Filmem jest zarówno dwugodzinna produkcja, jak i kilkuminutowy materiał, będący prezentacją bądź swego rodzaju spotem reklamowym. Proces jego powstawania składa się z kilku etapów, wymaga zatrudnienia odpowiednich ludzi, a przede wszystkim określenia i zdobycia budżetu. Finanse grają niebagatelną rolę i często zależy od nich sukces całej produkcji.

Etap preprodukcji – od tego zaczyna się kręcenie filmu!

Ten etap mało kto kojarzy, jednak bez niego zrealizowanie filmu nie byłoby możliwe. Jest to czas szukania pomysłów, tworzenia scenariusza oraz zatrudniania ekipy filmowej. Właśnie wtedy przeprowadza się castingi do poszczególnych ról, a jeśli ujęcia nie będą kręcone wyłącznie w studiu, szuka się również plenerów. Preprodukcja to zakrojone na szeroką skalę przygotowania, ponieważ na planie ważni są nie tylko aktorzy, reżyser oraz operator. Należy skompletować wszystkich członków ekipy technicznej, osoby odpowiedzialne za kostiumy, makijaż i fryzury. Nie można zapominać o transporcie, a nawet kateringu.

W tym momencie bardzo duże znaczenie ma producent. Do niego należy oszacowanie, ile pieniędzy należy przeznaczyć na film, a przede wszystkim musi zgromadzić potrzebny budżet. Sięganie do własnych zasobów, poszukiwanie inwestorów czy w końcu zaciągnięcie kredytu to najczęściej stosowane rozwiązania. W końcu każdy liczy na sukces i zwrot inwestycji. Czasem jednak trudno zdobyć pieniądze w krótkim czasie. Wtedy można sięgnąć po szybką pożyczkę, przyznawaną właściwie od ręki.

Masz pytania? Odpowiedzi znajdziesz tutaj: https://pozyczka6.pl/pytania-i-odpowiedzi

Właściwa produkcja filmowa

Większość osób to właśnie produkcję uważa za kręcenie filmu. Jest to już właściwa praca na planie, czyli dni zdjęciowe. Co ciekawe, ten etap powstawania filmu najczęściej jest najkrótszy. Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy działają na najwyższych obrotach. Od uzyskanego materiału zależy efekt, który później mogą podziwiać widzowie.

Etap produkcji jest ważny nie tylko dla kina. Muszą na niego zwracać dużą uwagę również twórcy innych formatów. Filmy reklamowe, klipy czy materiały edukacyjne takie jak webinary powinny zostać przygotowane tak, by nie tylko podobały się odbiorcom. Liczy się ich wartość czy to wizualna, czy wizualno-merytoryczna.

Czas na finał, czyli postprodukcja

Z punktu widzenia widza to właśnie postprodukcja stanowi istotny etap. Do realizatorów trafia bowiem surowy materiał wideo, z którego muszą stworzyć film. Odbywa się to między innymi poprzez:

  • rewizję otrzymanego materiału;
  • wybór najlepszych ujęć;
  • złożenie ich zgodnie z kolejnością zapisaną w scenariuszu i scenopisie;
  • dodanie efektów wizualnych;
  • udźwiękowienie.

Popełniane w tym czasie błędy wpływają na odbiór całego filmu. Jest to więc etap niezwykle czasochłonny oraz pracochłonny. Wymaga od twórców spędzenia wielu godzin przed komputerem, a także porozumienia montażystów i dźwiękowców z reżyserem filmu oraz jego producentem. Tej części pracy nad filmem nie może pomijać ani hollywoodzka produkcja, ani inna forma wizualna.

Ile kosztuje nakręcenie filmu?

Koszty nakręcenia filmu są zróżnicowane – wszystko zależy od projektu oraz potrzeb. Najprostsze formaty, takie jak poradniki czy instrukcje w postaci wideo, można nakręcić już za kilkaset złotych. Jednak wraz z wydłużaniem się tych form, wzrastają też koszty. Trzeba bowiem zatrudnić więcej osób, na przykład reżysera, aktorów, operatora, dźwiękowców i innych członków ekipy. W takim przypadku koszty rosną do kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy. Nie mówimy tu oczywiście o filmach fabularnych, które mogą kosztować nawet kilka milionów złotych.

Sposób oraz koszt nakręcenia filmu jest ograniczony jedynie wyobraźnią twórcy. Jeśli zdobędzie on odpowiednie środki, może zrealizować swoje najbardziej abstrakcyjne plany i zamierzenia.

Archiwum: grudzień 2022