Tanie przejazdy, ulgowe bilety w kinach i teatrach – czyli wszystko o zniżkach dla studentów

czerwone siedzenia w kinie

Studia to nie tylko możliwość poszerzania wiedzy z interesującej dziedziny i zdobycia wymarzonego zawodu, zawierania interesujących znajomości, ale także zniżki w komunikacji publicznej, instytucjach kulturalnych, punktach handlowych i usługowych. Dowiedz się, z jakich ulg mogą skorzystać studenci.

Zniżki studenckie w transporcie publicznym

Elektroniczna Legitymacja Studencka ELS jest dokumentem potwierdzającym status studenta i uprawnia do korzystania z ustawowych zniżek. Studentom uczelni publicznych i prywatnych,kształcących się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym przysługują ulgi na przejazdy PKP, PKS i komunikacją miejską. Elektroniczna legitymacja studenta i posiadane aktualne na niej naklejki na legitymację studencką i hologramy kolekcjonerskie uprawniają do zniżki w wysokości 51% na bilety kolejowe, 50% na bilety komunikacji miejskiej i 50% na bilety PKS. Warto wiedzieć, że ustawowa ulga w PKP łączy się z innymi obowiązującymi promocjami, co pozwala studentom na tanie podróżowanie. Zniżki w komunikacji miejskiej dotyczą zakupu biletów miesięcznych i jednorazowych, a ulga w wysokości 50% w PKS dotyczy jedynie biletów miesięcznych, w przypadku biletów jednorazowych zniżki ustalane są przez poszczególnych przewoźników. Co ciekawe, ustawa nie określa do jakiego wieku studenci mogą korzystać ze zniżki, jednak w większości miast i gmin ulgowe przejazdy przysługują jedynie studentom do ukończenia 26 roku życia. Zniżki na przejazdy PKP, PKS i komunikacją miejską dotyczą także doktorantów legitymujących się ważną legitymacją doktorancką i aktualnym hologramem ELD. W większości miast i gmin ulgowe przejazdy dotyczą doktorantów do ukończenia 35 roku życia. Ustawowe ulgi w transporcie publicznym to jeden z powodów, dla których wiele osób decyduje się na kontynuację nauki na uczelniach wyższych. Studenci mogą liczyć nie tylko na zniżki na przejazdy, ale także na specjalne ulgi w wielu hotelach, pensjonatach czy schroniskach górskich, dzięki czemu wakacyjne wyjazdy nie są zbyt dużym obciążeniem dla portfela.  Studenci, którzy chcą skorzystać ze zniżek za granicą mogą wyrobić europejską kartę studenta Euro 26 lub międzynarodową legitymację studencką ISIC, dzięki którym można znaleźć tani nocleg w wybranym kraju lub kupić  bilety do muzeum czy galerii sztuki w niższej cenie.

Sprawdź!
Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart?

Kino, teatr, muzeum, galeria sztuki – na jakie ulgi mogą liczyć studenci?

Ważna legitymacja studencka i aktualny hologram na legitymacje studnecką uprawnia również do zniżek w wielu instytucjach kulturalnych, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Cinema City czy Multikino oferują studentom nie tylko ulgi na seanse, ale także zniżki na ofertę barową. Instytucje kulturalne takie jak: teatry, muzea czy galerie sztuki oferują bilety ulgowe, a w niektórych placówkach posiadacze legitymacji studenckiej mogą skorzystać z biletów za symboliczną kwotę lub nawet darmowych, dlatego warto sprawdzać oferty lokalnych placówek kulturalnych i zdobyć bilety na interesujący spektakl czy wystawę w atrakcyjnej cenie. Posiadacze legitymacji ELS, którzy wolą oglądać filmy i seriale w domowym zaciszu mogą korzystać ze specjalnych zniżek w serwisach streamingowych. Rabaty dla studentów, nawet do 30% oferują również księgarnie akademickie i komercyjne, a także specjalistyczne sklepy z profesjonalnym oprogramowaniem. Legitymacja ELS to także możliwość korzystania ze specjalnych rabatów w siłowniach, klubach fitness czy innych formach aktywności fizycznej. Wysokość ulg zależna jest od regulaminu poszczególnych placówek. Co ciekawe, studenci mogą również kupić tańsze bilety na mecze piłki nożnej, koszykówki czy siatkówki lub inne wydarzenia sportowe. Legitymacja studencka uprawnia do korzystania z rabatów i ofert promocyjnych w klubach, restauracjach, pubach, punktach usługowych i handlowych. 

Legitymacja studencka z aktualną naklejką ELS zapewnia tanie podróżowanie, ulgowe bilety w instytucjach kulturalnych, księgarniach, hotelach, restauracjach,obiektach sportowych i punktach usługowych. Podobnie jest na płaszczyźnie studiów doktoranckich w Polsce. Jeśli jednak już się nie doktoryzujesz, a chciałbyś wspomnieć sentymentalnie słusznie miniony okres swojego życia umili ci go hologram doktorancki kolekcjonerski ELD, który można kupić już od 50zł w internecie. 

Może Cię także zainteresować:
Sprawdź!
Sekret urody gwiazd filmowych. Jakich kosmetyków używają aktorki?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
Czytaj więcej

Historia filmowa Las Vegas

Las Vegas, znane również jako Miasto Grzechu, jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Stanach Zjednoczonych. Miasto marzeń,…
Jak powstaje film
Czytaj więcej

Jak powstaje film, jakie są koszty nakręcenia filmu?

Film kojarzy się przede wszystkim z produkcją kinową. Jednak po tę formę sięgają także blogerzy czy marketingowcy. Niezależnie od celu, w jakim jest kręcony, założenia opierają się na tych samych zasadach i wymagają zasobów finansowych.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart
Czytaj więcej

Na co zwracać uwagę podczas wyboru nart?

Dobre narty to nie tylko podstawa komfortu podczas przebywania na stokach, ale również bezpieczeństwa, o które należy dbać priorytetowo. Na jakie elementy podczas ich zakupu należy uważać najbardziej? Sprawdzamy.
Skyshowtime
Czytaj więcej

SkyShowtime w Polsce

Oficjalnie potwierdzono, że miłośnicy filmów będą mogli bez problemu oglądać SkyShowtime w Polsce. Nowa usługa VOD to kolejny gracz na rynku, który zdominowały Netflix, HBO Max, Disney+, Amazon Prime Video, Apple Tv, Viaplay czy rodzimy Player. Sprawdź, czy masz na co czekać!
detektyw
Czytaj więcej

Jak znaleźć skutecznego detektywa?

Przeszłością są już czasy, gdy wynajem prywatnego detektywa był owianym tajemnicą tematem tabu. Obecnie detektywi pomagają nie tylko w sprawach obyczajowych, takich jak podejrzenie zdrady czy ustalanie planu dnia małżonka, ale także w sprawach dotyczących biznesu - sprawdzania źródła dochodów dłużnika czy wykrywanie podsłuchów. Czym jednak powinniśmy kierować się przy wyborze detektywa?
Czytaj więcej

Domowy seans filmowy? Czas na maskę na włosy!

Aby zatroszczyć się o włosy, wcale nie musisz wychodzić z domu. Wykorzystaj czas wolny na zabieg pielęgnacyjny, który przywróci im piękno i blask. O czym mowa? Wypróbuj maskę na włosy!