Dla wszystkich, którzy szukają interesującej historii z życia wziętej, która opowiada losy znanej osoby, przygotowaliśmy, naszym zdaniem, zestawienie najlepszych biografii filmowych dostępnych nie tylko na Netflix i HBO Go. Zachęcamy do lektury.

„Pianista” (2002), reż. Roman Polański

Oparta na faktach historia wybitnego pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana. Ten poruszający film to adaptacja autobiografii „Pianista: Nadzwyczajna prawdziwa historia przetrwania jednego człowieka w Warszawie 1939-1945”. Szpilman (Adrien Brody) z rodziną zostają wtrąceni do warszawskiego getta, niestety w trakcie operacji Władysław zostaje oddzielony od bliskich. Od tego czasu bohater ukrywa się w różnych miejscach zniszczonych wojną Warszawy. Ekranizacja otrzymała szereg nagród i wyróżnień, między innymi Złotą Palmę dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Cannes, trzy Oscary (za reżyserię, scenariusz i główną rolę) oraz siedem Cezarów.

„Amadeusz” (1984), reż. Milos Forman

Film opowiadający o muzycznym geniuszu i niepokornej duszy Wolfganga Amadeusza Mozarta (Tom Hulce) przez pryzmat zazdrości Antonio Salieri’ego (F. Murray Abraham), który uważa, że twórczość Mozarta ma boską i cudowną moc, czego mu bardzo zazdrości. Milos Forman tą produkcją odczarował obraz grzecznego muzyka klasycznego i pokazał prawdziwą naturę kompozytora, z której słynął Mozart – niezależny anarchista. Bez wątpienia to bardzo dobry film biograficzny, do którego nie można podstawić żadnego innego muzyka.

„Bogowie” (2014), reż. Łukasz Polkowski

Prawdopodobnie jest to najgłośniejszy polski film biograficzny po 2000 roku. Historia życia Zbigniewa Religi (Tomasz Kot), brawurowego kardiochirurga, który w 1985 roku w Zabrzu jako pierwszy w Polsce dokonał udanego przeszczepu serca. To heroiczny portret człowieka, który sprzeciwia się wszystkim medycznym autorytetom, urzędnikom i biurokracji, która z kolei za wszelką cenę utrudnia mu jego lekarską misję. Bohater jawi się jako twardy, zdeterminowany człowiek znajdujący się na właściwym miejscu.

„Jobs” (2013), reż. Joshua Michael Stern

Film rozpoczyna się w 2001 roku, kiedy stosunkowo młody Steve Jobs (Ashton Kutcher) przedstawił iPoda na spotkaniu w Apple Town Hall. Następnie wracamy do Reed College w 1974 roku. Jobs już wtedy zrezygnował z nauki z powodu wysokiego czesnego, ale nadal uczęszczał na zajęcia za zgodą dziekana Jacka Dudmana (James Woods), który widział w nim wyjątkowy potencjał. W ten sposób rozpoczynamy innowacyjną podróż losami geniusza i twórcy nie tylko pierwszego IMaca, ale człowieka, który zmienił myślenie o projektowaniu użytecznych produktów. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów marki Apple i rozwoju technologii w XX wieku.

„Modiliagni: pasja tworzenia” (2004), reż. Mick Davis

To nie tylko historia życia i twórczości wielkiego malarza, jakim był Amedo Modiliagni (Andy Garcia). To również jego wyboista droga jako człowieka, którym targają zwykłe ludzkie żądze. Zazdrości dwóch genialnych artystów Modiglianiego i Picassa (Omid Djalili), którzy malują inaczej, ale łączy ich wściekła arogancja i ogromny talent. Biografia ta to również to historia miłości, a dokładniej, romansu, który niestety zakończył się tragicznie i na zawsze zapisał się na kartach historii sztuki.

„Bohemian Rhapsody”, reż. Bryan Singer, Dexter Fletcher

To prawdziwy hołd dla dorobku grupy Queen i charyzmatycznego wokalisty Freddiego Mercury’ego (Rami Malek). Freddie miał naturę buntownika, który nie godzi się na zasady, które mu nie odpowiadają i łamie wszelkie konwenanse. W filmie możemy prześledzić szybki wybuch kariery grupy Queen i przeobrażenie wokalisty w jednego z najbardziej popularnego i lubianego muzyka na świecie. Jednak nie jest to cukierkowa historia o jednej stronie medalu wielkiej kariery. Wokół Freddiego nie brakuje szarej eminencji, która chce wykorzystać jego karierę dla swoich korzyści. Podejmuje szereg decyzji, które niekoniecznie przynoszą pozytywny dla niego rezultat.

„Rocketman” (2019), reż. Dexter Fletcher

Oto jedyny musical w tym rankingu filmów biograficznych, co dla tego gatunku nie jest typowe. Bohaterem jest Elton John, twórca niezliczonej ilości hitów znanych na całym świecie. Z pozoru zwyczajny chłopak z niczym niewyróżniającej się brytyjskiej rodziny, mimo to niezwykle wrażliwy i zdeterminowany artysta. Flm z pewnością zaskoczy wszystkich, którzy nie znają zbyt wielu faktów z jego życia i rozwoju kariery. Musical pozwala krok po kroku prześledzić rozwój muzycznej kariery Eltona Johna oraz wzlotów i upadków w życiu miłosnym i prywatnym.

„Piękny umysł”, reż. Ron Howard

To dramat biograficzny oparty na powieści Sylvii Nasar pod tytułem „Piękny umysł” o życiu i karierze wybitnego matematyka Johna Forbes’a Nash’a Jr. – zdobywcy nagrody Nobla. W roku 1947 John (Russel Crowe) rozpoczyna podyplomowe studia matematyczne na prestiżowym Uniwersytecie w Princeton. Przysparza środowisku akademickiemu wielu problemów, ponieważ nie pochodzi z zamożnego środowiska amerykańskich elit, nie zważa na panujące tam konwenanse, jednak wyróżnia go ponadprzeciętna wiedza i konsekwencja w działaniu. Jego jedyny celem jest opracowanie genialnego pomysłu, który powali całe środowisko na kolana. Jest przekonany, że to raz na zawsze zakończyłoby drwiny innych i ustawiłoby jego pozycję w środowisku naukowym. Jak potoczyły się losy jego pięknego umysłu?

Jak widać, w kinie można znaleźć wiele biograficznych produkcji o losach bohaterów z różnych dziedzin, takich jak: muzyka, malarstwo, nauka czy biznes. Mamy nadzieję, że nasza lista podsunęła ci ciekawy pomysł na seans i poznasz nową interesującą historię, która, być może, do czegoś cię zainspiruje.

Archiwum: marzec 2022