16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów. Impreza, podczas której Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznawała swoje statuetki, szybko stała się istotnym świętem kina. Dziś, po 93 latach Oscary cieszą się największym prestiżem w Hollywood, a otrzymanie nominacji do tych słynnych nagród stanowi wielką nobilitację dla twórców i aktorów.

Najczęściej tego zaszczytu doświadczał Walt Disney. Założyciel legendarnej wytwórni filmów animowanych był nominowany do Oscara aż 59 razy. Otrzymał też najwięcej nagród. Akademia wyróżniła go dwudziestoma dwoma statuetkami.

Kto jeszcze znajduje się na liście oscarowych rekordzistów? Kogo Akademia doceniała najchętniej? I które filmy otrzymały najwięcej nominacji do Oscara? Prezentujemy listę najważniejszych rekordów w tej dziedzinie.

Filmy, które zdobyły najwięcej nominacji do Oscara

Jedynie trzy filmy w historii mogą poszczycić się faktem, że dostały najwięcej nominacji do Oscara. Pierwszy z nich to dramat Josepha L. Mankiewicza pt. „Wszystko o Ewie” (1950), drugi to katastroficzny melodramat „Titanic” (1997) wyreżyserowany przez Jamesa Camerona, zaś trzecim jest musical „La La Land” (2016) w reżyserii Damiena Chazelle’a. Każdy z tych tytułów był nominowany w 14 kategoriach, jednak pomimo tak wielu szans na nagrody, tylko „Titanic” może pochwalić się imponującą liczbą statuetek. Melodramat, którego akcja toczy się na słynnym statku pasażerskim, otrzymał 11 Oscarów, w tym w kategoriach najlepszy film i najlepszy reżyser.

Zaraz za wymienioną trójką znajduje się 10 filmów z liczbą 13 nominacji. Są to następujące produkcje:

 • „Przeminęło z wiatrem” (1939);
 • „Stąd do wieczności” (1954);
 • „Mary Poppins” (1964);
 • „Kto się boi Virginii Woolf” (1966);
 • „Forrest Gump” (1994);
 • „Zakochany Szekspir” (1998);
 • „Władca pierścieni: Drużyna pierścienia” (2001);
 • „Chicago” (2002);
 • „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” (2008);
 • „Kształt wody” (2017).

W 2022 roku wśród nominowanych filmów najczęściej pojawia się tytuł „Psie pazury”. Obraz Jane Campion ma szanse na 11 statuetek z 12 nominacji, które otrzymał.

Najwięcej nominacji do Oscara – rekordziści wśród aktorów i aktorek

Jeśli chodzi o kategorie aktorskie, jeszcze przez długi czas nikt nie będzie w stanie pobić rekordu ustanowionego przez Meryl Streep. Gwiazda nagrodzona trzema Oscarami za „Sprawę Kramerów” (1979), „Wybór Zofii” (1982) i „Żelazną damę” (2011) w ciągu trwającej prawie pół wieku kariery była nominowana przez Akademię 21 razy. Aż 17 nominacji otrzymała za swoje pierwszoplanowe role kobiece, zaś cztery za kreowanie postaci z drugiego planu.

Na drugim miejscu plasuje się Katharine Hepburn, która w latach 1933-1981 dostała 12 nominacji. Nie one są jednak najważniejsze, kiedy mówimy o oscarowych rekordach tej legendy kina. Hepburn jest bowiem jedyną osobą w historii, której dotychczas udało się zdobyć cztery Oscary w kategoriach aktorskich. Statuetki dla najlepszej aktorki odebrała za filmy „Poranna chwała” (1933), „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” (1967), „Lew w zimie” (1968) i „Nad złotym stawem” (1981).

Podium zamyka Jack Nicholson, który dostał tyle samo nominacji, co gwiazda „Filadelfijskiej opowieści”, z tą różnicą, że cztery z nich zawdzięcza rolom drugoplanowym. Wynik ten czyni go najczęściej nominowanym do Oscara aktorem. Nicholson jest też jednym z trzech mężczyzn, którym udało się zwyciężyć trzy razy. Otrzymał jedną statuetkę za drugoplanową rolę w „Czułych słówkach” (1983) i dwie za role główne w „Locie nad kukułczym gniazdem” (1975) oraz „Lepiej być nie może” (1997). Lepszy od niego jest tylko Daniel Day-Lewis, który wszystkie swoje trzy Oscary odebrał za pierwszoplanowe role męskie.

Poniżej prezentujemy listę 15 aktorów i aktorek, którzy otrzymali najwięcej nominacji do Oscara:

 1. Meryl Streep (21);
 2. Katharine Hepburn (12);
 3. Jack Nicholson (12);
 4. Bette Davis (10);
 5. Laurence Olivier (10);
 6. Spencer Tracy (9);
 7. Denzel Washington (9);
 8. Paul Newman (9);
 9. Al Pacino (9);
 10. Marlon Brando (8);
 11. Jack Lemmon (8);
 12. Judi Dench (8);
 13. Geraldine Page (8);
 14. Peter O’Toole (8);
 15. Glenn Close (8).

Za najbardziej pechowe gwiazdy należy uznać Petera O’Toole’a i Glenn Close. Akademia nominowała każde z nich ośmiokrotnie, ale nigdy nie zaowocowało to przyznaniem statuetki.

Którzy filmowcy zdobyli najwięcej nominacji do Oscara?

Jak wspomniano już na wstępie, historycznym rekordzistą pod względem liczby nominacji do Nagrody Akademii Filmowej jest Walt Disney. Jego rekord jest imponujący, ale ma szanse zostać pobity. Kompozytor John Williams, który stworzył słynne ścieżki dźwiękowe do „Gwiezdnych wojen”, „Indiany Jonesa” i „Harry’ego Pottera”, miał w swojej karierze 52 okazje na zdobycie statuetki, co czyni go najczęściej nominowaną osobą wśród wszystkich żyjących twórców. Przyznawane mu wyróżnienia dotyczyły oczywiście najlepszej muzyki. A co z pozostałymi kategoriami?

Oscary dla reżyserów i scenarzystów

Najwięcej nominacji do Oscara wśród reżyserów zdobył William Wyler. Na liście nominowanych znajdował się 12 razy. Laureatem został trzykrotnie – za sprawą filmów „Pani Miniver” (1942), „Najlepsze lata naszego życia” (1946) i „Ben-Hur” (1959).

Scenarzystą, który może pochwalić się najlepszym oscarowym wynikiem, jest natomiast Woody Allen. Był nominowany za 16 swoich scenariuszy. Statuetkę w tej kategorii otrzymał za filmy „Annie Hall” (1977), „Hannah i jej siostry” (1986) oraz „O północy w Paryżu” (2011). Pierwszy z wymienionych tytułów przyniósł mu również Oscara za reżyserię.

Dwie nagrody dla jednej osoby to dużo, ale oscarowym rekordzistą w tej dziedzinie jest Francis Ford Coppola. Reżyserowi „Czasu apokalipsy” udało się zgarnąć aż 5 nominacji w ramach jednej gali. W 1975 roku otrzymał je za reżyserię, scenariusz i produkcję „Ojca chrzestnego II” oraz za scenariusz i produkcję „Rozmowy”. Ceremonię opuścił z trzema Oscarami.

Oscary 2022: Kiedy odbędzie się tegoroczna gala?

W 2022 roku do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej nominowanych jest 38 pełnometrażowych produkcji. Na zwycięstwo szanse ma dwadzieścioro aktorów i aktorek, zaś o tytuł najlepszego filmu walczy 10 dzieł. Kto otrzyma statuetkę, a kto wróci do domu z niczym? Przekonamy się w nocy z 27 na 28 marca 2022 roku. Wtedy odbędzie się bowiem 94. ceremonia rozdania Oscarów.

Archiwum: marzec 2022