bohaterów, z którymi łatwo się zżyć. Takie właśnie są najlepsze filmowe sensacje. Sensacja to przy tym nie tylko James Bond jako agent 007. Propozycje obrazów tego rodzaju z powyższego rankingu filmów z pewnością nie zawiodą widza, oferując rozrywkę najwyższej próby.