Kino może czerpać inspiracje z wielu źródeł. Jedno z nich to wyobraźnia scenarzystów, którzy tworzą oryginalne historie. A jeszcze inne to rzeczywistość i realne zdarzenia, które stały się udziałem różnych bohaterów. Tak właśnie powstają filmy na faktach. Netflix ma w swojej bibliotece szereg tego typu tytułów.

Należy pamiętać, że niektóre z zaprezentowanych tu filmów to tytuły udostępniane przez platformę na zasadach licencyjnych. To oznacza, że w pewnym momencie mogą zniknąć z platformy, gdy licencja wygaśnie. Jednak warto po nie sięgnąć, zwłaszcza gdy jest taka możliwość!

Filmy na faktach na Netflix – „Lot 93” (2006)

Pierwsza pozycja na naszej liście to bodaj najlepszy film, który powstał na kanwie wydarzeń związanych z atakami terrorystycznymi i uderzeniem trzech samolotów w World Trade Center i Pentagon w 2001 roku. Niewiele brakowało, by czwarty samolot uderzył w Biały Dom, bo takie właśnie były zamierzenia terrorystów. O historii tego właśnie tytułowego lotu, który ostatecznie nie zakończył się uderzeniem w symbol USA, opowiada produkcja Paula Greengrassa.

Akcja rozgrywa się na pokładzie samolotu. Widz styka się z ze zwykłymi ludźmi, pasażerami, którzy stają w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia. Dla tego filmu na faktach Netflix warto uruchomić także z uwagi na wysoki poziom realizmu. Wynika to z przyjętej formy i zdjęć stylizowanych na zapis niemal dokumentalny.

Filmy na faktach Netflixa – „Big Short” (2015)

Tym razem film na faktach Netflixa pokazujący wydarzenia o bardziej rozległej skali. To historia genezy kryzysu finansowego, który zdziesiątkował gospodarkę i miliony gospodarstw domowych po 2008 roku. Reżyser Adam McKay w swoim dziele z jednej strony przedstawia faktografię dotyczącą kryzysu i wiernie rysuje portrety głównych aktorów tego specyficznego spektaklu. Z drugiej zaś nasyca swój film pokładami wyjątkowego humoru. Wynika on z rysów postaci, a także ich zachowań oraz podejmowanych działań. Tytuł naprawdę wysokiej klasy, w którym pojawiły się takie gwiazdy jak Christian Bale, Brad Pitt, Ryan Gosling czy Steve Carell.

Filmy na faktach Netflix – „Oszukana” (2008)

Teraz czas na historię sprzed przeszło stu lat, która wydarzyła się w Los Angeles. To opowieść o młodej kobiecie, Christine, której syn zaginął. Dziecko się odnajduje, jednak kobieta ma przekonanie, że w istocie nie jest to jej syn i że padła ofiarą rządowego spisku. Wystylizowany i przejmujący dramat wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda to film, który przyniósł prawdopodobnie najlepszą rolę w karierze Angeliny Jolie. Aktorka z wyczuciem i realizmem oddała dramat dotykający matkę. Umiejętnie ukazała na ekranie towarzyszące jej emocje. Poruszający film na faktach Netflix nie bez przyczyny ma w swojej bazie.

Filmy na faktach Netflixa – „Nazywam się Dolemite” (2019)

Teraz na naszej liście film na faktach stuprocentowo komediowy. Jest on jednocześnie oparty na realnych zdarzeniach, bo właśnie one dostarczyły niezwykle zabawnego materiału do tej historii. Jest to opowieść o niespełnionym komiku. Rudy Ray Moore, bo tak się nazywa, tworzy swoje sceniczne alter ego – wulgarnego, acz zarazem w pewien sposób dystyngowanego alfonsa Dolemite’a. Zaczyna zdobywać popularność w Los Angeles jako komik, ale ma większe ambicje. Postanawia wyprodukować własny film. Film, który zapisał się w dziejach kina, ale bynajmniej nie jako arcydzieło.

Komedia biograficzna, w której główną rolę zagrał Eddie Murphy, to wciągająca opowieść o wielkich ambicjach. Odsłania ona też kulisy show-biznesu oraz pokazuje problemy afroamerykańskiej społeczności w USA lat siedemdziesiątych. Nawet wszystko zaś to niezwykle zabawny i świetnie zagrany film. Oklaski należą się zwłaszcza Murphy’emu, który za swoją rolę otrzymał nominację do Złotego Globu. Co jeszcze wartościowego spośród filmów na faktach Netflix ma w swojej ofercie?

Filmy na faktach Netflixa – „Najpierw zabili mojego ojca” (2017)

Po raz kolejny na naszej liście Angelina Jolie, jednak tym razem jako reżyserka i scenarzystka. W tej roli dała się poznać już kilka lat wcześniej, gdy stworzyła udany dramat „Kraina miodu i krwi” opowiadający o wojnie bałkańskiej. „Najpierw zabili mojego ojca” przedstawia z kolei losy ludzi z Kambodży pod rządami krwawego reżimu Czerwonych Khmerów. Historia ukazana jest z perspektywy małej dziewczynki i rozgrywa się na przestrzeni kilku lat. Pośród niewyobrażalnego okrucieństwa i terroru mała Loung Ung i jej bliscy robią wszystko, by pozostać razem. Dobrze zrealizowany i wstrząsający film na faktach Netflixa.

Filmy na faktach Netflixa – „McImperium” (2016)

Na koniec film opowiadający historię początków rozwoju sieci restauracji McDonald’s. W zasadzie jest to historia pewnego biznesmena Raya Kroca i jego znajomości z braćmi McDonald prowadzącymi małą, niepozorną restaurację w jednym z amerykańskich miast. Bracia wymyślają rewolucyjny system przygotowywania hamburgerów, który pozwala na niezwykle szybką obsługę. Akwizytor Kroc dostrzega potencjał w ich biznesie i pomaga braciom go rozwinąć, a ostatecznie robi wszystko, by go przejąć.

Film, w którym główne role zagrali Michael Keaton, Nick Offerman (znany z serialu „Parks and Recreation”) i John Carroll Lynch, to w istocie bardzo mądra opowieść o prowadzeniu biznesu. To przekaz o konieczności podejmowania ryzyka i o tym, jakich poświęceń należy dokonywać, by osiągać rozwój (poświęceń nie zawsze etycznych). Inteligentny dramat, w którym znakomicie wypada zwłaszcza Keaton.

Filmy na faktach Netflixa – podsumowanie

Jak widzisz, w wiadomym serwisie można znaleźć nie jeden dobry tytuł oparty na faktach. Od zabawnych komedii po wstrząsające dramaty. Historie oparte na prawdziwych wydarzeniach są bardzo różnorodne. Same rzeczywiste opowieści to jedno, ale trzeba umieć je dobrze ukazać na ekranie. Twórcy przedstawionych wyżej obrazów z pewnością to potrafią. Filmy na faktach Netflixa i dostępne na platformie to naprawdę udane kino.

Archiwum: czerwiec 2022