Filmy o samobójstwie interesują w szczególności tych, którzy chcą lepiej poznać mechanizmy psychologii człowieka. Zwykle, kiedy ktoś decyduje się odebrać sobie życie, nie ma już nadziei. Depresja, traumy, sytuacje bez wyjścia, to tylko niektóre z powodów takiej decyzji. Choć w większości przypadków są to niesamowicie smutne historie, to jednak niektóre produkcje zostały stworzone po to, aby udowodnić, że warto żyć. Sprawdź nasze propozycje!

Mulholland Drive (2001)

Rita (Laura Harring) jest jedną z ofiar wypadku na Mulholland Drive, na skutek którego traci pamięć. Zatrzymuje się w mieszkaniu, do którego niebawem dociera Betty (Naomi Watts). Kobieta przybyła bowiem do Los Angeles, by zrobić karierę aktorską. Wspólnie przemierzają Miasto Aniołów w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jedno jest pewne, u Davida Lyncha nic nie jest takie, jak się wydaje, a granica pomiędzy jawą a snem bywa cienka… 

Przerwana lekcja muzyki (1999)

Susanna (Winona Ryder) to wrażliwa dziewczyna wkraczająca dopiero w dorosłość. Trud odnalezienia się w rzeczywistości sprawia, że na zalecenie lekarza rodzice wysyłają ją do szpitala psychiatrycznego. Poznaje charyzmatyczną Lisę (Angelina Jolie) i inne pacjentki. Każda z nich postrzega rzeczywistość na swój własny sposób. W tym miejscu przyjdzie Susannie poszukiwać siebie.

Sala samobójców (2011)

Gdy rzeczywistość przytłacza, wielu ludzi stara się od niej uciec. Tak jest w przypadku Dominika (Jakub Gierszał). Na pierwszy rzut oka nie wydaje się, aby czegoś mu brakowało. Bogaci rodzice, popularność, mnóstwo znajomych… Chłopak jednak skrywa w sobie ogromne pokłady bólu. Gdy w sieci poznaje tajemniczą dziewczynę, zaczyna się zamykać na świat zewnętrzny. Jednak to, co miało dawać ukojenie, sprawia, że bólu jest jeszcze więcej, a Dominik kroczy niebezpieczną drogą do Sali Samobójców. Czy uda mu się w porę obrać właściwy kurs?

Siedem dusz (2008)

Poczucie winy to jedna z najbardziej wyniszczających emocji. O tym doskonale wie Ben Thomas (Will Smith). Pewne zdarzenie z przeszłości rzuca cień na jego codzienność. Odkrywa jednak sposób na odkupienie swoich win. Chce znaleźć siedem osób, których życie zdoła odmienić… 

21 gramów (2003)

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak jeden moment może zmienić całe życie człowieka. Jednak ta historia skłania ku głębszym przemyśleniom. Paul Rivers (Sean Penn) ciężko choruje na serce i tylko przeszczep może zagwarantować mu dalsze życie. Cristina Peck (Naomi Watts) to oddana żona i matka. Jack Jordan (Benicio del Toro) to głęboko wierzący były kryminalista, który stara się odbudować swoje życie. Losy tej trójki połączy pewne dramatyczne wydarzenie.

Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989)

W elitarnej szkole panują dyscyplina i wierność tradycji. Jednak nowy nauczyciel John Keating (Robin Williams) ma zupełnie inne podejście do życia, a tym samym do powierzonych mu obowiązków. Zaszczepia w uczniach miłość do poezji i życia. Zainspirowani osobowością i wartościami nauczyciela chłopcy postanawiają przywrócić do życia Stowarzyszenie Umarłych Poetów. 

Charlie (2012)

Charlie (Logan Lerman) to outsider, obecnie w pierwszej klasie liceum. Stara się uporać ze śmiercią najlepszego przyjaciela i jakoś odnaleźć w społeczeństwie, poszukując miejsca, do którego pasuje. Udaje mu się je odnaleźć i szybko odkrywa, że nie tylko on mierzy się z trudami życia.

Całkiem zabawna historia (2010)

Craig Gilner (Keir Gilchrist) cierpi na depresję i ma skłonności samobójcze. Decyduje się na pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Pierwsze chwile w tym miejscu sprawiają, że bohater zaczyna zastanawiać się, czy jego decyzja była słuszna. Po pewnym czasie okazuje się, że w tym doświadczeniu kryje się wielka dla niego szansa. 

Zostawić Las Vegas (1995)

Ben Sanderson (Nicholas Cage) to człowiek, który dzieli samotność z butelką alkoholu. Gdy traci pracę, postanawia udać się do Las Vegas, by tam zapić się na śmierć. Na drodze prowadzącej donikąd czeka go jednak pewien przystanek…

Tamten świat samobójców (2006)

Złamane serce popycha Zię (Patrick Fugit) do odebrania sobie życia. Trafia do pośmiertnej krainy, która przeznaczona jest dla samobójców. Przypadkiem dowiaduje się, że była dziewczyna też popełniła samobójstwo i również trafiła do tego dziwnego miejsca. Wraz z nowo poznanymi ludźmi udaje się w podróż, by ją odszukać. 

Filmy o samobójstwie poruszają do żywego, ale też pokazują, że warto żyć i walczyć o siebie. Nasza lista filmów to produkcje, które próbują objąć ten trudny temat ze wszech stron.

Archiwum: czerwiec 2023