Scenarzysta to inaczej autor scenariusza. Określenie to stosuje się nie tylko w odniesieniu do literatów piszących filmy, ale też do osób tworzących seriale, reklamy, gry wideo, programy tv oraz komiksy. Scenopisarstwo wywodzi się z dramatopisarstwa, jednak nie są to pojęcia tożsame. Zupełnie inaczej zapisuje się bowiem teksty dramatów, tworzonych na sceny teatralne, a inaczej wyglądają scenariusze w każdym z mediów. Czytaj dalej!
Sprawdź też: https://skutecznycontent.pl/jak-napisac-scenariusz/
Jak wygląda praca scenarzysty?
Tak naprawdę trudno określić, jak konkretnie wygląda praca scenarzysty, gdyż zależy to od indywidualnych preferencji pisarza. Proces tworzenia wygląda jednak zwykle podobnie i składa się z następujących etapów:
- pomysł – własny lub cudzy w przypadku, gdy scenariusz powstaje na zlecenie;
- synopsis – jednostronicowy opis filmu;
- treatment – inaczej nowela filmowa, jest to rozbudowany opis fabuły napisany prozą;
- drabinka scenariuszowa – rozpiska scen w filmie w porządku chronologicznym;
- biografie postaci – szczegółowy opis charakteru i wyglądu bohaterów;
- scenariusz z podziałem na dialogi – tekst poboczny i wskazówki dla aktorów i twórców.
Formatowanie scenariusza
Scenariusz filmu jest punktem odniesienia dla większości osób w ekipie filmowej. Na jego podstawie określa się długość i budżet filmu, sporządza się kalendarzówkę, tworzy scenografię, charakteryzację i kostiumy. Dlatego absolutnie konieczne jest jego właściwe sformatowanie według obowiązujących standardów.
Przede wszystkim należy pamiętać, by zapisywać wszystko w czasie teraźniejszym i opisywać tylko to, co widać i słychać na ekranie. Trzeba też odpowiednio oddzielać i opisywać sceny, a w ich ramach stosować właściwy zapis szczegółów akcji, nazw postaci, wypowiadanych kwestii i wskazówek dla aktorów i reżysera. Jedna strona sformatowanego we właściwy sposób scenariusza odpowiada jednej minucie filmu.
Specyfika pracy scenarzysty
Zawód scenarzysty pod wieloma względami jest wyjątkiem na tle innych filmowych profesji. Po pierwsze pisanie scenariuszy nie wymaga na ogół pracy w grupie. Jako jedyny twórca filmowy, scenarzysta pracuje zwykle sam. Po drugie praca scenarzysty kończy się wtedy, kiedy zaczyna się praca pozostałych członków ekipy.
Oczywiście istnieją wyjątki od tych reguł. Scenariusze seriali zazwyczaj są pisane przez całe zespoły autorów. Są też scenarzyści, których zaprasza się na plan, ale jest to raczej rzadka praktyka. Najczęściej autor scenariusza jest obecny na planie, kiedy jednocześnie jest także reżyserem.
Scenariusz to podstawa, ale nie świętość
Decydując się na pracę scenarzysty, należy liczyć się z tym, że nigdy nie zobaczymy na ekranie dokładnie tego, co napisaliśmy. Po nabyciu praw do materiału literackiego zarówno producent, jak i reżyser, mają prawo do ingerowania w jego treść, nanoszenia poprawek i wprowadzania zmian. Często zatrudnia się nawet tzw. script doctorów, których zadaniem jest znalezienie mielizn scenariusza i podrasowanie go. Zazwyczaj odbywa się to w atmosferze szacunku wobec autora oryginalnego tekstu. W skrajnych przypadkach zdarza się jednak, że scenarzysta rezygnuje z pojawienia się w napisach końcowych filmu, gdy na ekranie nie poznaje już swojego dzieła.
Jak zostać scenarzystą?
W zawodzie scenarzysty bardzo sprawdza się maksyma dotycząca tego, że trening czyni mistrza. Trzeba więc bardzo dużo czytać i pisać, by doskonalić swoje umiejętności. Istnieją też liczne kursy kreatywnego pisania oraz bogaty wybór poradników dla początkujących scenarzystów.
Gdzie zdobyć wykształcenie?
Jeśli chodzi o studia, od kilku lat w ofercie polskich uniwersytetów pojawia się kierunek, taki jak twórcze pisanie, który stanowi dobre przygotowanie dla scenarzystów. Samo scenopisarstwo można studiować w łódzkiej szkole filmowej lub w studium scenariuszowym Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Jak zacząć zarabiać na scenariuszach?
Niestety, spieniężenie swojego talentu nie jest łatwym zadaniem. Warto brać udział w licznych festiwalach i konkursach, takich jak Script Fiesta czy Script Pro, organizowanych przez WSF i Szkołę Wajdy. Warto zgłaszać się też do różnych producentów z nadzieją, że będą zainteresowani pomysłem i zechcą go zrealizować.
Zarobki scenarzystów
Zarobki scenarzystów są uzależnione od wielu czynników. Na początku kariery nawet za naprawdę dobry scenariusz można otrzymać kilkanaście tysięcy złotych, podczas gdy renomowani scenarzyści zarabiają nawet 100 tys. złotych za swoje pojedyncze dzieło.
Jeśli chodzi o produkcje telewizyjne, za odcinek programu czy serialu scenarzysta otrzymuje zwykle od 1 tys. do 10 tys. złotych. W przypadku filmów pełnometrażowych stawki te są wyższe. Według danych z 2016 roku, średnie wynagrodzenie scenarzysty filmowego wynosi ok. 75 tysięcy złotych.
Wiesz już, kim jest scenarzysta i czym się zajmuje. Zawód ten wymaga kreatywności i pasji do słowa pisanego. Nie jest to łatwa praca, a droga do zostania uznanym twórcą scenariuszy jest długa i bardzo często nieopłacalna.