Filmy z największą ilością oskarów
Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznawane są od niemal stu lat. W tym czasie jedynie trzy filmy zdobyły po 11 Oscarów. W gronie tym znalazły się obraz historyczny, melodramat i wielkie widowisko fantasy wieńczące słynną trylogię. Dwa z nich oparte były na literaturze, zaś jeden powstał z inspiracji prawdziwymi wydarzeniami. Czy wiesz już, jakie to filmy? Jeśli nie, przeczytaj poniższy artykuł.
Filmy, które dostały najwięcej Oscarów przed 1960 rokiem
Amerykańska Akademia Filmowa powstała w 1927 roku. Dwa lata później przyznała swoje pierwsze nagrody, zwane potocznie Oscarami. W 1935 roku film „Ich noce” jako pierwszy w historii zgarnął całą oscarową „wielką piątkę”, czyli nagrody w kategoriach najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepsza aktorka i najlepszy scenariusz. Po pięciu latach sukces ten prawie powtórzyło „Przeminęło z wiatrem”, któremu do zdobycia pięciu najważniejszych Oscarów zabrakło jednej statuetki. Otrzymało jednak kilka innych, co dało mu rekordowy wówczas wynik dziesięciu Nagród Akademii.
„Przeminęło z wiatrem” przez dwadzieścia lat utrzymywało się na pierwszym miejscu listy filmów, które dostały najwięcej Oscarów. W 1959 roku do obrazu Victora Fleminga dołączyła „Gigi”, a rok później ze szczytu strącił go „Ben-Hur”.
„Ben-Hur”, „Titanic” i „Władca pierścieni: Powrót króla” – filmy, które dostały najwięcej Oscarów w historii
Historyczne widowisko w reżyserii Williama Wylera podczas 32. ceremonii rozdania Oscarów walczyło o nagrody w dwunastu kategoriach. Nie zwyciężyło tylko w jednej – najlepszy scenariusz adaptowany. Tym samym w 1960 roku „Ben-Hur” ustanowił rekord jedenastu zdobytych Oscarów, który nie został pobity do dziś.
Przez kolejne dekady na pokonanie filmu Wylera miały szanse dzieła, takie jak „Marry Poppins”, „My Fair Lady”, „Kto się boi Virginii Woolf”, „Czerwoni”, „Tańczący z wilkami”, „Lista Schindlera”, „Forrest Gump” i „Angielski pacjent”. Żadnemu z nich nie udało się jednak tego osiągnąć. Dopiero w 1998 roku do „Ben-Hura” dołączył „Titanic” Jamesa Camerona, zdobywając jedenaście statuetek na czternaście nominacji.
W 2003 roku „Powrót króla” domknął trylogię Petera Jacksona zrealizowaną na podstawie „Władcy pierścieni”, a rok później uplasował się obok dzieł Wylera i Camerona jako jeden z trzech filmów, które zdobyły najwięcej statuetek. Jednocześnie finał historii osadzonej w Śródziemiu przeszedł do historii jako produkcja, która otrzymała nagrody we wszystkich kategoriach, w jakich była nominowana.
Od tego czasu szanse na pokonanie filmów z największą liczbą statuetek miał przede wszystkim musical „La La Land”, który jako pierwszy po „Titanicu” zyskał aż czternaście nominacji. Zdobył jednak tylko sześć nagród.
Filmy, które dostały najwięcej Oscarów – TOP 15 tytułów
W ścisłej czołówce dzieł, które zdobyły najwięcej Oscarów w historii, znajdują się opisane wyżej trzy tytuły. Co ciekawe, żadnemu z nich nie udało się zgarnąć całego zestawu nagród w najważniejszych kategoriach. Poza wspomnianą już komedią romantyczną o tytule „Ich noce”, „wielką piątkę” zaliczyły jeszcze tylko „Lot nad kukułczym gniazdem” i „Milczenie owiec”. One natomiast nie załapały się do pierwszej piętnastki filmów, które dostały najwięcej Oscarów. Listę tytułów, którym udało się wygrać osiem lub więcej Nagród Akademii, prezentujemy poniżej:
11 Oscarów
- „Ben-Hur” (1959);
- „Titanic” (1997);
- „Władca pierścieni: Powrót króla” (2003).
10 Oscarów
- „West Side Story” (1961);
- „Przeminęło z wiatrem” (1939).
9 Oscarów
- „Gigi” (1958);
- „Ostatni cesarz” (1987);
- „Angielski pacjent” (1996).
8 Oscarów
- „Stąd do wieczności” (1953);
- „Na nabrzeżach” (1954);
- „My Fair Lady” (1964);
- „Kabaret” (1972);
- „Gandhi” (1982);
- „Amadeusz” (1984);
- „Slumdog. Milioner z ulicy” (2008).
Nagrody Akademii Filmowej – rekordziści wśród aktorów i reżyserów
Jeśli chodzi o nagrody indywidualne, wśród aktorów najwięcej statuetek otrzymał Daniel Day-Lewis. Akademia uhonorowała go trzema Oscarami za występy w filmach „Moja lewa stopa”, „Aż poleje się krew” i „Lincoln”. Najwięcej nagród w gronie aktorek zgromadziła natomiast Katharine Hepburn. Wyróżniono jej cztery role – w „Porannej chwale”, „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”, „Lew w zimie” i „Nad złotym stawem”. Absolutną rekordzistką wśród wszystkich kobiet i mężczyzn jest natomiast Meryl Streep, która oscarowe nominacje otrzymywała aż 22 razy. Dotychczas zdobyła jednak tylko trzy nagrody – za „Sprawę Kramerów”, „Wybór Zofii” i „Żelazną damę”.
Oscara dla najlepszego reżysera najczęściej odbierał John Ford. Swoje cztery statuetki otrzymał za filmy „Potępieniec”, „Grona gniewu”, „Zielona dolina” i „Spokojny człowiek”.
Oscary 2022: „Psie pazury” z szansą na rekord
W 2022 roku królują „Psie pazury”. Film Jane Campion otrzymał aż dwanaście nominacji. Nie wszystkie mogą zakończyć się zwycięstwem, gdyż dwóch aktorów nominowanych jest w tej samej kategorii. Obraz Campion wciąż ma jednak szanse strać się czwartym z filmów, które dostały najwięcej Oscarów w historii kinematografii. Czy uda mu się to osiągnąć? Przekonamy się już 27 marca 2022 roku, kiedy odbędzie 94. gala wręczenia Oscarów.