Charakteryzator to osoba o wiele większym zakresie działania niż makijażysta. Mimo że często potocznie charakteryzatorki nazywa się make-upistkami, tak naprawdę jest to błędne określenie. Podczas gdy zadaniem osoby od make-upu jest wykonanie wizażu na ślub czy uroczystą galę, charakteryzator za pomocą swoich pędzli czyni z aktora inną osobę – postać, którą gra. Ponadto odpowiada za wszelkie rany, deformacje, pot, krew i łzy, zabrudzenia i protezy. Potrafi tworzyć maski i kukły. Dowiedz się więcej!

Jak wygląda praca charakteryzatora?

Praca charakteryzatora polega na nadaniu aktorowi cech postaci, którą kreuje na ekranie lub na deskach teatru. Może też pracować przy realizacji programów telewizyjnych lub innych widowisk, lecz o charakteryzacji mówi się wyłącznie wtedy, gdy gwiazda ma się przeistoczyć w kogoś innego. Makijaż, nawet najpiękniejszy i najkorzystniejszy, to jeszcze nie charakteryzacja.

Tak naprawdę w zawodzie charakteryzatora rzadko chodzi o to, by kogoś upiększyć. Często jego zadaniem jest postarzenie aktora, sprawienie wrażenia, że jest brudny, zdeformowany, bezzębny lub poobijany. Tym samym jest jedną z osób odpowiedzialnych za efekty specjalne. Nie te komputerowe, generowane cyfrowo po zakończeniu zdjęć, lecz te praktyczne, tworzone bezpośrednio na planie.

Charakteryzacja a efekty CGI

Dobry charakteryzator jest w stanie osiągnąć o wiele lepszy i bardziej naturalny efekt niż specjaliści od CGI, choć zdarzają się wyjątki, takie jak Gollum czy Benjamin Button, w przypadku których „charakteryzacja” została wygenerowana cyfrowo. Filmowcy często decydują się na komputerowe przeobrażenie aktora, kiedy muszą go zwiększyć lub zmniejszyć. Dlatego też Thanos (Josh Brolin) w trzeciej i czwartej części „Avengers” powstał z pomocą CGI, zaś Gorr (Christian Bale) z nadchodzącej czwartej odsłony „Thora” został poddany charakteryzacji. We współczesnym kinie często łączy się ze sobą te techniki. Ralph Fiennes był w pełni ucharakteryzowany do roli Voldemorta, a za pomocą efektów cyfrowych pozbawiano go nosa.

Z kim współpracuje charakteryzator?

Charakteryzator wykonuje swoją pracę na podstawie scenariuszy. Nie ma jednak pełnej swobody twórczej. Wszystkie swoje projekty musi skonsultować z reżyserem i kierownikiem produkcji, który jest przedstawicielem producenta. Ściśle współpracuje też z kostiumografem i scenografem, a przede wszystkim z aktorem. Choć jego rolą nie jest zapewnianie dobrego samopoczucia odtwórcom ról, musi mieć na uwadze to, jak aktor czuje się w charakteryzacji, czy potrafi w niej grać i się poruszać. Charakteryzator powinien mieć też duże wyczucie jeśli chodzi o światło i kontrolować to, jak aktor wygląda w kamerze.

W pionie charakteryzatorskim pracują asystenci charakteryzatora i osoby odpowiedzialne za fryzury. W przypadku dużych ról aktorzy często ścinają włosy, farbują je lub zapuszczają zarost, jednak na planach filmowych bardzo często stosuje się peruki, a także dokleja się wąsy i brody. Sztuką jest to, by wyglądały one naturalnie i nie ośmieszały aktora (chyba że taki jest właśnie zamysł).

Charakteryzator na planie filmowym

Praca charakteryzatora zaczyna się na etapie przygotowawczym, kiedy tworzy projekty wyglądu postaci, a potem swoje stylizacje testuje na aktorach. Swoje główne zadania wykonuje już jednak bezpośrednio na planie zdjęciowym. Często charakteryzator i aktorzy, którzy są poddawani sporym przeobrażeniom, muszą być na miejscu kilka godzin przed całą ekipą, by wykonać skomplikowaną modyfikację ciała i twarzy. Następnie cały pion charakteryzacji czuwa nad aktorami podczas zdjęć, by na bieżąco móc dokonywać poprawek.

Jak zostać charakteryzatorem?

W Polsce istnieje kilka szkół policealnych i prywatne uczelnie, które szkolą przyszłych charakteryzatorów. To tam uczą się, jak odmładzać i postarzać aktorów, jak wykonywać efekty brzydoty i zmęczenia, jak tworzyć rany i siniaki, maski, protezy i odlewy. W szkole charakteryzacji ćwiczą też rysunek, odbywają zajęcia z analizy kolorystycznej, wizażu i stylizacji. Studiują perukarstwo, fryzjerstwo i body painting. Uczą się nie tylko charakteryzacji filmowej, ale także telewizyjnej, teatralnej i modowej. Do najbardziej prestiżowych szkół w Polsce należą Szkoła Wizażu i Charakteryzacji INART, Międzynarodowe Studium Dziewulskich i Szkoła Wizażu i Charakteryzacji FAM.

Zarobki charakteryzatorów

Najgorzej zarabiają charakteryzatorzy w teatrach. Niewiele płaci się też osobom początkującym w tym zawodzie. Zarobki doświadczonych charakteryzatorów filmowych i reklamowych sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych w skali miesiąca.

Wiesz już, kim jest charakteryzator i czym się zajmuje. Pamiętaj, że najważniejsze w tej pracy są kreatywność, talent plastyczny i zdolności manualne. Jak w każdej pracy na planie liczy się też punktualność, wytrzymałość i umiejętność pracy w zespole.

Archiwum: czerwiec 2022