Kłopoty właściciela Cinema City! Koncern kinowy ogłosi upadłość?

Zza oceanu dochodzą niepokojące wieści o kłopotach koncernu kinowego Cineworld, właściciela m.in. sieci Cinema City. Jak donoszą amerykańskie media, firma szykuje się do ogłoszenia upadłości.
Kłopoty właściciela Cinema City

Czy dojdzie do ogłoszenia upadłości koncernu Cineworld? Firma działa głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie ma 511 z wszystkich swoich 751 kin. W mniejszym stopniu jest więc obecna na europejskim rynku. W Polsce do koncernu należy sieć Cinema City.

Cineworld – czy ogłoszenie upadłości jest pewne?

Jako pierwszy o możliwej upadłości napisał portal wirtualnemedia.pl, który swoje informacje czerpał z doniesień „The Wall Street Journal”. Według dziennika właściciel znanej w Polsce sieci kin Cinema City przygotowuje się do postępowania upadłościowego. Ma ono jednak dotyczyć spółki koncernu zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych, a prawdopodobnie także w Wielkiej Brytanii.

Cineworld nie odniósł się do informacji „The Wall Street Journal”, jednak zareagowała na nie giełda. W piątek 19 sierpnia wartość akcji koncernu spadły prawie o 60 procent!

Koncern szuka inwestorów

Jak na razie koncern nie zdementował ani nie potwierdził tych informacji. W jedynym oświadczeniu, które zostało opublikowane w ubiegłym tygodniu, przedstawiciele Cineworld napisali, że prowadzą działania mające na celu zwiększenie płynności finansowej, optymalizację kosztów oraz zmniejszenie zadłużenia.

Na koniec roku dług netto koncernu Cineworld wynosił 10,71 mld dolarów, z czego do spłacenia w ciągu dwunastu miesięcy mieli aż 1,56 mld dolarów.

Jednym z powodów złej sytuacji finansowej jest pandemia. Mimo że obecnie kina działają bez przeszkód, liczba widzów nadal nie powróciła do stanu sprzed 2020 roku. Poza tym niska frekwencja to także pokłosie mniejszej liczby filmowych premier, co może potrwać również w kolejnych miesiącach.

Co z Cinema City Polska?

Jak informuje w swoim oświadczeniu Cineworld, obecna sytuacja nie przełoży się na funkcjonowanie kin należących do koncernu. Potwierdzili to również przedstawiciele sieci Cinema City w Polsce, którzy opublikowali na Twitterze krótką informację. Czytamy w niej między innymi: „W nawiązaniu do ostatnich komunikatów dotyczących wewnętrznych spraw finansowych grupy Cineworld pragniemy poinformować, że działalność biznesowa Cinema City pozostaje bez zmian (…)”.

Sprawdź!
Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart?

Przedstawiciele koncernu robią, co mogą, by uratować spółki przed upadłością. W tej chwili nie potwierdzają upadłości, jednak sytuacja finansowa spółki wymaga zdecydowanych działań.

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
Czytaj więcej

Historia filmowa Las Vegas

Las Vegas, znane również jako Miasto Grzechu, jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Stanach Zjednoczonych. Miasto marzeń,…
Jak powstaje film
Czytaj więcej

Jak powstaje film, jakie są koszty nakręcenia filmu?

Film kojarzy się przede wszystkim z produkcją kinową. Jednak po tę formę sięgają także blogerzy czy marketingowcy. Niezależnie od celu, w jakim jest kręcony, założenia opierają się na tych samych zasadach i wymagają zasobów finansowych.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart
Czytaj więcej

Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart?

Dobre narty to nie tylko podstawa komfortu podczas przebywania na stokach, ale również bezpieczeństwa, o które należy dbać priorytetowo. Na jakie elementy podczas ich zakupu należy uważać najbardziej? Sprawdzamy.
Skyshowtime
Czytaj więcej

SkyShowtime w Polsce

Oficjalnie potwierdzono, że miłośnicy filmów będą mogli bez problemu oglądać SkyShowtime w Polsce. Nowa usługa VOD to kolejny gracz na rynku, który zdominowały Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video, Apple Tv, Viaplay czy rodzimy Player. Sprawdź, czy masz na co czekać!
detektyw
Czytaj więcej

Jak znaleźć skutecznego detektywa?

Przeszłością są już czasy, gdy wynajem prywatnego detektywa był owianym tajemnicą tematem tabu. Obecnie detektywi pomagają nie tylko w sprawach obyczajowych, takich jak podejrzenie zdrady czy ustalanie planu dnia małżonka, ale także w sprawach dotyczących biznesu - sprawdzania źródła dochodów dłużnika czy wykrywanie podsłuchów. Czym jednak powinniśmy kierować się przy wyborze detektywa?