Filmy o tornadach. Top 10 produkcji z gatunku katastroficznego

Filmy o tornadach opowiadają historie ludzi, którzy próbują przetrwać w obliczu klęski żywiołowej. Wtedy wszystkie dobra materialne przestają mieć znaczenia, a liczy się tylko życie. Sprawdź, jakie produkcje z tej tematyki warto zobaczyć!
filmy o tornadach

Tornado to wir powietrzny w kształcie leja, który niszczy wszystko, co stanie na jego drodze. Prędkość wiatru może osiągać nawet 480 km/h, a szerokość leja może wynosić nawet 1,5 km. Przerażające, prawda? Filmy o tornadach przedstawiają właśnie takie zjawiska. Nie bez przyczyny akcja zazwyczaj rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, bo właśnie tam trąby powietrzne są najbardziej niszczycielskie. Z tego powodu do naszej listy dodaliśmy też jeden film dokumentalny. Sprawdź nasze propozycje filmów o potędze tego nieobliczalnego żywiołu!

Twister (1996)

Inteligentna specjalistka od tornad, Jo Harding (Helen Hunt) ma dawne zaszłości z niebezpiecznym żywiołem. Doświadczenia sprawiły, że postanowiła całe swe życie poświęcić badaniom nad tornadami. Gdy nadchodzi informacja o zbliżającej się trąbie powietrznej, Jo wraz z ekipą naukowców będzie próbowała zmierzyć się z zagrożeniem. 

Geostorm (2017)

Gdy zmiany klimatu coraz częściej powodują kataklizmy, rządy świata postanawiają działać i wcielają w życie program „Dutch Boy”. Oparty jest on na sieci satelit, która dzięki zaawansowanej technologii geoinżynierii może powstrzymywać katastrofy. Początkowo wszystko działa według planu, jednak po kilku latach, system zaczyna szwankować, powodując huragany, burze i powodzie. Czy uda się naprawić błędy przed całkowitym zniszczeniem planety?

Take shalter (2011)

Curtis (Michael Shannon) doświadcza niepokojących wizji o charakterze apokaliptycznym. Nie wie już, czy te wizje rzeczywiście zwiastują nadchodzące niebezpieczeństwo, czy raczej są objawem choroby psychicznej, szczególnie że jego matka na takową cierpi. Mimo wszystko i ku niezrozumieniu bliskich decyduje się zbudować schron, poświęcając ogromne ilości pieniędzy.

Epicentrum (2014)

Zakończenie szkoły dla licealistów z Silverton staje się koszmarem, gdy nagle dochodzi do załamania pogody. W ciągu jednego dnia niewielkie miasteczko zostaje spustoszone przez niszczycielski żywioł. Cyklony mnożą się w oczach, a łowcy tornad przewidują, że najgorsze dopiero przed nimi…

Sprawdź!
Filmy podobne do „Do wszystkich chłopców, których kochałam” – lista TOP 10

Nocne tornado (1996)

Ludność małego miasteczka w Nebrasce musi się zmierzyć z serią tornad o niespotykanej dotąd mocy. W obliczu takich zdarzeń bohaterowie nie myślą o zaszłościach rodzinnych, a próbują przetrwać, by znowu zobaczyć bliskich. Tak jest w przypadku Dana (Devon Sawa), młodego chłopaka, który będzie musiał wydobyć z siebie ogromne pokłady odwagi, by przeżyć.

13 minut (2021)

Matka natura potrafi być nieobliczalna i o tym doskonale wiedzą mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Jednak tym razem będzie inaczej, bo szykuje się największe zagrożenie, z jakim mieszkańcy Heartland mieli do czynienia. Mają tylko 13 minut, aby schronić się przed tornadem. Muszą zapomnieć o dotychczasowych problemach, bo teraz liczy się tylko wzajemna pomoc.

Tornado! (1996)

Walka z trąbą powietrzną to właściwie tylko minimalizowanie jej skutków. Szansę na to zapewnia urządzenie w fazie eksperymentów, które mogłoby wcześniej ostrzegać ludzi przed katastrofalnym żywiołem. Doskonalenie maszyny staje się trudniejsze, gdy w pierwszej kolejności trzeba starać się zachować życie w obliczu tornada. 

Pojutrze (2004)

Gigantyczny grad, potężne huragany, zamiecie śnieżne i powodzie to dopiero początek. Los Angeles niemal znika z powierzchni Ziemi za sprawą tornada… Na oczach ludzkości zaczyna się właśnie nowa epoka lodowcowa. Syn uznanego klimatologa, Sam (Jake Gyllenhaal) wraz z grupą innych ludzi odnajduje w bibliotece schronienie przed powodzią. Udaje mu się skontaktować z ojcem i otrzymuje od niego przestrogę – pod żadnym pozorem nie wychodzić z budynku… 

Tornado stulecia (2002)

Dr. Jake Arledge (Gerald McRaney) poświęcił całe życie na doskonalenie wynalazku sygnalizującego nadchodzące tornada. Gdy otrzymuje prognozę, będzie musiał przekonać ludność pewnego miasta o zbliżającym się zagrożeniu, a nie jest to łatwe zadanie. Wielu z nich bowiem sądzi, że nie ma się czego obawiać.

Aleja tornad (2011)

Nasza propozycja na koniec to film dokumentalny, który przedstawia przebieg najpoważniejszych w skutkach tornad pustoszących konkretne miejsca w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy badają narodziny tych zjawisk atmosferycznych i obserwują ich zmienny, nieprzewidywalny charakter. 

Sprawdź!
Filmy o samobójstwie. 10 najlepszych produkcji z gatunku dramatu

Trąby powietrzne mogą być łagodne lub całkowicie niszczycielskie, prowadzące do śmierci niewinnych ludzi. Filmy o tornadach przedstawiają ten drugi scenariusz. Widzimy, że nie ma co liczyć na łaskę natury, a jedynym sposobem na przetrwanie jest szybka reakcja i schronienie. Jedno jest pewne, w obliczu zagrożenia wszystko inne przestaje istnieć. Liczy się tylko ludzkie życie. Mimo to nie brakuje łowców burz, którzy zdolni są ryzykować najwyższą stawkę, tylko po to, by uwiecznić żywioł.

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
berlusconi film
Czytaj więcej

Berlusconi – film „Oni”. Jak przedstawiono familię na wielkim ekranie?

Myślisz, że wiesz wszystko o Silvio Berlusconim? Film „Oni” (wł. „Loro”, oryginalny tytuł nawiązuje też do złota) w reżyserii Paolo Sorrentino może zmienić twoje zdanie o tej postaci – na lepsze lub jeszcze gorsze. Poznaj świat pełen luksusu, skandali i politycznych gier!
Czytaj więcej

4 filmy dla dzieci z pięknym przesłaniem

Nie jest tajemnicą, że niemal wszystkie dzieci uwielbiają co jakiś czas obejrzeć ciekawy film animowany. Jako rodzic masz realny wpływ na to, co będą oglądać. Poznaj 4 propozycji, które nie tylko zainteresują Twoje dziecko, ale również będą nieść ze sobą niezwykłe przesłanie.
filmy o magikach
Czytaj więcej

Filmy o magikach i iluzjonistach. Top 10 najlepszych filmów o magii iluzji 

Interesują cię filmy o magikach? Nic dziwnego, iluzje od zawsze przykuwały uwagę. Już za chwilę poznasz 10 najlepszych produkcji opowiadających historie magików z różnych epok. Dzięki temu możesz sprawdzić, czym różnią się obecne sztuczki od tych wykonywanych 100 lat temu.
filmy o samolotach
Czytaj więcej

Filmy o samolotach. Top 10 produkcji o tematyce lotniczej

Jeśli boisz się latać, filmy o samolotach wywołają u ciebie niemały dreszczyk emocji. A jeżeli jesteś fanem lotnictwa, to z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. Sprawdź, jakie produkcje z tej tematyki warto obejrzeć. Niektóre z naszych propozycji są oparte a faktach!