Berlusconi – film „Oni”. Jak przedstawiono familię na wielkim ekranie?

Myślisz, że wiesz wszystko o Silvio Berlusconim? Film „Oni” (wł. „Loro”, oryginalny tytuł nawiązuje też do złota) w reżyserii Paolo Sorrentino może zmienić twoje zdanie o tej postaci – na lepsze lub jeszcze gorsze. Poznaj świat pełen luksusu, skandali i politycznych gier!
berlusconi film

Silvio Berlusconi, jego rodzina i świta to postacie, które od lat fascynują i bulwersują. Przykuwają uwagę nie tylko włoskich, ale i międzynarodowych mediów. Paolo Sorrentino, reżyser znany z umiejętności tworzenia porywających portretów skomplikowanych postaci, postanowił przyjrzeć się bliżej temu fenomenowi. W filmie „Oni” przedstawia on włoskiego milionera i jego otoczenie w sposób, który obnaża cynizm, niemoralność i chciwość osób u władzy. Przenikliwa analiza tych postaci i świata, w którym żyją, ukazuje nie tylko korupcję i skrajną amoralność, ale także ludzkie słabości i wzruszające chwile.

Obraz rodziny Berlusconi. Film „Oni” w opisie producentów i dystrybutorów

„Oni” to prowokujący i błyskotliwy komediodramat autorstwa utalentowanego Paolo Sorrentino, który miał premierę kinową w Polsce 28 grudnia 2018 r. Światowa premiera odbyła się kilka miesięcy wcześniej, 24 kwietnia. Tym obrazem reżyser wrócił na rynek po kilku latach przerwy od kręcenia filmów. Berlusconi – przede wszystkim Silvio i jego świta – dostarczyli przez lata mnóstwo materiału, by zaserwować widzom ostrą satyrę polityczną połączoną z kameralnym dramatem.

Film skupia się na postaci byłego premiera Włoch – milionera, potentata medialnego, otoczonego przez chciwych pochlebców i karierowiczów, gotowych zrobić wszystko dla pieniędzy i politycznej chwały. Obnażając zepsucie, korupcję oraz nieodłączny mariaż seksu i władzy, Sorrentino portretuje zarówno Berlusconiego, jak i osoby z jego otoczenia – cynicznych, niemoralnych i zachłannych. Zdolność reżysera do prowokacji i uwodzenia widza na nowo ujawnia się w tym filmie, który zdaje się parodiować prostacki styl telewizji Berlusconiego. Jednak nie brakuje w nim także zaskakująco intymnych momentów.

Film „Oni” zdobył ogromne uznanie i przyciągnął do kin aż milion widzów we Włoszech.

Sprawdź!
Filmy o piratach – poczuj się jak uczestnik morskiej wyprawy! Które produkcje warto obejrzeć?

Film o Berlusconich – obsada, czas trwania

Najważniejsze role w filmie o Berlusconim i jego otoczeniu zagrali:

 • Toni Servillo jako Silvio Berlusconi oraz Ennio Doris;
 • Elena Sofia Ricci – Veronica Lario;
 • Riccardo Scamarcio – Sergio Morra;
 • Katarzyna Smutniak – Kira;
 • Euridice Axén – Tamara;
 • Fabrizio Bentivoglio – Santino Recchia;
 • Roberto De Francesco – Fabrizio Sala;
 • Dario Cantarelli – Paolo Spagnolo;
 • Anna Bonaiuto – Cupa Caiafa;
 • Roberto Herlitzka – Crepuscolo;
 • Ricky Memphis – Riccardo Pasta;
 • Yann Gael – Michel Martinez;
 • Alice Pagani – Stella;
 • Giovanni Esposito – Mariano Apicella;
 • Ugo Pagliai – Mike Bongiorno;
 • Max Tortora – Martino;
 • Fabio Concato – on sam;
 • Paolo Buglioni – Ernesto Morra.

Podawany przez producenta czas trwania filmu „Oni” to 153 minuty. Jednak ukazała się również wersja reżyserska – w dwóch częściach, co wpłynęło też na kompozycję całości. W pełnej wersji pojawia się postać „tajemniczego Boga, człowieka potężniejszego od Berlusconiego”. Pierwsza część wersji reżyserskiej ma 109, a druga 104 minuty. 

Interesujesz się Berlusconimi? Film „Oni” obejrzysz w internecie!

Film o Berlusconim jest obecnie dostępny w Polsce na platformie HBO MAX. To serwis streamingowy, który wymaga opłacania subskrypcji. Jak wynika z dostępnych informacji, produkcję w swoich bibliotekach powinni mieć również abonenci usługi Play Now. Film „Oni” jest też w różnych wypożyczalniach online, w cenie od 9,90 do 15 zł:

 • Canal+ Online;
 • Nowe Horyzonty;
 • eKino Pod Baranami;
 • VoD;
 • Cineman.

13 listopada 2019 r. ukazała się wersja reżyserska na płytach DVD i wciąż jest dostępna w wielu sklepach. Jednak zmieniła się jej cena. Pierwotnie za to wydanie trzeba było zapłacić 39,99 zł. Obecnie oficjalny dystrybutor nie ma już krążków w swojej ofercie, a sklepy podniosły ceny do ponad 200 zł.

Sprawdź!
Filmy podobne do „Kac Vegas” – najlepsze komedie na długi wieczór

Fot. główna: paz.ca via Flickr, CC BY 2.0

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
filmy o tornadach
Czytaj więcej

Filmy o tornadach. Top 10 produkcji z gatunku katastroficznego

Filmy o tornadach opowiadają historie ludzi, którzy próbują przetrwać w obliczu klęski żywiołowej. Wtedy wszystkie dobra materialne przestają mieć znaczenia, a liczy się tylko życie. Sprawdź, jakie produkcje z tej tematyki warto zobaczyć!
Czytaj więcej

4 filmy dla dzieci z pięknym przesłaniem

Nie jest tajemnicą, że niemal wszystkie dzieci uwielbiają co jakiś czas obejrzeć ciekawy film animowany. Jako rodzic masz realny wpływ na to, co będą oglądać. Poznaj 4 propozycji, które nie tylko zainteresują Twoje dziecko, ale również będą nieść ze sobą niezwykłe przesłanie.
filmy o magikach
Czytaj więcej

Filmy o magikach i iluzjonistach. Top 10 najlepszych filmów o magii iluzji 

Interesują cię filmy o magikach? Nic dziwnego, iluzje od zawsze przykuwały uwagę. Już za chwilę poznasz 10 najlepszych produkcji opowiadających historie magików z różnych epok. Dzięki temu możesz sprawdzić, czym różnią się obecne sztuczki od tych wykonywanych 100 lat temu.
filmy o samolotach
Czytaj więcej

Filmy o samolotach. Top 10 produkcji o tematyce lotniczej

Jeśli boisz się latać, filmy o samolotach wywołają u ciebie niemały dreszczyk emocji. A jeżeli jesteś fanem lotnictwa, to z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. Sprawdź, jakie produkcje z tej tematyki warto obejrzeć. Niektóre z naszych propozycji są oparte a faktach!