Sala kinowa jako osobne pomieszczenie w  domu-prywatne kino w domu

Sala kinowa we własnym domu nie jest już jedynie dostępna dla najbogatszych, a możliwości dostosowania jej do naszych potrzeb i budżetu mamy mnóstwo. Możemy zdecydować się na droższy sprzęt czy meble, a pomieszczenie bez wydawania majątku dostosować akustycznie i wizualnie. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, gdy chcemy stworzyć salę kinową jako osobne pomieszczenie w naszym domu i zrobić z niej prywatne kino, gdzie na seansach spędzać będziemy czas z rodziną i przyjaciółmi.
prywatne kino w domu

Pomieszczenie pod domową salę kinową, na co zwrócić uwagę

Pomieszczenie, w którym stworzyć chcemy naszą domową salę kinową, musi spełniać pewne warunki, zanim w ogóle pomyślimy o kupnie sprzętu i mebli. 

Ważnym aspektem sali kinowej jest akustyka. Warto zainwestować w izolacje ścian, aby poziom hałasu nie sięgał 65 decybeli. Pamiętajmy o wygłuszeniu również sufitu i izolacji podłogi np. poprzez kolorowy, designerski dywan. Drzwi prowadzące do naszej sali kinowej również powinny być szczelne na poziomie izolacyjności 45-50 decybeli. 

Wentylacja pomieszczenia i ogrzewanie są niezwykle ważne. Nie chcemy zimą otwierać okien, co również podniesie poziom hałasu. Nie chcemy, by goście marzli, kiedy zawiewa ich od okna. Pamiętajmy więc o dokładnym sprawdzeniu mieszkania pod tym kątem. Firma Pewny Lokal sprawdzi uciekające powietrze i nieszczelności, dokładnie zwróci uwagę na grubość ścian, które mogą przeszkadzać w odbiorze filmu nie tylko nam, ale również naszym sąsiadom. Dlatego, jeśli kupujemy mieszkanie lub nowoczesny dom od dewelopera, gdzie chcemy zrobić sale kinową, warto przy jego odbiorze zainwestować w usługi firmy Pewny Lokal, tak by nie spotkały nas kosztowne niespodzianki.

Innym aspektem, który jest niezwykle ważny przy budowie sali kinowej w domu to rozprowadzenie instalacji elektrycznej i niskoprądowej, tak by dobrze rozmieścić gniazda elektryczne i przyłącza A/V. Tu również odbierając dom od dewelopera, musimy być czujni, niektóre z nich mają nie tylko nieszczelności, cienkie ściany, ale i kontakty w dziwnych miejscach. Spowoduje to, że będziemy musieli skuwać ściany i robić kosztowne remonty.

Sprawdź!
Historia filmowa Las Vegas

Oświetlenie i nastrój w prywatnym kinie

Oświetlenie w domowej sali kinowej gra niezwykle ważną rolę, gdyż tworzy nastrój. Nie tylko dźwięk i obraz, ale również światło gra pierwsze skrzypce w kinematografii. 

Światło w domowej sali kinowej musi być delikatne i nie odwracać wzroku od ekranu. Najlepiej by za ekranem lub obok niego współgrało z pojawiającymi się obrazami oświetlenie zmieniane z żółtego na niebieskie, z zielonego na czerwone, czyli ulubione  zestawienia pojawiające się w filmach. 

Poza tym można zadbać o małe lampki oraz dobre, nieprzepuszczające światła zasłony na oka lub rolety. Głównego światła w sali kinowej i tak nie będziemy włączać w trakcie trwania filmu. 

Ważne jest, aby w mieszkaniu włączniki światła i kontakty były rozłożone równomiernie i już przy wprowadzaniu się czy doborze domu od dewelopera były rozmieszczone tak, by nie utrudniać nam dostępu w pomieszczeniu przeznaczonym na salę kinową. 

Meble do domowej sali kinowej

Meble, które postawimy w domowej sali kinowej, muszą być przede wszystkim wygodne. Wielkość pomieszczenia oczywiście ograniczać będzie ich liczbę. Warto pamiętać, że jeśli nie mamy zbyt dużego pomieszczenia, a chcemy zapraszać więcej znajomych do wspólnego oglądania, warto zainwestować w fotele zamiast kanapy, można również posilić się dodatkowymi poduchami lub wygodnymi pufami porozkładanymi nawet na podłodze. 

Sprzęt w prywatnym kinie, koszty i możliwości

W budżetowej domowej sali kinowej możemy posłużyć się dostępnym już ekranem, a im większy, tym lepiej, bo oczy mniej się męczą. Musi być on oczywiście dostosowany do wielkości pomieszczenia i odległości mebli od niego. Potrzebować będziemy również dekodera, Blue Ray i DVD. 

Sprzęt audio do kina domowego

Sprzęt audio gra niezwykle ważną rolę w odbiorze filmów. Może być on niezwykle drogi i kosztować tyle, co nowy dom, a może by dużo tańszy dla mniej wyrafinowanych uszu i mniej wymagających kinomanów. Sprzęt taki powinien być w wersji dźwiękowej 5.1 lub 7.1 Starajmy się jednak kupić jak najlepszy sprzęt audio i nie bagatelizujmy jego roli, nie oszczędzamy na niego kosztem np. mebli czy dodatków. Pamiętajmy o odpowiednim rozmieszczeniu go w naszej domowej sali kinowej, żeby dźwięk dolatywał do nas równomiernie ze wszystkich stron. Warto zainwestować również w amplituner, który pomaga w łączeniu głośników i dostosowania ich ustawień do siebie np. redukując szumy.

Sprawdź!
4 najlepsze serwisy VOD w Polsce. Netflix to nie jedyny wybór!

Odbiór mieszkania, idealnego pod budowę prywatnej sali kinowej

Mieszkania i luksusowe domy kupowane od dewelopera mogą by słabe akustycznie, mieć słabą wentylację lub nieszczelności, a nawet okazać się może, że ich metraż jest mniejszy, niż zakładaliśmy i nasza sala kinowa będzie nie pasowała do projektu. Dlatego warto przy odbiorze mieszkania, kiedy jest czas na wpisanie usterek do protokołu, zatrudnić fachowców. Firma Pewny Lokal specjalizuje się w odbiorach mieszkań lub domów na terenie Rzeszowa i okolic, a także w innych miastach. Mamy największe doświadczenie na rynku i setki odbiorów. Znajdziemy każdą usterkę, a zaoszczędzone pieniądze wydasz na ulepszenia do domowej sali kinowej, nie remont nowego domu. Sprawdź również usługi firmy Odbiór.pl – Odbiór mieszkania Rzeszów.

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
Czytaj więcej

Historia filmowa Las Vegas

Las Vegas, znane również jako Miasto Grzechu, jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Stanach Zjednoczonych. Miasto marzeń,…
Jak powstaje film
Czytaj więcej

Jak powstaje film, jakie są koszty nakręcenia filmu?

Film kojarzy się przede wszystkim z produkcją kinową. Jednak po tę formę sięgają także blogerzy czy marketingowcy. Niezależnie od celu, w jakim jest kręcony, założenia opierają się na tych samych zasadach i wymagają zasobów finansowych.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart
Czytaj więcej

Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart?

Dobre narty to nie tylko podstawa komfortu podczas przebywania na stokach, ale również bezpieczeństwa, o które należy dbać priorytetowo. Na jakie elementy podczas ich zakupu należy uważać najbardziej? Sprawdzamy.
Skyshowtime
Czytaj więcej

SkyShowtime w Polsce

Oficjalnie potwierdzono, że miłośnicy filmów będą mogli bez problemu oglądać SkyShowtime w Polsce. Nowa usługa VOD to kolejny gracz na rynku, który zdominowały Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video, Apple Tv, Viaplay czy rodzimy Player. Sprawdź, czy masz na co czekać!
detektyw
Czytaj więcej

Jak znaleźć skutecznego detektywa?

Przeszłością są już czasy, gdy wynajem prywatnego detektywa był owianym tajemnicą tematem tabu. Obecnie detektywi pomagają nie tylko w sprawach obyczajowych, takich jak podejrzenie zdrady czy ustalanie planu dnia małżonka, ale także w sprawach dotyczących biznesu - sprawdzania źródła dochodów dłużnika czy wykrywanie podsłuchów. Czym jednak powinniśmy kierować się przy wyborze detektywa?