Wiele dokumentów urosło do rangi prawdziwych klasyków kina. A jak jest w przypadku filmów dokumentalnych Netflixa? Produkcje przedstawiane widowni przez tę platformę to często oryginalne historie i przemyślane wykonanie. Umiejętny montaż i narracja, które gwarantują napięcie, wzruszenia czy wysoką jakość filmów. Rzecz jasna nie wszystkie filmy dokumentalne Netflixa są dobre, zdarzają się także tytuły, których lepiej unikać. W tym miejscu jednak przedstawiamy oryginalne dokumenty platformy (filmy, nie seriale), które są powszechnie cenione, ukazują nietypowe zdarzenia i gwarantują dobrą rozrywkę. Oto nasz subiektywny top.

Filmy dokumentalne Netflixa – „David Attenborough: Życie na naszej planecie” (2020)

Ten film to zarówno dokument, jak i biograficzny fresk opowiadający o tytułowym bohaterze tegoż obrazu. David Attenborough to słynny brytyjski biolog i podróżnik, który przez kilkadziesiąt lat zajmował się badaniem przyrody i popularyzowaniem wiedzy naukowej. W tym filmie oddaje się on refleksji na temat współczesnego stanu środowiska naturalnego. Przedstawia także wizje przyszłości, która może czekać naszą planetę. Dobrze zrealizowany i odznaczający się znakomitymi zdjęciami film. Wizualnie niejednokrotnie zapierający dech w piersiach film dokumentalny Netflixa.

Filmy dokumentalne Netflixa – „14 szczytów – nie ma rzeczy niemożliwych”

Dokument, który muszą obejrzeć wszyscy fani himalaizmu i wspinaczki wysokogórskiej. Bohaterem tego filmu jest Nimsdai Purja, Nepalczyk, który stawia przed sobą zadanie pozornie niemożliwe do wykonania. Chce wejść w ciągu zaledwie czternastu miesięcy na wszystkie ośmiotysięczniki. Widz obserwuje kolejne etapy tej, zdawałoby się, niemożliwej do wykonania misji. Obserwować tu można nie tylko niesamowity hart ducha Purji, ale także urzekające ośnieżone przestrzenie Himalajów. Film dokumentalny Netflixa, dzięki któremu poczujesz na swojej skórze chłód górskiego wiatru i zew przygody.

Filmy dokumentalne Netflixa – „Ikar” (2017)

Nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu dokumentalnego. Tytuł opowiada o świecie sportu, a mówiąc konkretniej – o brudnym świecie dopingu. Główny bohater tej historii to Bryan Fogel, amerykański kolarz, który stawia sobie za cel przetestowanie na sobie dopingu, aby odkryć prawdę o jego stosowaniu przez sportowców. Gdy na jego drodze pojawia się pewien rosyjski naukowiec, historia się zagęszcza…

Znakomicie napisany i zrealizowany film, który ogląda się tyleż jak wartościowy merytorycznie dokument, co jak wysokiej klasy thriller. Wiarygodni i ciekawi bohaterowie, z którymi widz się może łatwo utożsamić, prowadzą go przez kolejne meandry tej skomplikowanej opowieści. Opowieści, która odkrywa ciemną stronę zawodowego sportu.

Filmy dokumentalne Netflixa – „Inside job” (2010)

Film znany także jako „Szwindel: Anatomia kryzysu”. Kolejny tytuł dokumentalny, który doczekał się Oscara. Tym razem jest to film traktujący o genezie kryzysu ekonomicznego z 2008 roku. To klasyczny dokument, który konstrukcyjnie oparty jest na zasadzie tak zwanych „gadających głów”. Oznacza to, że widz obserwuje wywiady z kolejnymi postaciami, w tym przypadku ze świata polityki i finansów. Przerywane są one archiwaliami i inscenizowanymi zdarzeniami. A narratorem całości jest sam Matt Damon. Wciągający film dokumentalny Netflixa ukazujący podłoże wydarzeń, które doprowadziły miliony ludzi do utraty mieszkań i pracy.

Filmy dokumentalne Netflixa – „Jim i Andy” (2017)

Film dokumentalny, który opowiada historię pracy na planie filmu „Człowiek z księżyca” Milosa Formana. Tamten film biograficzny czeskiego reżysera z 1999 roku przedstawiał życie i drogę twórczą Andy’ego Kaufmana, jednego z najbardziej oryginalnych amerykańskich komików. Andy był osobą nieszablonową, często zaskakującą widzów swoimi zachowaniami na scenie. Z powodzeniem wcielił się w niego Jim Carrey, który za swoją rolę otrzymał Złoty Glob dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu. „Jim i Andy” to dokumentalny powrót do czasów produkcji filmu. Carrey opowiada tu o procesie wcielania się w Kaufmana. Pasjonujące, choć kameralne, studium sztuki aktorskiej.

Filmy dokumentalne Netflixa – „Oszust z Tindera” (2022)

Teraz dla odmiany propozycja nieco luźniejsza. Film dokumentalny Netflixa, który w ostatnim czasie zdobył niemałą popularność. Historia kobiet oszukanych przez tytułowego bohatera – mężczyznę, który podając się za bogatego potentata z branży diamentów, wyłudzał od nich spore sumy pieniędzy. Historia tyleż fascynująca i intrygująca, co nieco nieprawdopodobna. Można rzec, że to dobra propozycja dla tych, którzy chcą obejrzeć dokument prezentujący lekką i przystępną historię.

Najlepsze dokumenty Netflixa – podsumowanie

Wiesz już, które filmy dokumentalne Netflixa warto obejrzeć. Wiele historii, mnogość poruszanych problemów i różnorodne stylistyki przyjęte przez twórców. Takie są obrazy dokumentalne, które przedstawiliśmy w powyższym zestawieniu. Jeżeli szukasz interesujących filmów w tym typie, powyższa lista z pewnością nie zawiedzie! 

Archiwum: styczeń 2024