Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart?

Dobre narty to nie tylko podstawa komfortu podczas przebywania na stokach, ale również bezpieczeństwa, o które należy dbać priorytetowo. Na jakie elementy podczas ich zakupu należy uważać najbardziej? Sprawdzamy.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart

Typy nart

Dla laików narty mogą wydawać się zwykłymi płozami, które umożliwiają sunięcie po śniegu. Nie jest to jednak tak proste, jakby mogło się wydawać. Podczas wyboru nart musisz wiedzieć, że do wyboru masz co najmniej 4 różne typy, które odpowiadają za zupełnie inną specyfikę jazdy. Narty Salomon mogą być przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Narty typu easy są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych sportowców. Dzięki nim można w komfortowy sposób wykonywać spokojny styl jazdy w celu relaksu. Ich cechą charakterystyczną jest głównie lekkość, ale mocne taliowanie. W ten sposób początkujący mogą szybko skręcić oraz zachować stabilność. Zazwyczaj ten typ nart posiada również piezoelektryczne włókna, które eliminują wibracje podczas zjazdu.

Płozy typu allround to konstrukcje podobne do easy, ale są zdecydowanie bardziej sztywne. Zapewniają pewny skręt oraz dedykowane są osobom średniozaawansowanym, oraz zaawansowanym, które wracają do tego sportu po pewnym czasie. Narty te wyróżniają się szerokim dziobem, który wpływa na stabilność i kontrolę.

Narty race to natomiast propozycja dla profesjonalnych narciarzy. Jeśli do nich należysz powinieneś brać je pod uwagę. Na stronie: https://sportano.pl/marki/nordica/narty-nordica możesz znaleźć wiele przykładów, które zachowane są w takim charakterze. Są one sportowe oraz umożliwiają dynamiczny zjazd nawet po slalomie. Dzięki wąskiemu ślizgowi, czyli spodzie narty, ułatwiają one wykonanie krótkich skrętów.

Długość nart

Długość nart to kolejny czynnik, który należy brać pod uwagę. To właśnie od niego zależy, jak szybko można będzie zjeżdżać z górki – im krótsze płozy, tym większa dynamika jazdy. Jednocześnie źle dobrana długość może wpływać na trudniejsze skręcanie, które jest ważne, aby zachować bezpieczeństwo.

Sprawdź!
SkyShowtime w Polsce

Dłuższa narta to głównie taka, na której będziesz mógł poczuć się stabilnie. Jazda będzie komfortowa oraz relaksacyjna. Duża długość to również mniejszy ciężar na śniegu, przez co narciarz może odczuć lepsze oparcie na podłożu. Sklep sportowy Sportano oferuje wiele różnych długości nart.

Długość nart powinna być liczona w zależności od płci. Dla kobiet będzie to odległość między podłożem a brodą, natomiast u mężczyzny wysokość powinna sięgać nosa. Takie kalkulacje mogą jednak nie być dokładne, ponieważ pod uwagę brana jest również masa oraz zaawansowanie narciarza.

na co zwracać uwagę podczas wyboru nart

Rodzaj nart

Wiele różnorodnych rodzajów nart może być zagwozdką zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Wybierając narty musisz liczyć się z przeanalizowaniem ich zalet oraz możliwości, które dostrzeżesz bezpośrednio podczas zjazdu. Najpopularniejszymi rodzajami są narty biegowe śladowe. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji narciarza.

Decydując się na narty turystyczne, czyli wspomniane narty biegowe śladowe, zapewnisz sobie optymalną kontrolę nad skrętami na wcześniej przygotowanych do tego trasach biegowych. Najlepiej sprawdzają się one na terenach pagórkowych. Nie są tak szerokie jak narty sportowe, ale nie są również tak wąskie jak narty backcountry. To, co je wyróżnia to również charakterystyczna łuska na spodzie narty, która zapobiega cofaniu się jej na przykład przy odbiciu. Narty turystyczne zazwyczaj nie wymagają specjalnych butów narciarskich. Można je nałożyć bezpośrednio na buty zimowe – najlepiej trekkingi. Sztywna forma nart zapewnia dynamiczną jazdę, ale również pozwala kontrolować lepiej skręt.

Wybierając narty stawiaj przede wszystkim na odpowiedni typ, który zapewni Ci lepszą stabilność. Możesz to zrobić na przykład oceniając swoje umiejętności podczas jazdy. Nie zapominaj również o odpowiednim wybraniu nart pod względem ich długości – to ważne, abyś mógł zachować zwinność.

Sprawdź!
Tanie przejazdy, ulgowe bilety w kinach i teatrach - czyli wszystko o zniżkach dla studentów
Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
Czytaj więcej

Historia filmowa Las Vegas

Las Vegas, znane również jako Miasto Grzechu, jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Stanach Zjednoczonych. Miasto marzeń,…
Jak powstaje film
Czytaj więcej

Jak powstaje film, jakie są koszty nakręcenia filmu?

Film kojarzy się przede wszystkim z produkcją kinową. Jednak po tę formę sięgają także blogerzy czy marketingowcy. Niezależnie od celu, w jakim jest kręcony, założenia opierają się na tych samych zasadach i wymagają zasobów finansowych.
Skyshowtime
Czytaj więcej

SkyShowtime w Polsce

Oficjalnie potwierdzono, że miłośnicy filmów będą mogli bez problemu oglądać SkyShowtime w Polsce. Nowa usługa VOD to kolejny gracz na rynku, który zdominowały Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video, Apple Tv, Viaplay czy rodzimy Player. Sprawdź, czy masz na co czekać!
detektyw
Czytaj więcej

Jak znaleźć skutecznego detektywa?

Przeszłością są już czasy, gdy wynajem prywatnego detektywa był owianym tajemnicą tematem tabu. Obecnie detektywi pomagają nie tylko w sprawach obyczajowych, takich jak podejrzenie zdrady czy ustalanie planu dnia małżonka, ale także w sprawach dotyczących biznesu - sprawdzania źródła dochodów dłużnika czy wykrywanie podsłuchów. Czym jednak powinniśmy kierować się przy wyborze detektywa?
Czytaj więcej

Domowy seans filmowy? Czas na maskę na włosy!

Aby zatroszczyć się o włosy, wcale nie musisz wychodzić z domu. Wykorzystaj czas wolny na zabieg pielęgnacyjny, który przywróci im piękno i blask. O czym mowa? Wypróbuj maskę na włosy!