Telewizor jest niezbędnym elementem każdego salonu. Zapewnia rozrywkę dla całej rodziny, spełnia też funkcje informacyjne i edukacyjne. Jednak aby w pełni cieszyć się możliwościami, jakie daje współczesna telewizja, trzeba wybrać odpowiedni model telewizora. Decyzja o zakupie konkretnego urządzenia powinna być podjęta w oparciu o preferencje wszystkich domowników. Telewizor musi być też dopasowany do przestrzeni, w której będzie się znajdował. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając model dla siebie?

Wymiary ekranu telewizora

Jednym z najważniejszych parametrów związanych z wyborem telewizora jest jego rozmiar. Zbyt mały ekran będzie przeszkadzał w oglądaniu wyświetlanych obrazów, jednak zbyt duży również nie będzie rozwiązaniem komfortowym dla oglądającego.

Uważa się, że rozmiar ekranu powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia – a właściwie do odległości między urządzeniem a kanapą. Najlepiej, jeśli wynosi ona w przybliżeniu 1,5 do 2,5 przekątnej ekranu. Oznacza to, że np. telewizor 40 cali najwygodniej ogląda się z odległości 1,5 do 2,5 metra.

Kupując telewizor do swojego salonu, warto sprawdzić, jaki rozmiar ekranu będzie optymalny w danym pomieszczeniu. Wiele też zależy od umieszczenia telewizora na odpowiedniej wysokości – oglądanie nie powinno wymuszać nadmiernego pochylania głowy.

Antena zewnętrzna do odbioru telewizji cyfrowej. Jak wybrać antenę TV?

Telewizor do oglądania treści w streamingu

Współczesny rynek filmów i seriali oferuje bardzo łatwy dostęp do wielu produkcji. Jednak żebyś mógł komfortowo oglądać treści oferowane w streamingach, telewizor musi mieć możliwość obsługi popularnych aplikacji, jak Netflix, Amazon Prime czy HBO. Chociaż funkcja Smart TV jest dziś standardem, warto się upewnić, że wybrany model ją posiada.

Optymalna rozdzielczość telewizora

Aby cieszyć się płynnym i pełnym detali obrazem, należy wybrać telewizor o odpowiedniej rozdzielczości. Komfort oglądania zapewnia już rozdzielczość Full HD (1080p), jednak wiele telewizorów posiada możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K (Ultra HD). Na rynku dostępne są także modele oferujące rozdzielczość 8K – takie ekrany pozwalają cieszyć się niemal kinową jakością obrazu.

Telewizor OLED czy QLED?

Zarówno technologia OLED, jak i QLED pozwala na czerpanie satysfakcji z oglądanego obrazu. Jednak występują między nimi znaczące różnice. Zaletami ekranów OLED są:

  • głębokie, nasycone czernie i kontrasty – ten efekt uzyskany jest dzięki indywidualnemu podświetleniu każdego piksela, co pozwala na duży zakres operowania czernią i ciemnymi barwami;
  • bogactwo kolorów – dzięki większemu nasyceniu kolorów są one bardziej żywe i realistyczne, dają także wrażenie głębi;
  • szerokie kąty widzenia – technologia OLED pozwala utrzymywać wysoką jakość obrazu również, jeśli ekran oglądany jest pod kątem;
  • design – telewizory w tej technologii mogą być niezwykle cienkie, przez co można je wkomponować w każdą przestrzeń.

W sprzedaży dostępne są też telewizory w technologii QLED – również one mają swoich zwolenników. Do zalet takiego ekranu można zaliczyć:

  • dużą jasność, która umożliwia wyświetlanie doskonałego obrazu nawet w dzień lub przy zapalonym świetle;
  • większą trwałość – w przypadku tej technologii można liczyć na mniejsze ryzyko powstawania wypalonych pikseli;
  • wyższą częstotliwość odświeżania, która ma duży wpływ na płynność przenikania obrazów i bardziej naturalny efekt ruchu;
  • obsługę HDR, czyli formatów pozwalających na wyświetlanie obrazów z większą gamą jasności i kontrastów.
  • cenę – telewizory w technologii QLED są zwykle tańsze od tych, które oferują OLED.

Jak widać, każda z tych technologii pozwala osiągnąć nieco inny efekt.

Telewizor a jakość dźwięku

Bardzo istotnym elementem odbioru filmów, seriali czy gier jest dźwięk. Głośniki wbudowane w telewizor potrafią oferować zadowalającą jakość dźwięku. Są one wyposażone w różne technologie audio, takie jak inteligentne systemy dostosowujące dźwięk do parametrów pomieszczenia, oczyszczanie głosu, czy wbudowany soundbar.

Warto jednak pamiętać, że przy wyborze telewizora lepiej kierować się parametrami obrazu – dźwięk zawsze można ulepszyć, stosując zewnętrzne systemy nagłaśniające.

Zdefiniuj swoje potrzeby

Aby wybrać odpowiedni model telewizora, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Należą do nich m.in.:

  • przeznaczenie sprzętu – czy będzie to telewizor do oglądania filmów i seriali? A może raczej do transmisji sportowych i gier?
  • częstotliwość użytkowania – czy telewizor ma stale działać w tle, czy będzie używany jedynie do wyświetlania filmów?
  • budżet – telewizor bywa inwestycją na wiele lat, więc do takiego wydatku trzeba podejść z rozsądkiem.

Nie istnieją całkowicie uniwersalne rozwiązania sprawdzające się w każdym domu – telewizor idealny to taki, który jest odpowiedzią na potrzeby Twojej rodziny.

Materiał promocyjny

Archiwum: luty 2024