Czym właściwie są filmy romantyczne? Stwierdzenie, że to filmowe historie romansów i wielkich miłości, to zbyt duże uproszczenie. Mogą to być obrazy prezentujące bardzo różnorodne stylistyki i podejścia do opisywania miłosnych przeżyć. Od lekkich komedii romantycznych przez intymne dramaty aż po oryginalne stylistycznie konstrukcje.

W poniższym zestawieniu przedstawiamy filmy romantyczne różnej maści. Romans w zależności od przypadku może się w nich kończyć inaczej, bardziej lub mniej pozytywnie. Niejednokrotnie staje się też punktem wyjścia do stylistycznej gry z konwencją oraz do wykorzystywania obrazu i dźwięku celem ukonstytuowania unikatowych filmowych światów. Poznaj najbardziej oryginalne i warte obejrzenia filmy romantyczne. W tym rankingu romantycznych filmów o miłości stosujemy nieszablonowe podejście i nie polecamy najbardziej znanych tytułów, takich jak „Holiday” z Kate Winslet, „Dirty Dancing” czy „Notting Hill” z Julią Roberts i Hugh Grantem. Proponujemy bardziej oryginalne, lecz równie znakomite historie miłosne, które warto obejrzeć.

„La La Land” (2016)

Obraz wyreżyserowany przez Damiena Chazelle’a zadał kłam twierdzeniu, jakoby filmowy musical skończył się bezpowrotnie. Nic z tych rzeczy. Opowieść, w której główne role zagrali Ryan Gosling i Emma Stone, jest świeża, pełna energii i znakomicie wykonana. Historia uczucia, które połączyło dwoje początkujących artystów. Ona marzy o karierze aktorskiej, on jest niespełnionym muzykiem. Łączy ich bardzo silna więź, ale czy miłość dwojga jest dość silna, by przetrzymać wyzwania, które przyniesie sława?

Film to przede wszystkim wyśmienite kompozycje muzyczne oraz znakomita scenografia i kostiumy. Jest kolorowy, pełen życia, z rytmem któremu nie sposób się oprzeć. Całość okraszona została pierwszorzędnymi rolami pary głównych aktorów. Ich uczucie jest pełne pasji, w którą widzowi łatwo uwierzyć. Produkcja uznawana jest za jedną z najlepszych tytułów w swoim gatunku.

„Czekolada” (2000)

W tym filmie romantycznym w rolach głównych występują Juliette Binoche, Johnny Depp oraz… oczywiście tytułowa czekolada. Sklep z tym właśnie smakołykiem w pewnym małym francuskim miasteczku otwiera grana przez Binoche kobieta imieniem Vianne. Pełna ciepła i pasji przybyszka zaskarbia sobie sympatię mieszkańców miasteczka. Wprowadza także niemały zamęt w życiu lokalnej wspólnoty. Nie przepada za nią burmistrz, wyjątkowo oschły i purytański polityk.

Gdzie tu miejsce na romans? Ten przychodzi, a raczej przypływa do francuskiej miejscowości wraz z grupą żeglarzy, wśród których znajduje się zawadiacki Roux (Depp). Przedstawiona historia jest pełna liryzmu. Reżyser Lasse Hallstroem w subtelny sposób mówi nie tylko o miłości, ale także o wadze pasji i radości w ludzkim życiu. 

„Vanilla Sky” (2001)

Historia milionera i playboya, który zakochuje się w dziewczynie swojego przyjaciela. Niedługo potem ulega nieszczęśliwemu wypadkowi, który zmienia jego życie na zawsze. Film z Tomem Cruise’em, Penelope Cruz i Cameron Diaz w rolach głównych to amerykańska adaptacja hiszpańskiego „Otwórz oczy” Alejandro Amenabara. Adaptacja jest bardzo udana, przynosząca nie tylko emocjonujący miłosny trójkąt (a nawet „kwadrat”), ale także niejeden niespodziewany zwrot akcji. Do tego wszystkiego dodać należy wspaniałą piosenkę autorstwa Paula McCartneya pod tym samym tytułem, co film.  

„Artysta” (2011)

Na ekranie zobaczyć można Jean Dujardin i Berenice Bejo we francuskim niemym filmie oddającym hołd… właśnie kinu niememu. Głównym bohaterem jest tu aktor George Valentin (postać fikcyjna), wielka gwiazda kina, która przeżywa jednak kryzys kariery, a także całej swej egzystencji, gdy z impetem w świat filmu wkracza dźwięk. Z problemami pomaga mu się uporać aktorka Peppy Miller, w której bohater z wzajemnością się zakochuje.

„Artysta” francuskiego reżysera Michela Hazanaviciusa to film romantyczny nie tylko ze względu na ukazaną w tym tytule relację dwojga bohaterów, ale także z uwagi na wyraz uczuć twórców względem magii kina. Czarno-białe dzieło, w którym nie padają w zasadzie żadne słowa, to wspaniały ukłon w stronę dawnych filmowych hitów i tworzących je gwiazd. Obraz pełen uroku i prawdziwego uroku. Ten czar zauważyła Amerykańska Akademia Filmowa, przyznając „Artyście” aż pięć jakże zasłużonych Oscarów, w tym ten dla najlepszego filmu. Rzeczywiście jest zarówno wartościowy dramat, jak i jedna z najlepszych komedii romantycznych ostatnich lat.

„Przed wschodem słońca” (1995)

Ethan Hawke i Julie Delpy występuje jako para młodych ludzi, którzy poznają się podczas podróży pociągiem po Europie. Postanawiają spędzić ze sobą więcej czasu i przeżywają niezapomnianą noc w Wiedniu. Noc pełną rozmów, żartów, spacerów, rozmów o życiu, przyszłości… Obraz Richarda Linklatera to jeden z najbardziej niepozornych filmów romantycznych w dziejach kina. Również jeden z tych, które najsilniej zapadają w pamięć, dlatego że jest to historia tak prosta, tak zwyczajna, że mogłaby się przytrafić każdemu. Mimo swej zwykłości jest jednak magiczna i dlatego tak pociągająca.

„Once” (2007)

Tak jak „Artysta” był filmem wyrażającym uczucia względem kina, tak „Once” wyraża wielką miłość względem muzyki. Jest to historia dwojga ulicznych wokalistów oraz gitarzystów, którzy spotykają się na uliczkach Dublina, a potem życie toczy się dalej… życie wypełnione muzyką, ale też codziennymi dramatami. Nie jest to w żadnym wypadku typowy romans. Fabuła nie jest tu prowadzona wedle utartych schematów i to stanowi o sile „Once”, filmu niebanalnego, urokliwego, ale w żadnym wypadku nie prezentującego taniego patosu. Ubogaca go wybitna oscarowa piosenka „Falling Slowly”. To jeden z filmów, do których można wracać bez końca.

„Czułe słówka” (1983)

Oto jeden z najbardziej klasycznych filmów romantycznych w reżyserii Jamesa L. Brooksa. Na ekranie zobaczyć można prawdziwy zastęp gwiazd na czele z Jackiem Nicholsonem i Shirley MacLaine (oboje nagrodzeni Oscarami). Film romantyczny nie musi być koniecznie prostym romansem opowiadającym tylko o uczuciach damsko-męskich. Może także dotykać innych problemów i tak jest właśnie w tym przypadku. Główne bohaterki to matka i córka, które łączy wyjątkowo trudna relacja, lecz niepozbawiona autentycznej troski i bliskości. Choć mają odmienne poglądy, łączy je wiele wspólnych przeżyć. To klasyka melodramatu, która wyciśnie łzę nawet z najbardziej opornego widza.

„Dzieci gorszego boga” (1986)

Przedstawiamy historię romansu, jaki nawiązuje się między nauczycielem mowy w szkole dla niesłyszących dzieci a byłą uczennicą placówki, zamkniętą w sobie Sarą. Kobieta boi się świata zewnętrznego i ma problem w przełamaniu barier, które jej dotykają. Wszystko zmienia się jednak wraz z uczuciem, które niepostrzeżenie wkracza w jej życie. I to pomimo faktu, że początkowo Sara jest mu niechętna. To poruszający film mówiący tyleż o miłości przezwyciężającej ograniczenia, co o istocie niepełnosprawności i o dramatach z nią związanych. Nade wszystko warto zwrócić uwagę na świetne role Williama Hurta i Marlee Matlin.

Najlepsze filmy romantyczne – podsumowanie

Romans romansowi nierówny. Jak widać, historie romantyczne wcale nie muszą być jednolitymi i powtarzalnymi fabularnymi kliszami. Mogą przedstawiać bardzo różnorodne podejścia twórców do wyjściowego tematu, a także zahaczać o rozmaite problemy, takie jak sztuka, muzyka, a nawet niepełnosprawność. Sięgnij po pozycje z powyższej listy, a przeżyjesz prawdziwie unikatowe filmowe doświadczenia. Omawiane tu wzruszające filmy romantyczne odnajdziesz na Netflix i w innych serwisach VOD.

Archiwum: luty 2024