Filmy, które dostały najwięcej Oscarów w historii – rekordziści zdobyli aż po 11 statuetek

Zastanawiasz się, które filmy dostały najwięcej Oscarów w historii ? Oscary to jedne z najważniejszych nagród w Hollywood. Czas spojrzeć wstecz i sprawdzić, które filmy dostały najwięcej Oscarów w historii kina.
filmy które dostały najwięcej oskarów

Filmy z największą ilością oskarów

Filmy z największą ilością oskarów

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznawane są od niemal stu lat. W tym czasie jedynie trzy filmy zdobyły po 11 Oscarów. W gronie tym znalazły się obraz historyczny, melodramat i wielkie widowisko fantasy wieńczące słynną trylogię. Dwa z nich oparte były na literaturze, zaś jeden powstał z inspiracji prawdziwymi wydarzeniami. Czy wiesz już, jakie to filmy? Jeśli nie, przeczytaj poniższy artykuł.

Filmy, które dostały najwięcej Oscarów przed 1960 rokiem

Filmy, które dostały najwięcej Oscarów przed 1960 rokiem

Amerykańska Akademia Filmowa powstała w 1927 roku. Dwa lata później przyznała swoje pierwsze nagrody, zwane potocznie Oscarami. W 1935 roku film „Ich noce” jako pierwszy w historii zgarnął całą oscarową „wielką piątkę”, czyli nagrody w kategoriach najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepsza aktorka i najlepszy scenariusz. Po pięciu latach sukces ten prawie powtórzyło „Przeminęło z wiatrem”, któremu do zdobycia pięciu najważniejszych Oscarów zabrakło jednej statuetki. Otrzymało jednak kilka innych, co dało mu rekordowy wówczas wynik dziesięciu Nagród Akademii.

„Przeminęło z wiatrem” przez dwadzieścia lat utrzymywało się na pierwszym miejscu listy filmów, które dostały najwięcej Oscarów. W 1959 roku do obrazu Victora Fleminga dołączyła „Gigi”, a rok później ze szczytu strącił go „Ben-Hur”.

„Ben-Hur”, „Titanic” i „Władca pierścieni: Powrót króla” – filmy, które dostały najwięcej Oscarów w historii

Historyczne widowisko w reżyserii Williama Wylera podczas 32. ceremonii rozdania Oscarów walczyło o nagrody w dwunastu kategoriach. Nie zwyciężyło tylko w jednej – najlepszy scenariusz adaptowany. Tym samym w 1960 roku „Ben-Hur” ustanowił rekord jedenastu zdobytych Oscarów, który nie został pobity do dziś.

Sprawdź!
Aktorzy, którzy dostali Oscara – kto wśród aktorek i aktorów zdobył najwięcej Oscarów w historii?

Przez kolejne dekady na pokonanie filmu Wylera miały szanse dzieła, takie jak „Marry Poppins”, „My Fair Lady”, „Kto się boi Virginii Woolf”, „Czerwoni”, „Tańczący z wilkami”, „Lista Schindlera”, „Forrest Gump” i „Angielski pacjent”. Żadnemu z nich nie udało się jednak tego osiągnąć. Dopiero w 1998 roku do „Ben-Hura” dołączył „Titanic” Jamesa Camerona, zdobywając jedenaście statuetek na czternaście nominacji.

W 2003 roku „Powrót króla” domknął trylogię Petera Jacksona zrealizowaną na podstawie „Władcy pierścieni”, a rok później uplasował się obok dzieł Wylera i Camerona jako jeden z trzech filmów, które zdobyły najwięcej statuetek. Jednocześnie finał historii osadzonej w Śródziemiu przeszedł do historii jako produkcja, która otrzymała nagrody we wszystkich kategoriach, w jakich była nominowana.

Od tego czasu szanse na pokonanie filmów z największą liczbą statuetek miał przede wszystkim musical „La La Land”, który jako pierwszy po „Titanicu” zyskał aż czternaście nominacji. Zdobył jednak tylko sześć nagród.

Filmy, które dostały najwięcej Oscarów – TOP 15 tytułów

Filmy, które dostały najwięcej Oscarów – TOP 15 tytułów

W ścisłej czołówce dzieł, które zdobyły najwięcej Oscarów w historii, znajdują się opisane wyżej trzy tytuły. Co ciekawe, żadnemu z nich nie udało się zgarnąć całego zestawu nagród w najważniejszych kategoriach. Poza wspomnianą już komedią romantyczną o tytule „Ich noce”, „wielką piątkę” zaliczyły jeszcze tylko „Lot nad kukułczym gniazdem” i „Milczenie owiec”. One natomiast nie załapały się do pierwszej piętnastki filmów, które dostały najwięcej Oscarów. Listę tytułów, którym udało się wygrać osiem lub więcej Nagród Akademii, prezentujemy poniżej:

11 Oscarów

 • „Ben-Hur” (1959);
 • „Titanic” (1997);
 • „Władca pierścieni: Powrót króla” (2003).

10 Oscarów

 • „West Side Story” (1961);
 • „Przeminęło z wiatrem” (1939).

9 Oscarów

 • „Gigi” (1958);
 • „Ostatni cesarz” (1987);
 • „Angielski pacjent” (1996).

8 Oscarów

 • „Stąd do wieczności” (1953);
 • „Na nabrzeżach” (1954);
 • „My Fair Lady” (1964);
 • „Kabaret” (1972);
 • „Gandhi” (1982);
 • „Amadeusz” (1984);
 • „Slumdog. Milioner z ulicy” (2008).
Sprawdź!
Filmy oscarowe warte obejrzenia – 10 arcydzieł XXI wieku, które nie dostały Oscara w najważniejszej kategorii

Nagrody Akademii Filmowej – rekordziści wśród aktorów i reżyserów

Nagrody Akademii Filmowej

Jeśli chodzi o nagrody indywidualne, wśród aktorów najwięcej statuetek otrzymał Daniel Day-Lewis. Akademia uhonorowała go trzema Oscarami za występy w filmach „Moja lewa stopa”, „Aż poleje się krew” i „Lincoln”. Najwięcej nagród w gronie aktorek zgromadziła natomiast Katharine Hepburn. Wyróżniono jej cztery role – w „Porannej chwale”, „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”, „Lew w zimie” i „Nad złotym stawem”. Absolutną rekordzistką wśród wszystkich kobiet i mężczyzn jest natomiast Meryl Streep, która oscarowe nominacje otrzymywała aż 22 razy. Dotychczas zdobyła jednak tylko trzy nagrody – za „Sprawę Kramerów”, „Wybór Zofii” i „Żelazną damę”.

Oscara dla najlepszego reżysera najczęściej odbierał John Ford. Swoje cztery statuetki otrzymał za filmy „Potępieniec”, „Grona gniewu”, „Zielona dolina” i „Spokojny człowiek”.

Oscary 2022: „Psie pazury” z szansą na rekord

W 2022 roku królują „Psie pazury”. Film Jane Campion otrzymał aż dwanaście nominacji. Nie wszystkie mogą zakończyć się zwycięstwem, gdyż dwóch aktorów nominowanych jest w tej samej kategorii. Obraz Campion wciąż ma jednak szanse strać się czwartym z filmów, które dostały najwięcej Oscarów w historii kinematografii. Czy uda mu się to osiągnąć? Przekonamy się już 27 marca 2022 roku, kiedy odbędzie 94. gala wręczenia Oscarów.

Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
oscary 2023 wyniki
Czytaj więcej

Oscary 2023 – wyniki. Kto wygrał? Polska bez nagrody

Oscary 2023 rozdane! Lista laureatów, laureatek i przegranych to gorący temat dyskusji i analiz. Opinie swoją drogą – skupmy się na faktach. Sprawdź pełną listę zwycięzców spośród nominowanych we wszystkich kategoriach!
Oscary 2023 nominacje
Czytaj więcej

Oscary 2023 – nominacje

Wszyscy kinomaniacy niecierpliwie czekają na Oscary 2023. Nominacje zostały już ogłoszone. Kogo doceniła Akademia, a kto nie ma szans na najważniejszą nagrodę filmową? Sprawdź pełną listę nominowanych!
IO nominowany do oscara
Czytaj więcej

“IO” Jerzego Skolimowskiego nominowany do Oscara 2023

Od miesięcy trwały spekulacje, czy polski kandydat do Oscara otrzyma nominację do tej prestiżowej nagrody! Okazuje się, że „IO” Jerzego Skolimowskiego zawalczy o statuetkę dla najlepszego filmu międzynarodowego. Nominacje ogłoszono we wtorek 24 stycznia.