Znaczek Netflix Originals – w Polsce to kategoria „Tylko na Netflix” – filmy dostają nie tylko wtedy, jeśli za produkcję odpowiada bezpośrednio potentat multimedialny. Otrzymują go również te produkcje, które w danym kraju firma „tylko” dystrybuuje lub ma na nie czasową wyłączność. Ranking TOP 10 filmów i seriali na Netflixie ma każdy serwis tematyczny w internecie. I to nie jeden! Tym razem w redakcji filmi.pl. postanowiliśmy przedstawić listę najlepszych filmów własnych, jakie Netflix wypuszczał rok po roku. Znasz już nasze kryteria – zobacz, czy nasze propozycje przypadną ci do gustu!

Najlepsze filmy oryginalne Netflixa rok po roku. Którą produkcję z 2015 r. warto obejrzeć?

Ranking filmów wyprodukowanych przez platformę streamingową otwiera „Beasts of No Nation”. W mediach praktycznie w ogóle nie mówi się już o dzieciach werbowanych – a częściej porywanych – do walki w Afryce. Nie wiadomo nawet, gdzie i o co toczą się konflikty. Film Netflixa przypomina o wojnie domowej w Sierra Leone, z lat 1991–2002. Jeśli temat dzieci-żołnierzy cię nie przekonuje do obejrzenia tego obrazu, może zrobi to Idris Elba w jednej z głównych ról?

Filmy Netflixa z 2016 r. – sprawdź „Special Correspondents”

To komedia satyryczna, amerykański remake francuskiej produkcji „Envoyés très spéciaux” z 2009 r. To kolejny przykład na to, że europejskie poczucie humoru średnio trafia do Amerykanów, a widzowie z USA nie bardzo interesują się wydarzeniami oraz kulturą spoza swojego kraju. Film z serii Netflix Originals, który wybraliśmy do rankingu, opowiada o nieudacznych korespondentach wojennych, którzy wobec kolejnych niepowodzeń urządzają prawie doskonałą mistyfikację. „Special Correspondents” nie trafi do zestawień najpopularniejszych filmów w historii usługi. Ale zapewnia całkiem przyzwoitą rozrywkę.

Oryginalne filmy na Netflixie z 2017 r. Do rankingu wybraliśmy dramat biograficzny

„Najbardziej znienawidzona kobieta Ameryki” opowiada historię Madalyn Murray O’Hair. Jej działania doprowadziły do zakazania przez Sąd Najwyższy USA obowiązkowej modlitwy w szkołach publicznych. Założyła również organizację o wiele mówiącej nazwie American Atheists. Seans z tym filmem Netflixa dostarczy ci również sporo informacji o kulisach jej porwania oraz śmierci. Zdradzimy tylko, że nie męczeńskiej – zabójstwo dokonane przez religijnych radykałów byłoby zbyt banalne, nawet w historii autentycznej. Warto docenić, z jak trudnym tematem zmierzył się Netflix – filmy, rankingi nieczęsto poruszają równie kontrowersyjne historie.

„Nie otwieraj oczu” (2018) to jeden z najczęściej oglądanych filmów dostępnych na Netflixie

Kto kojarzy Sandrę Bullock z naiwnymi romansidłami, pewnie mocno się zdziwił podczas oglądania tego obrazu. Scenariusz filmu bazuje na powieści Josha Malermana o tym samym tytule. „Nie otwieraj oczu” (oryg. „Bird Box”) dzieje się w świecie, gdzie tajemnicza siła zmusza ludzi do samobójstwa, kiedy tylko ją zobaczą. Mieszane recenzje nie przeszkodziły produkcji w tym, by w 28 dni po premierze osiągnąć status najczęściej oglądanej produkcji w dotychczasowej historii usługi Netflix. Film rankingi podbił praktycznie z marszu. Premiera sequela wydaje się tylko kwestią czasu.

Do najpopularniejszych filmów w serwisie Netflix należy „Dwóch papieży” z 2019 r.

Choć to obraz fabularny, fikcja inspirowana faktami, ogląda się go niczym dobry dokument. Relacje Benedykta XVI i Franciszka – papieża-emeryta i jego następcy – okazują się bardziej złożone, niż wynikałoby to z oficjalnych komunikatów Watykanu. Żywe spory teologiczne potrafią wciągnąć nawet tych widzów, którzy prywatnie są zdeklarowanymi ateistami. Filmy o liderach Kościoła oraz innych przewodnikach społeczeństwa (zwłaszcza tych duchowych) zawsze prowadzą do ciekawych wniosków.

Na ucieczkę od pandemii w 2020 r. – włoska komedia „Wyspa Róży” od Netflixa

Oczywiście nikt nie tworzył filmu specjalnie z okazji lockdownów. Nie da się zaprzeczyć, że odrobina dolce vita prosto z Włoch to świetna odtrutka na nową codzienność. Tytuł, który umieściliśmy w naszym rankingu filmów powiązanych z Netflixem, przedstawia autentyczną historię. W 1968 r. inżynier Giorgio Rosa zbudował morską platformę ok. 11 km od Rimini, a następnie ogłosił ją niepodległym państwem. Republika Wyspy Róż istniała niespełna 10 miesięcy, a okoliczności z nią związane doprowadziły m.in. do zmian w prawie międzynarodowym dot. wód terytorialnych.

W rankingu filmów Netflix Originals nie może zabraknąć „Nie patrz w górę” z 2021 r.

Trudno lepiej wstrzelić się z produkcją o nauce, mass mediach i teoriach spiskowych, niż rok prawdopodobnie największej akcji szczepień w historii ludzkości. Wprawdzie nie ma tu wirusa, tylko zagrażająca Ziemi kometa, ale łatwo wyłapać analogie – zamierzone lub nie. A żeby było ciekawiej, każda strona „sporu” widziała w filmie dokładnie to, co rzekomo miało potwierdzać jej racje. Gwiazdorska obsada „Nie patrz w górę” – m.in. Cate Blanchett, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Leonardo DiCaprio, Jonah Hill – spisała się bardzo dobrze. Trudno przecenić to, jak wiele utalentowanym artystom zawdzięcza Netflix. Filmy (ranking) potrzebują rozgłosu, by poruszyć świadomość masowej publiczności. O złożoności obrazu najlepiej świadczy jego klasyfikacja. Dla niektórych to dramat społeczny, inni widzą w nim komedię science-fiction.

Najlepszy jak dotąd film Netflixa w 2022 roku to…

… prawdopodobnie „Powrót w kosmos” o dokonaniach i ambitnych planach firmy SpaceX, kierowanej przez Elona Muska. Bo to właśnie jeden z najbogatszych ludzi na świecie może doprowadzić do tego, że realne stanie się wysłanie misji załogowej na Marsa. Byłby to przełomowy krok w historii ludzkości. Zanim (o ile w ogóle) to się stanie, warto włączyć tę nowość i poznać początki kosmicznych osiągnięć słynnego multimiliardera. To esencja tego, co najlepsze na platformie Netflix – filmy. Rankingi czasem okazują się adekwatne do oczekiwań widza.

Wszędzie pełno list 10 najlepszych filmów na Netflixie. Tym razem na filmi.pl podeszliśmy do tematu nieco inaczej. I chętnie poznamy twój prywatny ranking w podobnej formule! Z niecierpliwością czekamy na komentarze.

Archiwum: marzec 2024