Tytuły, których akcja rozgrywa się wśród szkolnych murów, to specyficzny typ kina. Bardzo często takie historie koncentrują się, co zrozumiałe, na problemach młodych ludzi i do takich też są kierowane. Ale czy to aby na pewno zawsze jedyna droga? W tym zestawieniu przedstawiamy różnorodne filmy o szkole. Netflix, bo na tej platformie w tym przypadku się skupiamy, ma w swojej ofercie niejeden. Oto one!

„Szkoła melanżu” (2019)

Pierwszy tytuł na naszej liście to filmowa opowieść o dwóch przyjaciółkach, które stawiają przed sobą dość nietypowy cel. Amy (w tej roli Kaitlyn Dever) oraz Molly (w którą wciela się Beanie Feldstein) to znakomite uczennice, jedne z najlepszych. Zbliża się zakończenie nauki, a dwie bohaterki uświadamiają sobie, że w istocie… zmarnowały zbyt wiele czasu na naukę. Chociaż nastolatki są zadowolone ze swoich wyników, stwierdzają, że brakuje im w życiu wrażeń i energii. Podczas gdy inni imprezowali, one ślęczały nad książkami. Tym samym postanawiają przeżyć jedną niezapomnianą noc, by nadrobić zaległości w zabawie i szaleństwie.

Ten film o szkole Netflixa to lekka rozrywkowa opowieść. Nie jest to rzecz jasna kino wysokich lotów. To prosta historia o młodych ludziach i poszukiwaniu równowagi między obowiązkami a przyjemnością. Lekki i mało wymagający tytuł na wieczór. Ciekawostką jest fakt, że reżyserka produkcji to Olivia Wilde. Znana bardziej jako aktorka, którą szerokie grono widzów może kojarzyć z roli „Trzynastki” w popularnym onegdaj serialu „Dr House”.

„Zakazana szkoła: dzieci przeznaczenia” (2019)

Przy kolejnym tytule prezentowanym na naszej liście zmieniamy zarówno klimat jak i gatunek. Tym razem bowiem przedstawiamy nie tytuł fabularny lecz dokumentalny. „Zakazana szkoła: dzieci przeznaczenia” to bowiem dokument rodem z Włoch, który przedstawia wstrząsającą wojenną historię. W tym filmie o szkole Netflixa widz uświadczy spotkania z czworgiem żydowskich dzieci, które doświadczały prześladowania we Włoszech w czasie narastania fali antysemityzmu w latach trzydziestych.

Produkcja ta to w istocie na poły obraz dokumentalny, a na poły fabuła. Albowiem wywiady z rzeczywistymi bohaterami opowieści są tu przeplatane z fabularyzowanymi fragmentami. Wszystko to składa się na sugestywny obraz tamtych czasów oraz stanowi poruszające studium narastającej nienawiści.

„Pitch Perfect” (2012)

Film o szkole Netflixa dotyczący nie czasów licealnych lecz studiów. Dla odmiany jest to repertuar o wiele lżejszy. Główną bohaterką tej wesołej muzycznej komedii jest Beca (w tej roli Anna Kendrick znana z filmu „W chmurach”). Dziewczyna zaczyna właśnie studia. Interesuje się muzyką i jako taka dołącza do zespołu a capella. Tytuł ten doczekał się aż trzech części, z których dwie są dostępne na Netfliksie. To nie jest produkcja wysokich lotów, jednak bez dwóch zdań przyniesie ona niezłej jakości rozrywkę fanom muzyki.

„O chłopcu, który ujarzmił wiatr” (2019)

Myli się jednak ten, kto sądzi, że filmy o szkole Netflixa to tylko proste obyczajowe historie rodem z USA. Ten tytuł przenosi widza do afrykańskiego państwa Malawi. Główny bohater opowieści to inteligentny i bardzo utalentowany chłopiec William Kamkwamba. Bohater pasjonuje się fizyką, co okazuje się bardzo pomocne w obliczu suszy, jaka sprowadza na jego wioskę głód. William znajduje w bibliotece książki, szuka rozwiązania i wpada na pomysł zbudowania turbiny wiatrowej, która może pomóc jego wiosce wyjść z kryzysu.

Poruszająca i inspirująca historia o wadze wiedzy oraz o nieustępliwości w dążeniu do celu. Film o szkole Netflixa, który pokazuje trudy, z jakimi muszą się mierzyć mieszkańcy trzeciego świata. Uświadamia także, jak ważna jest edukacja. Co ciekawe, reżyserem i scenarzystą obrazu jest Chiwetel Ejiofor, brytyjski aktor znany choćby z oscarowego filmu „Zniewolony”. Naprawdę wciągający dramat.

„The Miracle” (2015)

Z Afryki przenosimy się do Turcji. Tym razem bohaterem prezentowanej historii jest pewien nauczyciel, a rzecz rozgrywa się w latach sześćdziesiątych na tureckiej prowincji. Nauczyciel przybywa do małej osady i odkrywa, że… nie ma tam żadnej szkoły. Zaprzyjaźnia się z mieszkańcami, w tym z pewnym niepełnosprawnym prostym mężczyzną. Bohater robi wiele, by doprowadzić do zbudowania szkoły i móc uczyć młodych ludzi, a także starszych, którzy tego potrzebują. Film Mahsuna Kirmizigula to szczera i wzruszająca historia o poświęceniu dla innych. Film o szkole Netflixa, który przynosi opowieść niespodziewaną lecz wartą obejrzenia.

„Amator” (2018)

A teraz zupełna zmiana klimatu i film o szkole Netflixa, który zaklasyfikować można jako dramat sportowy. Bohaterem tej historii jest utalentowany nastoletni koszykarz, który musi zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami, jakie skrywa świat zawodowego, czy raczej w jego przypadku na poły zawodowego sportu. Te niebezpieczeństwa to rywalizacja i trud zaadaptowania się w nowej drużynie, problemy wieku dojrzewania, tym cięższe, gdy jest się daleko od bliskich, a także nie zawsze pozytywny wpływ agentów i trenerów.

Ten niezależny amerykański dramat sportowy to ciekawe spojrzenie na rzeczywistość rozwoju talentów. Nie zawsze rzeczywistość miłą i radosną. Nie brakuje tutaj także poruszania problemów typowych dla naszej współczesnej rzeczywistości, jak choćby negatywnego wpływu mediów społecznościowych na młodzież. Niezły film o szkole Netflixa.

„Do wszystkich chłopców, których kochałam” (2018)

Na zakończenie naszego zestawienia najlepszych filmów młodzieżowych film o szkole Netflixa, który adresowany jest raczej do nastoletniej żeńskiej widowni. Tytuł, który powstał na podstawie popularnej książki Jenny Han, to opowieść o nastoletniej dziewczynie, której listy miłosne zostają ujawnione wśród rówieśników. Sieje to pustoszenie w jej życiu osobistym i wywołuje wiele komplikacji. Trochę łez, trochę wzruszeń. Nie jest to propozycja dla widza, który wymaga ambitnej rozrywki, lecz może ona przypaść do gustu widzom utożsamiającym się z filmową Larą. Film dla nastolatków a zarazem film romantyczny i zabawna komedia romantyczna idealna dla licealistek.

Filmy o szkole Netflixa – podsumowanie

Produkcje, których fabuła rozgrywa się w szkolnych murach, są w istocie całkiem różnorodne. Mogą dotykać poważnych problemów i zabierać widza w odległe zakątki świata. Mogą także stanowić proste obyczajowe historie. Na przedstawionej tu liście znalazły się zarówno pozycje lżejsze jak i te bardziej ambitne. Sięgnięcie po powyższe tytuły z pewnością przyniesie ci interesujący seans. 

Archiwum: czerwiec 2022