Data urodzenia:13 czerwca 1962
Miejsce urodzenia: Tomaszów Mazowiecki, Polska
wzrost:185 cm

Cezary Pazura – Facebook

Cezary Pazura posiada dwa konta na Facebooku. Jedno nosi nazwę „Cezary Pazura – profil oficjalny”, a drugie „Cezary Pazura – profil prywatny”. Na obu zamieszczane są jednak bardzo podobne treści. Można znaleźć tam zarówno materiały z kampanii reklamowych, w których aktor bierze udział, jak i jego bardzo prywatne zdjęcia z żoną, dziećmi i znajomymi. Ich opisy najprawdopodobniej tworzy sam Pazura. Jego profil oficjalny obserwuje obecnie 408 tysięcy użytkowników Facebooka. Warto zajrzeć pod adres: https://www.facebook.com/pazura.cezary.

Cezary Pazura – Instagram

Cezary Pazura jest także aktywny na Instagramie. Na profilu o nazwie „czarekpazura” znajdziemy praktycznie te same treści co na Facebooku. Królują tam zdjęcia z żoną, dziećmi i przyjaciółmi – z wakacji, z pracy, z restauracji. Czasem pojawiają się też fotosy z filmów, materiały reklamowe z udziałem aktora bądź zdjęcia z profesjonalnych sesji zdjęciowych. Wszystko to znajdziesz na profilu @czarekpazura.

Cezary Pazura – nagrody

Swoją pierwszą nagrodę filmową Cezary Pazura otrzymał w 1991 roku. Został wyróżniony w Gdyni za rolę Edwarda Wiadernego w filmie „Kroll” Władysława Pasikowskiego. W kolejnych latach był wielokrotnie wyróżniany podczas festiwali, uroczystych ceremonii oraz znajdował się w licznych plebiscytach. Dwukrotnie zdobył też niechlubnego Złotego Węża, będącego polskim odpowiednikiem Złotej Maliny. Poniżej prezentujemy listę nagród zdobytych przez Cezarego Pazurę:

  • 1991 – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Złote Lwy za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie „Kroll”;
  • 1994 – Festiwalu Filmów Akcji w Valenciennes – nagroda za najlepszą rolę męską w filmie „Psy 2: Ostatnia krew”;
  • 1995 – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Złote Lwy za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie „Tato”;
  • 1999 – Telekamera dla najlepszego aktora;
  •  2000 – Festiwal Komedii Polskich w Lubomierzu – nagroda dla najlepszego aktora komediowego;
  •  2003 – Świr dla najlepszego aktora;
  • 2004 – Złota Kaczka dla najlepszego polskiego aktora w filmie „Show”;
  • 2012 – Złoty Wąż za najgorszą reżyserię filmu „Weekend”;
  •  2020 – Złoty Wąż za występ poniżej godności w filmie „Diablo. Wyścig o wszystko”.

Pazura wielokrotnie znajdował się w plebiscycie „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” przygotowywanym corocznie przez magazyn „Forbes Polska”. W 2014 roku uplasował się na 85. pozycji. Był też laureatem wielu festiwali teatralnych.

Cezary Pazura – związki

Pierwszą żoną Cezarego Pazury była Żaneta, którą poznał w latach 80. na warsztatach aktorskich w Łazach, gdy miała zaledwie 16 lat. Pobrali się w 1989 roku, kilka miesięcy później przyszła na świat ich córka Anastazja. W 1994 roku kobieta uciekła od męża, zostawiając z nim 4-letnią córeczkę.

W 1995 roku Pazura ożenił się z Weroniką Marczuk. Poznał ją rok wcześniej w Sopocie, gdzie występowała jako tancerka rewiowa. W kolejnych latach, już jako Weronika Marczuk-Pazura, zrobiła karierę prawniczą i producencką. Jednak to małżeństwo również nie przetrwało. Para rozwiodła się w atmosferze skandalu w 2007 roku.

W 2009 roku Cezary Pazura poślubił Edytę Zając. Ich związek budził liczne kontrowersje. Trzecia żona aktora jest bowiem od niego o 26 lat młodsza. Para dowiodła jednak, że w kwestii miłości wiek nie ma żadnego znaczenia. Małżonkowie są ze sobą bardzo szczęśliwi, czego dowodem są m.in. posty zamieszczane przez Pazurę na Facebooku i Instagramie.

Cezary Pazura – dzieci

Cezary Pazura jest ojcem czwórki dzieci. Różnica wieku między najstarszą i najmłodszą córką aktora wynosi 29 lat. Jak zostało już wspomniane, pierwsza córka Cezarego Pazury urodziła się w 1989 roku ze związku z młodszą od aktora Żanetą. Kiedy żona porzuciła rodzinę, aktor był dla czterolatki jednocześnie matką i ojcem.

Gwiazdor „Kilera” nie miał dzieci z Weroniką Marczuk. Po raz drugi został ojcem dopiero w 2009 roku. Urodziła się wówczas córka jego i Edyty, Amelia. W 2012 roku z ich związku zrodził się także Antoni, a w 2018 roku przyszła na świat Rita.

Cezary Pazura – najważniejsze informacje

Cezary Pazura urodził się 13 czerwca 1962 roku. Pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. Jego matka była technikiem normowania, zaś ojciec nauczycielem muzyki, który prowadził amatorski teatr. To po nim Cezary i jego młodszy brat, Radosław, odziedziczyli swoją pasję. Zanim został absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej, Pazura uczęszczał do policealnego studium gastronomicznego. Ukończył też szkołę muzyczną w klasie klarnetu. W 1992 roku został powołany do służby wojskowej.

Aktor jest praktykującym katolikiem. Chętnie bierze udział w kampaniach społecznych i akcjach charytatywnych. Współpracował m.in. z Fundacją Polsat oraz ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce. Był też ambasadorem rządowej kampanii #Szczepimysię.

Cezary Pazura – kariera

Cezary Pazura zaczynał swoją karierę na scenie. Od 1983 roku pracował w Teatrze Ochoty w Warszawie. W późniejszych latach występował m.in. w Teatrze Powszechnym, Teatrze 6. Piętro i Teatrze Capitol.

Na ekranie debiutował w 1986 roku. Zagrał wówczas druha Pumę w filmie „Czarne stopy” Waldemara Podgórskiego. Pierwszą istotną rolę otrzymał 5 lat później. Władysław Pasikowski obsadził go jako Edwarda Wiadernego w filmie „Kroll”, co przyniosło Pazurze pierwsze Złote Lwy.

Był jedną z największych gwiazd lat 90. Swoje możliwości prezentował w filmach różnorodnych gatunkowo. W historii polskiego kina zapisał się przede wszystkim jako Kiler z komedii Juliusza Machulskiego, ale zasłynął także rolami w filmach „Nic śmiesznego”, „Tato”, „Sara”, „Chłopaki nie płaczą”, „Sztos”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”, „Show” oraz serii „Psy”. Próbował też swoich sił w reżyserii. W 2010 roku zrealizował film „Weekend”.

Od początku lat 90. pojawiał się też się zarówno w serialach i w Teatrze Telewizji. Jego najsłynniejszą rolą na małym ekranie jest postać Cezarego Cezarego z serialu „13. posterunek”. Wcielał się w nią przez 3 lata. Ostatnio mogliśmy go oglądać w „Tajemnicy zawodowej”, „Ślepnąc od świateł” i „Aż po sufit”.

Aktor ma na swoim koncie także wiele ról głosowych. Dubbingował m.in. Sida z „Epoki Lodowcowej” oraz Rumpelstiltskina w filmie „Shrek Forever”. W „Naszym Magicznym Encanto” z 2021 roku jego głosem mówił wujek Bruno.

W 2005 roku w Teatrze STU w Krakowie zorganizowano pierwszy benefis Cezarego Pazury. W 2021 roku z okazji 25-lecia pracy artystycznej aktora w katowickim Spodku odbył się kolejny.

Cezary Pazura – wszechstronny showman

Cezary Pazura sprawdził się też jako prezenter, m.in. podczas wyborów miss, Telekamer i gali rozdania Złotych Kaczek. Kilkukrotnie prowadził „Kabareton” na festiwalu TOPtrendy. Występuje też z własnym programem komediowym.

W 1999 roku zadebiutował jako piosenkarz. Z albumu „Płyta stereofoniczna” pochodzą single „Przystojny jestem”, „Mam chorą wyobraźnię” i „Był pochmurny dzień”. W 2005 roku zaczął prowadzić własną audycję w Radiu Złote Przeboje. Od 2015 roku założył autorskiego vloga na YouTube.

Cezary Pazura – filmografia

1986 – „Czarne Stopy” jako Puma;

– „Pogrzeb lwa” jako żołnierz niemiecki;

1989 – „Deja vu” jako niemiecki cyklista;

1991 – „Cynga” jako Polak w łagrze;

– „Kroll” jako Edward Wiaderny;

– „V.I.P.” jako Małyszko;

– „Rozmowy kontrolowane” jako żołnierz;

1992 – „Czarne słońca” jako Jan;

– „Kawalerskie życie na obczyźnie” jako robotnik Wielgos;

– „Pamiętnik znaleziony w garbie” jako sąsiad Janka;

– „Pierścionek z orłem w koronie” jako porucznik UB;

– „Psy” jako Waldemar Morawiec;

– „Wielka wsypa” jako działacz opozycji;

– „Zwolnieni z życia” jako milicjant;

– „1968. Szczęśliwego Nowego Roku” jako milicjant;

1993 – „Balanga” jako sierżant;

– „Człowiek z…” jako Bolek Rylski;

– „Dwa księżyce” jako malarz Paweł;

– „Kraj świata” jako SB-ek;

– „Lepiej być piękną i bogatą” jako strażak;

– „Polski crash” jako cinkciarz Stanisław;

– „Pożegnanie z Marią” jako Tomasz;

– „Trzy kolory. Biały” jako właściciel kantoru;

– „Tylko strach” jako Andrzej;

– „Uprowadzenie Agaty” jako policjant;

1994 – „Oczy niebieskie” jako Wielki Wódz we śnie;

  – „Polska śmierć” jako Osso;

  – „Psy 2. Ostatnia krew” jako Waldemar Morawiec;

1995 – „Nic śmiesznego” jako Adaś Miauczyński;

  – „Tato” jako Cezary;

  – „Wielki Tydzień” jako Piotrowski;

1996 – „Dzieci i ryby” jako Wiktor;

  – „Aniołek” jako Andrzej;

  – „Słodko gorzki” jako trener;

  – „Wirus” jako Michał;

1997 – „Kiler” jako Jurek Kiler;

  – „Sara” jako Cezary;

  – „Szczęśliwego Nowego Jorku” jako Azbest;

  – „Sztos” jako Czarnecki;

1999 – „Kiler-ów 2-óch” jako Jurek Kiler, pułkownik Jose Arcadio Morales;

  – „Ajlawju” jako Adam Miauczyński;

2000 – „Chłopaki nie płaczą” jako Fred;

  – „Zakochani” jako Szczepan Zadymek;

2002 – „E=mc²” jako Ramzes;

  – „Kariera Nikosia Dyzmy” jako Nikoś Dyzma;

  – „Dzień świra” jako facet na ulicy;

2003 – „Show” jako Czarek;

  – „Nienasycenie” jako Kocmołuchowicz, Ojciec Zypcia i Kompozytor Putrycydes Tengie;

2005 – „Emilia” jako Indiana Dżones;

2006 – „Ja wam pokażę!” jako Tomasz Kozłowski;

2008 – „Lejdis” jako narrator;

2009 – „Złoty środek” jako Stefan;

  – „Piotrek trzynastego” jako strażnik leśny;

2010 – „Belcanto” jako Mariusz;

  – „Skrzydlate świnie” jako Krzysztof Dzikowski;

2011 – „Sztos 2” jako Czarnecki;

2013 – „Polowanie na owce” jako Pan Dom;

2014 – „Jak pokonać kaca” jako Marecki;

2015 – „Bangistan” jako Tom;

2016 – „Papierowe gody” jako terapeuta;

– „Tatuś” jako tatuś;

2017 – „Dwie korony” jako Władysław Zenon Żebrowski;

  – „Tabliczka mnożenia” jako ojciec;

  – „Volta” jako Jędrek Dąbrowszczak, Złotousty;

  – „Pierwszy dzień lata” jako Jan;

2018 – „Pitbull. Ostatni pies” jako Gawron;

  – „7 uczuć” jako kolega Mikiego;

2019 – „Diablo. Wyścig o wszystko” jako Jarosz;

  – „Kurier” jako lokator;

– „Futro z misia” jako agent Dzik;

2020 – „Psy 3. W imię zasad” jako Waldemar Morawiec;

  – „Listy do M. 4” jako Arek;

  – „Moja cudowna Wanda” jako Paweł;

2021 – „Druga połowa” jako Zbigniew Biernat;

2022 – „Kryptonim Polska”;

2022 – „Gorzko, gorzko!” jako „Posępna gęba”.

Cezary Pazura – role w serialach

1988-1991 – „Pogranicze w ogniu” jako Czarek Adamski;

1992 – „Kuchnia polska” jako policjant;

  – „Aby do świtu” jako nadposterunkowy Andrzej;

  – „Żegnaj Rockefeller” jako Fredek;

1993 – „Wow” jako Max Usher;

  – „Trzy dni aby wygrać” jako Jerzy;

1997-2000 – „Trzynasty posterunek” jako posterunkowy Cezary Cezary;

2003-2005 – „Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście” jako Gustaw Milski;

2006 – „Oficerowie” jako podinspektor Marek Sznajder;

  – „Faceci do wzięcia” jako Wiktor;

2008 – „Trzeci oficer” jako inspektor Marek Sznajder;

2011 – „Siła wyższa” jako prezes Malicki;

2014 – „Jak szaleć to szaleć” jako Jan Kowalski;

2015 – „Aż po sufit!” jako Andrzej Domirski;

– „Przypadki Cezarego P.” jako Cezary P.;

2016 – „Powiedz TAK!” jako mecenas Oskar Adamczyk;

2018 – „Trzecia połowa” jako Zibi;

  – „Ślepnąc od świateł” jako Mariusz Fajkowski;

2019 – „Żmijowisko” jako Kajetan Rybak;

2020 – „W głębi lasu” jako Krzysztof Dunaj-Szafrański;

2021 – „Chyłka” jako Feliks;

2021 – „Sexify” jako Marek Nowicki;

2021-2022 – „Tajemnica zawodowa” jako Andrzej Żurawski.

Cezary Pazura – najważniejsze role dubbingowe

1990 – „Bouli” jako Korsarz;

1992 – „Starcom: Kosmiczne siły zbrojne Stanów Zjednoczonych” jako Paul „Drągal” Corbin;

1996 – „Zakochany kundel” (nowa wersja) jako Tramp;

2001 – „Zakochany kundel II: Przygody Chapsa” jako Tramp;

2002 – „Epoka lodowcowa” jako Sid;

  – „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” jako Numernabis;

2004 – „Rybki z ferajny” jako Oscar;

2005 – „Kurczak Mały” jako Specek Zawiotki;

2006 – „Epoka lodowcowa 2: Odwilż” jako Sid;

2008 – „Asterix na olimpiadzie” jako Numernabis;

  – „Lucky Luke na Dzikim Zachodzie” jako Lucky Luke;

2009 – „Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów” jako Sid;

  – „Prawdziwa historia kota w butach” jako szambelan;

  – „Odlot” jako As;

2010 – „Alicja w Krainie Czarów” jako Szalony Kapelusznik;

  – „Shrek Forever” jako Rumpelstiltskin;

2011 – „Gnomeo i Julia” jako Faflamingo;

  – „Happy Feet: Tupot małych stop 2” jako Sven;

  – „Epoka lodowcowa: Mamucia gwiazdka” jako Sid;

2012 – „Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów” jako Sid;

  – „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” jako Manfred;

2014 – „Gang Wiewióra” jako Wiewiór;

2015 – „W głowie się nie mieści” jako Strach;

2016 – „Alicja po drugiej stronie lustra” jako Szalony Kapelusznik;

  – „Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie” jako Sid;

2017 – „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara” jako kapitan Jack Sparrow;

  – „Gang Wiewióra 2” jako Wiewiór;

2021 – „Nasze magiczne Encanto” jako Bruno Madrigal.

Cezary Pazura – zdjęcia

Fot. główne: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0

Archiwum: styczeń 2024