Szukasz lesbijskich seriali Netflix? To świetnie! Z myślą o przedstawicielkach pierwszej litery w skrócie LGBT oraz wszystkich osobach, które lubią produkcje o damsko-damskiej miłości, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych serii o homoseksualistkach. Znajdziesz wśród nich zarówno produkcje dla nastolatek, jak i więzienne dramaty czy seriale kryminalne. Sprawdź, które najbardziej przypadną ci do gustu.

Najlepsze lesbijskie seriale Netflixa – TOP 10 seriali LGBT o lesbijkach

„Słowo na L” to absolutny klasyk, jeśli chodzi o lesbijskie seriale. Netflix nie ma go niestety w swojej ofercie, jednak w bibliotece serwisu można znaleźć wiele innych, świetnych produkcji, w których znaczącą rolę pełnią postaci nieheteronormatywne. Czasem historia homoseksualnych bohaterek stanowi główną oś fabularną serialu, czasem to tylko jeden z wątków pobocznych. Niezależnie od poświęcanego im czasu ekranowego, lesbijki we wszystkich poniższych serialach to pełnokrwiste i różnorodne bohaterki, które nie wstydzą się swojej seksualności. Prezentujemy TOP 10 lesbijskich seriali Netflix.

„Orange Is the New Black” (2013) – 7 sezonów

Nagrodzony czterema nagrodami Emmy hit ukazujący przerażającą rzeczywistość amerykańskich więzień dla kobiet. „Orange Is the New Black” przedstawia historie kilkunastu kobiet osadzonych za drobne przestępstwa, mieszając elementy dramatu społecznego ze świetną czarną komedią. Pozwala też przyjrzeć się bliżej pracownikom więzienia. W tym kadrze kierowniczej, która decyduje o losach więźniarek.

Główną bohaterką jest Piper Chapman, młoda blondynka z dobrego domu, która trafia za kratki przez swoją dziewczynę. Okazuje się, że Alex znajduje się w tym samym zakładzie karnym. Wkrótce ich dawny romans odżywa. Piper i Alex to jednak tylko jedna z wielu par w więzieniu Litchfield. „Orange Is the New Black”, jak żaden inny serial, Netflixa prezentuje bowiem bardzo różne odcienie miłości między kobietami.

„Uwięzione” (2015) – 5 sezonów

Hiszpańska odpowiedź na „Orange Is the New Black”. Mniej tu intymności i gorących scen między bohaterkami, za to więcej akcji, brudnych interesów i kryminału. Główną bohaterką produkcji jest Macarena, naiwna dziewczyna zakochana w swoim szefie, który wrobił ją w defraudację pieniędzy. Kiedy trafia do więzienia, by przetrwać, musi dostosować się do panujących w nim brutalnych zasad.

Serial powinien spodobać się nie tylko miłośniczkom „Orange Is the New Black”, ale także fanom i fankom „Domu z papieru”. Grają w nim bowiem Alba Flores (Nairobi) i Najwa Nimri (Alicia Sierra).

„Feel Good” (2020) – 2 sezony

Jeden z najbardziej lesbijskich seriali Netflixa. Opowiada o stand-uperce Mae, która zmaga się ze swoimi dawnymi demonami i uzależnieniami. Jednocześnie dziewczyna stara się stworzyć zdrowy i szczęśliwy związek z George, która jeszcze niedawno umawiała się z mężczyznami.

Współtwórczynią i główną gwiazdą serialu jest komiczka Mae Martin, która oparła serial „Feel Good” o swoje życie osobiste. Rolę jej matki gra Lisa Kudrow, zaś w postać George wciela się Charlotte Ritchie.

„Trinkets” (2019) – 2 sezony

Filmy i seriale LGBT dla nastolatek, które nie opowiadają o coming-oucie, lecz o świadomych swojej seksualności osobach, to wciąż rzadkość w telewizji. Jednym z nielicznych przykładów takich produkcji jest „Trinkets”. Główna bohaterka, Elodie, to ekscentryczka i kleptomanka, która trafia na odwyk wraz z Moe i Tabithą. Z nowopoznanymi dziewczynami zaczyna łączyć ją szczególna więź, dzięki której każda z nich odnajduje swoje miejsce w skomplikowanym świecie.

W Elodie wciela się znana z „Deadpoola” Brianna Hildebrand, która również w życiu prywatnym należy do społeczności LGBT.

„Sex Education” (2019) – 3 sezony

Najsłynniejszy serial Netflixa dla młodzieży, który poza dostarczaniem mnóstwa przyjemności z oglądania, pełni też funkcję edukacyjną. Głównym bohaterem jest nieśmiały nastolatek Otis, który zakłada poradnię seksualną dla kolegów i koleżanek ze szkoły, choć sam ma nikłe doświadczenie w tych sprawach. Dzięki mamie seksuolożce (Gillian Anderson) posiada za to obszerną wiedzę teoretyczną.

Choć sam Otis jest heteroseksualnym chłopakiem, „Sex Education” przedstawia rozmaite odcienie miłości i tożsamości seksualnej, a do tego porusza tak istotne i trudne tematy, jak samoakceptacja, body-shaming czy nadużycia seksualne.

Główną przedstawicielką lesbijek w serialu jest Lily Iglehart grana przez Tanyę Reynolds. Bohaterek, które gustują w dziewczynach, jest tu jednak znacznie więcej.

„Rojst’97” (2021) – 1 sezon

Polski akcent na liście lesbijskich seriali Netflix. Kontynuacja „Rojstu” Jana Holoubka została osadzona 10 lat po oryginalnym serialu. Piotr Zarzycki, który po serii trudnych doświadczeń z lat 80. wyjechał z Dolnego Śląska, wraca do „Kuriera Wieczornego”, by objąć stanowisko redaktora naczelnego. Jego żona nie jest zadowolona z ponownych przenosin na Gronty. Wkrótce poznaje jednak nową policjantkę, która bada kolejną tajemniczą sprawę związaną z pobliskim lasem. Między kobietami zaczyna rodzić się płomienne uczucie. W rolach romansujących Anny i Teresy wystąpiły Magdalena Różczka i Zofia Wichłacz.

„Sense8” (2015) – 2 sezony

Opowieść o grupie ludzi z różnych stron świata, których łączy telepatyczna więź. Potrafią dzięki niej porozumiewać się ze sobą, a nawet romansować i uprawiać seks, mimo dzielących ich tysięcy kilometrów. Wśród osób reprezentujących różne kolory queerowej społeczności są między innymi lesbijki – Amanita i jej traspłciowa partnerka Nomi.

„Sense8” uważany jest za jeden z najlepszych seriali o tematyce LGBT w ofercie Netflixa. Jego twórczyniami są siostry Wachowskie.

„Gdzie jest mój agent?” (2015) – 4 sezony

Francuski hit przedstawiający perypetie agentów gwiazd filmowych, którzy próbują ratować swoją firmę po śmierci charyzmatycznego właściciela. Jedną z głównych bohaterek jest pewna siebie, niezależna i dość trudna w obyciu lesbijka Andrea (Camille Cottin), która nie jest zainteresowana poważnymi związkami. Aż do momentu, gdy na jej drodze staje ułożona Colette.

„Dix pour cent” to doskonała propozycja nie tylko dla miłośników seriali o gejach i lesbijkach, ale także dla fanów francuskiego kina. W każdym odcinku jako klienci fikcyjnej agencji Starmedia pojawiają się bowiem autentyczne gwiazdy ekranu, takie jak Juliette Binoche, Isabelle Adjani czy Jean Reno.

„Opowieści z San Francisco” (2019) – 1 sezon

Oryginalna produkcja Netflixa będąca kontynuacją kultowego cyklu miniseriali LGBTQ, których początki sięgają 1993 roku. W najnowszej odsłonie „Opowieści z San Francisco” główna bohaterka, Mary Ann Singleton, po wielu latach wraca na stare śmieci. Na miejscu czekają na nią nie tylko były mąż i dorosła córka, ale także grupa dawnych, ekscentrycznych przyjaciół. Pod adresem 28 Barbary Lane swoje miejsce już dawno znalazła bowiem wielobarwna ekipa złożona nie tylko z gejów i lesbijek, ale także z osób biseksualnych, transpłciowych i niebinarnych.

Poza Laurą Linney w serialu występuje m.in. Ashley Park i Elliot Page.

„Gypsy” (2017) – 1 sezon

Psychologiczny thriller z Noami Watts w roli głównej. Gwiazda „Mulholland Drive” wciela się tu w psychoterapeutkę, która sama zmaga się z poważnymi problemami. Jej sytuacja pogarsza się, kiedy zakochuje się w byłej dziewczynie jednego ze swoich klientów. Tym bardziej, że sama posiada męża i dziecko.

„Gypsy” nie należy do najwyżej ocenianych seriali LGBT na Netflixie, ale warto obejrzeć go z powodu naprawdę gorących scen seksu.

Jeśli szukasz innych seriali, w których występują lesbijskie wątki, polecamy także „Dziewczyny nad wyraz”, „Jessikę Jones”, „Glee” oraz doskonałą „Euforię” zrealizowaną dla HBO.

Archiwum: maj 2022