Oglądanie filmów na komputerze. Czym kierować się przy wyborze sprzętu?

Żeby móc oglądać filmy na komputerze, nasz PC musi posiadać kartę graficzną. Istnieją dwa sposoby na sprawdzenie, jaką mamy kartę graficzną w komputerze: fizyczny i poprzez system operacyjny. Jak to zrobić? W tym krótkim poradniku, postaram się to wyjaśnić w jak najprostszy sposób.
jak sprawdzić jaką mam kartę graficzną

Oglądanie filmów na komputerze

Istnieje wiele możliwości na oglądanie filmów na komputerze. Możemy skorzystać z wielu platform streamingowych, które oferują różnorodne filmy i seriale online. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy posiadać dostęp do internetu, przeglądarkę internetową, odpowiednie wtyczki do przeglądarki no i najważniejsze, konto na konkretnej platformie do oglądania. Kolejną opcją jest odtwarzanie filmów z płyt DVD. Wtedy potrzebujemy napędu optycznego (odtwarzającego płyty DVD), oraz odpowiedniego programu do odtwarzania. Istnieją też takie formaty filmów (np. divx,rmvb, x264) które potrzebują odpowiednich kodeków video, oraz specjalnych programów do wyświetlania filmów na komputerze.

Czy potrzebujemy wypasionej karty graficznej, aby oglądać filmy na komputerze?

Aby oglądać filmy na komputerze, wystarczy nam najprostszy układ graficzny. Nie potrzebujemy karty za kilka tysięcy, aby cieszyć się możliwością oglądania filmów. Jedynym wyjątkiem są filmy wysokiej jakości, typu HD, 4K, 8K, 3D. Wtedy potrzebujemy już karty obsługującej dany format.

Sprawdzamy jaką mamy kartę graficzną w swoim komputerze

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem, na sprawdzenie jaką mamy kartę graficzną w komputerze, jest “odpalenie” PC i sprawdzenie tego w systemie. Aby to zrobić, wchodzimy w “Mój komputer”, następnie klikamy prawym przyciskiem myszy w wolne pole, wybieramy “Właściwości”. W lewym górnym rogu okna, które się pojawiło klikamy w “Menadżer urządzeń”. W oknie które się otworzy, będzie wyświetlona nazwa naszej karty graficznej. Łatwe, prawda? Drugim, troszkę trudniejszym sposobem jest fizyczne sprawdzenie jaką mamy grafikę. Jak to zrobić? Spieszę z wyjaśnieniami. Na początku odłączamy kabel zasilający z sieci. Kolejnym krokiem, jest odpięcie wszystkich kabli od naszego blaszaka. Odkręcamy boczną obudowę i ją ściągamy. Naszym oczom ukazuje się wnętrze komputera. Jeśli nie mamy bladego pojęcia, co jest czym, już objaśniam. Procesor znajduje się w centralnej części płyty głównej (część do której przytwierdzane są wszystkie podzespoły bazowe komputera). Powinien na nim znajdować się radiator (element odprowadzający ciepło), jak również w przypadku chłodzenia powietrzem, wentylator. W przypadku chłodzenia cieczą, na procesorze będzie radiator, a na radiatorze mały zbiornik na płyn chłodzący z rurkami doprowadzającymi ciecz. W większości konstrukcji płyt głównych, slot PCI-E na kartę graficzną znajduje się pod gniazdem procesora. 

Sprawdź!
Jak znaleźć skutecznego detektywa?

Potrzebujesz dokładniejszych instrukcji? Więcej informacji na temat, jak sprawdzić posiadaną kartę graficzną przeczytasz na stronie: https://pcpro.pl/jak-sprawdzic-jaka-mam-karte-graficzna

Karta graficzna jest prostokątną płytką, wpiętą do płyty głównej przy pomocy specjalnego złącza. W rozpoznaniu może pomóc radiator i wentylatory przymocowane w większości modeli kart graficznych. Gdy już zlokalizowaliśmy kartę, aby określić jej model, może obejść się bez konieczności jej wypinania z płyty głównej. O ile mamy dostateczną widoczność do wnętrza naszego blaszaka (nie przeszkadzają nam kable), na spodzie karty powinna być przyklejona naklejka z nazwą i modelem. Jeżeli nie ma naklejki,nazwa i model jest nadrukowana na spodzie karty. W sytuacji gdy zaistnieje konieczność wyjęcia karty, aby poznać jej markę, jesteśmy zmuszeni odkręcić śrubę mocującą od obudowy, przycisnąć zatrzask na płycie i delikatnie wyciągnąć kartę. Mając kartę na zewnątrz, bez problemu odczytamy model i firmę która wyprodukowała naszą grafikę. Istnieje też opcja w której nie mamy zamontowanej karty graficznej. A nasza grafika jest zintegrowana z procesorem, wtedy jedyną możliwością, aby sprawdzić jaką mamy kartę graficzną, jest pierwsza z przedstawionych opcji. Czyli sprawdzenie przez system. 

Podsumowując nasz poradnik, kwestia jak sprawdzić jaką mamy kartę graficzną, nie jest czymś wielce skomplikowanym.

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
Czytaj więcej

Historia filmowa Las Vegas

Las Vegas, znane również jako Miasto Grzechu, jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Stanach Zjednoczonych. Miasto marzeń,…
Jak powstaje film
Czytaj więcej

Jak powstaje film, jakie są koszty nakręcenia filmu?

Film kojarzy się przede wszystkim z produkcją kinową. Jednak po tę formę sięgają także blogerzy czy marketingowcy. Niezależnie od celu, w jakim jest kręcony, założenia opierają się na tych samych zasadach i wymagają zasobów finansowych.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart
Czytaj więcej

Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart?

Dobre narty to nie tylko podstawa komfortu podczas przebywania na stokach, ale również bezpieczeństwa, o które należy dbać priorytetowo. Na jakie elementy podczas ich zakupu należy uważać najbardziej? Sprawdzamy.
Skyshowtime
Czytaj więcej

SkyShowtime w Polsce

Oficjalnie potwierdzono, że miłośnicy filmów będą mogli bez problemu oglądać SkyShowtime w Polsce. Nowa usługa VOD to kolejny gracz na rynku, który zdominowały Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video, Apple Tv, Viaplay czy rodzimy Player. Sprawdź, czy masz na co czekać!
detektyw
Czytaj więcej

Jak znaleźć skutecznego detektywa?

Przeszłością są już czasy, gdy wynajem prywatnego detektywa był owianym tajemnicą tematem tabu. Obecnie detektywi pomagają nie tylko w sprawach obyczajowych, takich jak podejrzenie zdrady czy ustalanie planu dnia małżonka, ale także w sprawach dotyczących biznesu - sprawdzania źródła dochodów dłużnika czy wykrywanie podsłuchów. Czym jednak powinniśmy kierować się przy wyborze detektywa?