Statysta na planie filmowym – na czym polega ten zawód? Ile można zarobić?

Statysta to jedna z osób, które pojawiają się przed kamerą. Jej zadania są dość proste, jednak bez statystów trudno byłoby zrealizować jakikolwiek film czy serial. Sprawdź, z czym wiążę się ta praca i jak jest wynagradzana.
statysta

Statyści to wbrew pozorom ważni pracownicy planów zdjęciowych, gdyż bez nich filmy byłyby zwyczajnie puste. Trudno wyobrazić sobie scenę spaceru lub randki w restauracji, w której uczestniczą tylko gwiazdy produkcji, a wokół nie ma żywego ducha. Otoczenie, które daje wrażenie naturalnej sytuacji, to właśnie statyści. Czy ich praca jest trudna? Gdzie jej szukać? I jakie profity można z niej czerpać? Ile zarabia statysta? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Na czym polega zawód statysty?

Statysta to pracownik planu zdjęciowego, który występuje w filmach, serialach, reklamach i programach telewizyjnych. Jego rola ogranicza się do obecności na ekranie w charakterze tła. Czasem wypowiada kilka słów, jednak są to sporadyczne przypadki. Aktor, który gra w scenie mówionej, nie jest już statystą, lecz epizodystą.

Zadania statysty

Osoby zajmujące się statystowaniem zazwyczaj biorą udział w scenach zbiorowych. Tworzą tłum na koncercie, tańczą w klubie, przechadzają się ulicą lub towarzyszą bohaterom podczas seansów filmowych w kinie. Dzięki statystom dzieło filmowe nabiera wiarygodności.

Praca statysty nie wymaga szczególnych umiejętności, nie jest to jednak praca aż tak łatwa, lekka i przyjemna, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Decydując się na statystowanie w filmie czy serialu, należy liczyć się z wielogodzinną obecnością na planie, która w większości będzie polegała na czekaniu. Należy mieć także świadomość, że gwiazdy filmowe rzadko wchodzą w interakcje ze statystami i nie spędzają z nimi czasu w przerwach między ujęciami. Jeśli zatem przyświeca ci chęć poznania sławnych osób, musisz liczyć się z rozczarowaniem.

Statystować każdy może, czyli wymagania wobec statystów

Jak zostało już wspomniane, nie trzeba mieć wykształcenia czy specjalistycznych umiejętności, by pracować jako statysta na planie zdjęciowym. Wymagania wobec statystów dotyczą zazwyczaj wieku i płci, ewentualnie pewnych cech urody lub talentów niezbędnych do zrealizowania danej sceny. Na przykład, do sceny w klubie potrzebni będą młodzi ludzie, którzy lubią tańczyć, zaś do ujęć realizowanych w domu starców przydadzą się osoby w podeszłym wieku.

Sprawdź!
Kostiumograf – zawód dla znawców mody i historii

Wszystkie szczegóły dotyczące realizowanej sceny statyści poznają na samym planie. Nie muszą uczyć się ról. Wystarczy, by zachowywali się jak najbardziej naturalnie i nie patrzyli w kamerę (chyba że właśnie tego chce reżyser).

Gdzie szukać pracy dla statystów?

Pracy dla statystów można szukać na własną rękę. Ogłoszenia dotyczące nowych projektów pojawiają się czasem na grupach związanych z pracą w filmie. Jeśli jednak zależy ci na częstych zleceniach, a nie jednorazowej przygodzie, warto zgłosić się do agencji aktorskiej. Firmy tego typu tworzą własne bazy statystów i to właśnie one otrzymują od kierowników produkcji zapytania o konkretną liczbę osób potrzebnych na dany plan.

Zarobki statystów

W kwestii wynagrodzenia zdecydowanie nie jest różowo. Szczególnie w Polsce, statyści zarabiają śmieszne pieniądze za dzień zdjęciowy. Stawki zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, zaś najwyższe oscylują w granicach 200 zł. Zdecydowanie nie jest to praca na etat ani zajęcie, z którego da się wyżyć. Należy traktować je raczej w kategoriach hobby. Ograniczenie aktywności zawodowej jedynie do pracy statysty nie jest z pewnością dobrym rozwiązaniem jeśli zależy nam na stabilizacji finansowej. Szczególnie jeśli mamy świadomość chociażby tego, ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny. Rola statysty w filmach może być jednak świetnym pomysłem jeśli chodzi o podreperowanie domowego budżetu.

Wiesz już, kim jest statysta i na czym polegają jego zadania na planie filmowym. Jeśli chciałbyś spróbować pracy na planie w roli statysty, poszukaj ogłoszeń w swojej okolicy. Być może to zajęcie właśnie dla ciebie!

Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Operator filmowy – artysta za kamerą. Na czym polega najbardziej filmowy ze wszystkich zawodów?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
kostiumograf
Czytaj więcej

Kostiumograf – zawód dla znawców mody i historii

Kostiumograf to jeden z najważniejszych zawodów filmowych, szczególnie jeśli chodzi o kino historyczne, fantasy i science fiction. Na czym dokładnie polega ta praca? Jak wyglądają zarobki? Czy należy mieć kierunkowe wykształcenie? Sprawdź!
producent filmowy
Czytaj więcej

Producent filmowy – przedsiębiorca, wizjoner czy zmora artysty?

Producent filmowy to zawód wymagający olbrzymich kompetencji z wielu dziedzin i dostarczający sporo stresu. Jednocześnie jednak jest to profesja bardzo satysfakcjonująca i przynosząca spore profity. Czy warto zatem iść tą drogą? Przeczytaj poniższy artykuł.