Czym jest film fabularny? Filmy fabularne to historie fikcji, które znamy z ekranów kinowych. Charakteryzuje je fabuła, dramaturgiczna, wielowątkowa historia, a bohaterowie są projektowani w scenariuszu i są grani przez aktorów.

„Dzień Świra” (2001), reż. Marek Koterski

Kolejna część przygód Adasia Miauczyńskiego (Marek Kondrat), który tym razem jest sfrustrowanym polonistą, rozwodnikiem i ojcem dorastającego syna. Komediodramat, w którym każdy znajdzie przynajmniej część siebie. Film otrzymał główną nagrodę na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i pomimo upływu lat nie traci na aktualności.

„Deadpool” (2016), reż. Tim Miller

Niepoprawna komedia na podstawie komiksów Marvela. Cierpiący na nieuleczalną chorobę wygadany najemnik Wade Wilson (Ryan Reynolds) postanawia odejść od swojej ukochanej Vanessy (Morena Baccarin), by poddać się eksperymentalnemu leczeniu. Nie wie jednak, że został zwabiony w pułapkę przez szalonego Ajaxa (Ed Skrein), który przeistacza go w obdarzoną nadludzkimi mocami i paskudnym wyglądem żywą broń o makabrycznym poczuciu humoru. Wade przybiera pseudonim Deadpool i postanawia zemścić się na Ajaksie i odzyskać miłość Vanessy.

„Ostatni pojedynek” (2021), reż. Ridley Scott

Oparta na autentycznych wydarzeniach historia ostatniego średniowiecznego pojedynku sądowego. Rycerz Jean de Carrouges (Matt Damon) wyzywa na pojedynek Jacquesa Le Grisa (Adam Driver), swojego dawnego przyjaciela, po tym, jak żona Jeana, Marguerite (Jodie Comer), oskarża Le Grisa o napaść i gwałt. Historia przedstawiona z trzech różnych perspektyw trzyma widza w napięciu i niepewności do samego końca. Z pozoru prosta fabuła, która opowiada o zdradzie, przyjaźni, miłości i zemście.

„To właśnie miłość” (2003), reż. Richard Curtis

Niezwykle ciepła komedia świąteczna dla całej rodziny. „To właśnie miłość” to opowieści o miłosnych perypetiach ośmiu bardzo różnych londyńskich par. Każda z nich ma inne bolączki, ale próbują sobie z nimi poradzić, jednak szalony czas przed świętami Bożego Narodzenia i zbliżający się koniec roku im tego nie ułatwiają. Fantastyczne role Hugh Granta, Colina Firtha i Emmy Thompson to zaledwie przedsmak plejady gwiazd kina.

„Szeregowiec Ryan” (1998), reż. Steven Spielberg

Akcja filmu rozpoczyna się w trakcie inwazji aliantów na Normandię 6 czerwca 1944 r. Żołnierze z batalionu Rangersów pod dowództwem kapitana Millera (Tom Hanks) walczą na wojnie, a podczas walk giną dwaj bracia. Wcześniej ginie trzeci z nich. Szef sztabu armii USA otrzymuje szansę na złagodzenie żalu matki chłopców, kiedy dowiaduje się o czwartym bracie, szeregowcu Jamesie Ryanie. Dlatego wysyła kpt. Millera i wybranych członków 2. Rangersów, żeby go odnaleźli i sprowadzili do domu.

„Nietykalni” (2011), reż. Olivier Nakache/Éric Toledano

Chwytający za serce komediodramat. Zamożny arystokrata (François Cluzet) z Paryża wskutek wypadku na paralotni cierpi na czterokończynowe porażenie. Zatrudnia całodobowego asystenta, którym jest niezainteresowany pracą czarnoskóry mężczyzna (Omar Sy). Trudna współpraca powoli przeradza się w dozgonną przyjaźń. Film otrzymał tytuł kulturalnego wydarzenia roku 2011 we Francji.

„Szósty zmysł” (1999), reż. M. Night Shyamalan

To film psychologiczny z elementami horroru. Legendarna rola Bruce’a Willisa jako Dr. Malcolm Crowe – psychoterapeuty dziecięcego. Do jego gabinetu trafia chłopiec (Haley Joel Osment), który zdaje się cierpieć na poważne zaburzenia psychiczne, ponieważ twierdzi, że widzi umarłych. Mężczyzna bardzo angażuje się w pomoc pacjentowi i nawiązuje z nim wyjątkową relację terapeutyczną. Jak zakończy się terapia?

„Ostatnia rodzina” (2016), reż. Jan P. Matuszyński

Przejmująca dramatyczna historia losów rodziny Zdzisława Beksińskiego. Dzięki wnikliwej analizie materiałów archiwalnych powstał niesamowity obraz trzyosobowej rodziny, ich nieporozumień, ekscentrycznych zachowań i trudnej, nieoczywistej miłości. Film został nagrodzony w kategorii najlepszy film podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Wilk z Wall Street” (2013), reż. Martin Scorsese

Komediodramat przedstawia historię początkującego maklera Jordana Belforta (Leonardo DiCaprio). Bohater to z pozoru grzeczny i uczciwy młody mężczyzna. Wszystko się zmienia, kiedy trafia pod skrzydła starszego kolegi Marka (Matthew McConaughey), który odkrywa przed nim nowe światy zarabiania wielkich pieniędzy. Jak to go zmieni?

„Przerwana lekcja muzyki” (1999), reż. James Mangold

Przejmujący dramat psychologiczny opowiadający historie młodych dziewcząt, które z różnych powodów trafiają jako pacjentki na oddział psychiatryczny. Żadna z nich nie czuję się tam dobrze i nie mogą się doczekać, kiedy będą mogły opuścić szpital. Między dziewczynami zawiązuje się bliska relacja, szczególnie pomiędzy nieco nieśmiałą i bardzo wrażliwą Susanną (Winona Ryder) i przebojową socjopatką Lisą (Angelina Jolie). Niestety dochodzi do tragedii.

Filmy fabularne to gatunek kina, który obejmuje szeroki wachlarz produkcji różnego typu. Są to zarówno przyjemne fabuły dla całej rodziny, jak i nieco trudniejsze kino dla wymagającego widza. Tutaj każdy znajdzie tytuł dla siebie.

Archiwum: marzec 2022