Podstawowe informacje
Data urodzenia | 17 września 1980 |
Miejsce urodzenia | Szczecin |
Wzrost | 1,63 m |
Anna Cieślak – Facebook
Aktorka jest obecna na Facebooku. Jej oficjalny profil https://www.facebook.com/Anna-Cieślak-133030550113370/ obserwuje ponad 10 tys. użytkowników serwisu. Dla Anny Cieślak jest to przede wszystkim miejsce, gdzie przedstawia swoje dokonania zawodowe i opowiada o akcjach charytatywnych, w które się angażuje.
Anna Cieślak – Instagram
Na Instagramie (@ankacieslak) aktorka zgromadziła prawie 21 tys. followersów. Posty, które zamieszcza, dotyczą przede wszystkim jej pracy oraz nowych projektów z jej udziałem.
Anna Cieślak – nagrody
Już pierwsza poważna rola Anny Cieślak została doceniona nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Za „Masz na imię Justin” otrzymała nagrodę jury podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Festiwalu Filmowym w Mons (Belgia). Inne nagrody to pokłosie jej kreacji w słuchowiskach radiowych.
Nagrody i nominacje przyznane aktorce to:
- nagroda za najlepszy debiut przyznana przez jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2005 r.);
- nagroda Jańcia Wodnika w kategorii „Najlepsza rola kobieca” podczas XII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Prowincjonalia (2006 r.);
- nagroda za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Filmów Fabularnych w Mons w Belgii (2006 r.);
- nagroda Związku Artystów Scen Polskich im. Leona Schillera (2007 r.);
- nominacja do Złotej Kaczki w kategorii „Najlepsza aktorka” za film „Generał Nil” (2009 r.);
- nominacja do Złotej Kaczki w kategorii „Najlepsza aktorka” za film „Piksele” (2010 r.);
- nominacja do Złotej Kaczki w kategorii „Najlepsza aktorka” za film „Śluby panieńskie” (2011 r.);
- nagroda za najlepszą rolę podczas XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej (2014 r.);
- nagroda za najlepszą rolę drugoplanową podczas XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej (2015 r.)
Anna Cieślak – związki
Mimo że Anna Cieślak strzeże swojej prywatności, co jakiś czas prasa rozpisuje się o jej związkach. W 2011 r. aktorka spotykała się z Czesławem Mozilem, ale relacja zakończyła się po kilku miesiącach. Później związała się z innym aktorem – Przemysławem Wyszyńskim. Natomiast od 2020 związana jest z Edwardem Miszczakiem, do 2022 r. pełniącym funkcję dyrektora programowego TVN. Para szybko się zaręczyła, a w sierpniu 2021 r. odbył się ich ślub, który zakochani wzięli w Krakowie, nie dzieląc się tą informacją mediami. Anna Cieślak i Edward Miszczak nie ukrywają przed światem swojego małżeństwa, ale cenią sobie prywatność, więc próżno szukać wspólnych wywiadów czy okładek.
Anna Cieślak – dzieci
Mimo że do tej pory aktorka była w kilku poważnych związkach, a od 2021 r. jest szczęśliwą żoną, Anna Cieślak nie ma dzieci. W jednym z wywiadów podkreślała, że jej życiem jest scena i fakt braku potomstwa nie sprawia, że czuje się niespełnioną kobietą.
Anna Cieślak – najważniejsze informacje
Anna Cieślak pochodzi ze Szczecina z rodziny o aktorskich tradycjach. Była bowiem bratanicą Bronisława Cieślaka, który zasłynął rolą porucznika Borewicza w serialu „07 zgłoś się”. Aktorka chroni prywatność swojej rodziny, choć robi też wyjątki – w jednym z odcinków programu „Dzień dobry TVN” pojawiła się wspólnie z siostrą, by opowiedzieć o łączącej je relacji. Agnieszka Pankau jest od niej 6 lat starsza i pracuje jako prawniczka.
W rodzinnym Szczecinie aktorka ukończyła VI Liceum Ogólnokształcące, a dalszą edukację kontynuowała już w Krakowie. Najpierw ukończyła Policealne Studio Aktorskie Lart StudiO, a w 2004 r. Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Od tego czasu nieprzerwanie związana jest ze światem sztuki, choć angażuje się też w projekty innego rodzaju. Od kilkunastu lat współpracuje między innymi z fundacją Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada.
Anna Cieślak – kariera
Już rok po ukończeniu studiów na krakowskiej PWST Anna Cieślak osiągnęła międzynarodowy sukces. Otrzymała główną rolę w międzynarodowym filmie „Masz na imię Justine” w reżyserii Franco de Peny. Ta kreacja przyniosła jej uznanie krytyków oraz publiczności. Od tego czasu Annę Cieślak można zobaczyć w produkcjach filmowych oraz teatralnych. Aktorka chętnie zajmuje się też dubbingiem.
Kariera teatralna Anny Cieślak
Karierę teatralną rozpoczęła w Krakowie (w latach 2005-2011 należała do zespołu Teatru im. Juliusza Słowackiego). Obecnie związana jest z warszawskimi scenami. Można ją oglądać w spektaklach Teatru Polskiego, Teatru 6. Piętro oraz Teatru Kwadrat. Współpracowała z Teatrem Telewizji, a nadal występuje w słuchowiskach Polskiego Radia.
Kariera filmowa i telewizyjna Anny Cieślak
Anna Cieślak współpracowała z wieloma znanymi reżyserami. Pojawiła się między innymi na planie serialu „Glina” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, grała też lekarkę w popularnym serialu „Na dobre i na złe”. Największą popularność przyniosła jej jednak rola w filmie Ryszarda Zatorskiego „Dlaczego nie?” i w „Ślubach panieńskich” Filipa Bajona. W 2015 r. Anna Cieślak wzięła udział w programie rozrywkowym „Taniec z gwiazdami”. Tworzyła parę taneczną z Rafałem Maserakiem i była jedną z faworytek show. Niestety, ze względu na kontuzję stopy musiała zrezygnować z udziału.
Anna Cieślak i jej role dubbingowe
Aktorka zajmuje się również dubbingiem. Swój głos podkładała do takich filmów jak „Asterix na olimpiadzie”, „Kraina lodu” czy „Mały Książę”. Można ją usłyszeć w kilkudziesięciu produkcjach – nie tylko animowanych. Jedną z ostatnich ról dubbingowych Anny Cieślak jest postać kapłanki Porewita w drugiej serii przygód Kajka i Kokosza.
Anna Cieślak – filmografia
W dorobku artystycznym Anny Cieślak znajdują się zarówno role epizodyczne, jak i główne.
Filmy, w których zagrała Anna Cieślak
- „Ono” (2004 r.);
- „Masz na imię Justine” (2005 r.) – Mariola Szymańska;
- „Karol. Człowiek, który został papieżem” (2005 r.) – Tesia Kruger;
- „Dlaczego nie!” (2007 r.) – Małgosia;
- „Jak żyć?” (2008 r.) – Ewa;
- „Piksele” (2009 r.) – Alicja;
- „Generał Nil” (2009 r.) – Maria Fieldorf;
- „Śluby Panieńskie” (2010 r.) – Aniela Dobrójska;
- „Agape” (2010 r.) – Anna;
- „Chemia” (2015 r.) – pielęgniarka przy mastektomii;
- „Napis” (2017 r.) – Wanda Ficowska;
- „Makbet” (2017 r.);
- „Wieleżyński. Alchemik ze Lwowa” (2021 r.) – Jadwiga Wieleżyńska;
- „Czarna owca” (2021 r.) – Justyna.
Seriale, w których zagrała Anna Cieślak
- „Glina” (2003-2008 r.) – Julia Gajewska;
- „Pensjonat pod Różą” (2004 r.) – gościnnie jako Ewelina;
- „Egzamin z życia” (2005-2006 r.) – Joanna Wierzyńska;
- „Na dobre i na złe” (2006-2007 r.) – dr Alicja Siedlecka;
- „Czas honoru” (2008 r.) – siostra Róża;
- „Generał” (2009 r.) – gościnnie jako pielęgniarka;
- „Ludzie Chudego” (2010 r.) – podkomisarz Sylwia Łukaszewicz;
- „Rezydencja” (2011 r.) – Basia Kochanowska;
- „Komisarz Alex” (2012 i 2018 r.) – gościnnie jako Julia Krawczyk i dyrektorka;
- „Hotel 52” (2012 r.) – gościnie jako Magda;
- „Ojciec Mateusz” (2013, 2017 i 2021 r.) – gościnnie jako Magdalena Kozłowska, Wanda Rzemyk i Emilia Krupa;
- „Na Wspólnej” (2013-2020 r.) – Joanna Budzyńska;
- „Prawo Agaty” (2014 r.) – gościnnie jako Laura Podolska;
- „O mnie się nie martw” (2014 r.) – gościnnie jako Rudzka;
- „Szadź” (2020-2021 r.) – Monika Wolnicka;
- „Osiecka” (2020 r.) – Hanka Olszewska;
- „Mój agent” (2022 r.) – Ewa;
- „Dziewczyna i kosmonauta” (2023 r.).
Anna Cieślak – zdjęcia
Fot. główne: Sławek via Wikipedia, CC BY-SA 2.0