Krótka historia medycznych seriali 

Seriale medyczne obecne są w kulturze od lat 50. XX wieku. Jedna z pierwszych produkcji City Hospital (1951-1953). Warto jednak zauważyć, że już w latach 30. szersza publiczność miała okazję zaznajomić się z realiami szpitalnego życia. Wszystko to za sprawą Doktora Kildare, którego postać została wykreowana na potrzeby słuchowisk radiowych i powieści. Postać sławnego wówczas lekarza została przeniesiona na ekrany telewizorów w latach 60. W kolejnych latach powstało około 50 nowych produkcji, które uwagę skupiały na szpitalnym życiu. Do najpopularniejszych należy zaliczyć: Medical Centre, M*A*S*H czy Emergency. Chirurgia, transplantologia, psychiatria, a nawet stomatologia estetyczna to tylko niektóre tematy podejmowane w medycznych serialach XXI wieku. W ostatnich dwóch dekadach serca widzów podbili: Chirurdzy, Dr House czy Heartbeat. Z roku na rok powstaje coraz więcej produkcji opowiadających historie rodem ze szpitalnych sal. Które z nich warto zobaczyć?

Zobacz też Centrum stomatologiczne Estetique Wrocław

Ranking TOP 3 najlepszych seriali o lekarzach

3. Szpital New Amsterdam (2018)

Pierwszy sezon amerykańskiego serialu miał miejsce w 2018 roku. Szpital New Amsterdam szybko zyskał grono wielbicieli, dzięki czemu powstały kolejne sezony. Na obecny moment jest ich pięć. Za głównego twórcę uważa się Davida Schulnera, który znany jest również z Gotowych na wszystko czy Emerald City. Głównym bohaterem historii jest doktor Max Goodwin (Ryan Eggold), który zostaje mianowany dyrektorem najstarszego ośrodka zdrowia w całej Ameryce. Każdego dnia walczy o zapewnienie prawidłowej opieki medycznej osobom, które najbardziej jej potrzebują. Każdy odcinek emanuje optymizmem i ciepłem, który karze wierzyć, że chcieć to móc. Ryanowi Eggoldowi na ekranie towarzyszy: Janet Montgomery, Freema Agyeman i Jocko Sims. Szpital New Amsterdam otrzymał nominację od Amerykańskiej Gildii Scenarzystów. Serial można obejrzeć na platformie NBC. 

2. The Good Doctor (2017)

Serial ten powstał pod okiem wybitnego specjalisty w dziedzinie produkcji medycznych – Davida Shore’a, który jest twórcą hitu Dr House. W 2017 roku stworzył on adaptację południowoamerykańskiego serialu, który nosił taki sam tytuł. Głównym bohaterem jest autystyczny doktor Shaun Murphy, który otrzymuje posadę w cenionej placówce w San Jose. Udowadnia on, że pomimo dysfunkcji, jest on wstanie nawiązywać kontakty z pacjentami i stawiać trafne diagnozy. Produkcja ta stała się przyczyną rozpoczęcia dyskusji na temat funkcjonowania osób z autyzmem. Rola Murphy’ego przypadła, nominowanemu do Złotego Globu Freddie’mu Highmore’owi. Wśród innych aktorów warto również wyróżnić Antonię Thomas, Nicholasa Gonzaleza czy Chuku Modu. The Good Doctor otrzymał siedem nominacji od GLAAD Media, Critics’s Choice Television, Teen Choice, People’s Choice i do Złotych Globów. Serial doczekał się sześciu sezonów. Można go obejrzeć na platformie Hulu lub ABC. 

W zachowaniu serialowego białego usmiechu pomoże Ci https://www.estetique-wroclaw.pl/stomatologia-estetyczna/

1. Chirurgiczne cięcie (2020) 

Amerykański serial dokumentalny, który podbił serca widzów na całym świecie. Składa się on z czterech odcinków, które trwają około godziny. Bohaterami serialu są czterej chirurdzy, osiągający wiele sukcesów w swojej dziedzinie. Lekarze Ci specjalizują się w medycynie płodu, kardiologii, neurochirurgii, a także transplantologii. W produkcji zostały umieszczone zarówno materiały z sali operacyjnej jak i z prywatnego życia chirurgów. Chirurgiczne cięcie pozwala podejrzeć codzienność wybitnych medyków, którzy podczas pracy wykorzystują najnowsze technologie i odkrycia w dziedzinie medycyny. Za produkcję odpowiedzialnych było czterech reżyserów: Lucy Blakstad,  Stephen Cooter, James Newton i Sophie Robinson. Serial dokumentalny dostępny jest na platformie Netflix. 

Archiwum: wrzesień 2022