Polskie seriale Netflix. Po które produkcje znad Wisły warto sięgnąć?

Netflix to co prawda amerykańska platforma, jednak udostępniane są na niej także seriale w zasadzie ze wszystkich krajów świata. Zastanawiasz się jakie warto zobaczyć polskie seriale? Netflix to kilka interesujących opcji.
polskie seriale na netflix

Wśród polskich produkcji dostępnych na tej popularnej platformie streamingowej można wskazać zarówno typowe seriale dramatyczne, komedie, jak i kryminały. W poniższym zestawieniu pojawią się tak seriale nieco nowsze, jak i te, które widzowie kojarzyć mogą od dawna. Co ciekawe, przedstawiamy tu nie tylko seriale naprawdę dobre, które zobaczyć trzeba. Nie uciekamy też od informacji o tych, które można sobie darować, ale o których warto wspomnieć. Są to więc naprawdę różne polskie seriale. Netflix ma swojej bibliotece niejeden.

Warto przy tym zauważyć, że niektóre z prezentowanych tu tytułów to nie produkcje stworzone przez Netflix, ale udostępniane na platformie na zasadach licencyjnych. W związku z tym trzeba się liczyć z tym, że w pewnym momencie mogą z niej zniknąć. Ale dopóki są, warto korzystać i cieszyć się urokami polskich seriali.

Polskie seriale Netflix – „Rojst” (2018)

Pierwszy z polecanych przez nas tytułów to kryminał spod ręki reżysera Jana Holoubka, w którym główne role zagrali Dawid Ogrodnik, Andrzej Seweryn i Zofia Wichłacz. W drugim sezonie pojawili się także Łukasz Simlat i Magdalena Różczka. Pierwszy sezon tej produkcji rozgrywał się w latach osiemdziesiątych, zaś drugi w 1997 roku. Oba opowiadały historie spraw kryminalnych związanych z pewnym małym miastem. „Rojst” to znakomite zdjęcia, dobre aktorstwo i umiejętnie budowany klimat. To także niezłe scenariusze, aczkolwiek wypada w tym miejscu dodać, że w przypadku obu sezonów rozwiązania fabuł przez wielu zostały uznane za nieco rozczarowujące. Tym niemniej to thriller, który warto obejrzeć.

Sprawdź!
Seriale o demonach. Sprawdź propozycje od Netflixa i nie tylko!

Polskie seriale Netflix – „Prokurator” (2015)

Kolejny polski serial kryminalny, tym razem przedstawiający historię tytułowego prokuratora rozwiązującego kryminalne zagadki oraz towarzyszącego mu policjanta. Ten pierwszy, grany przez Jacka Komana, to człowiek niezmiernie spokojny i zamknięty w sobie. Drugi, grany przez Wojciecha Zielińskiego, to ekstrawertyk. Obaj panowie pozornie nie przystają do siebie najlepiej, lecz w istocie nieźle się uzupełniają, tworząc skuteczny duet. Serial, który odznacza się niezłym scenariuszem i solidną realizacją (reżyserem połowy odcinków był Maciej Pieprzyca, twórca „Jestem mordercą”).

Polskie seriale Netflix – „Paradoks” (2012)

Ponownie polski kryminał, tym razem z samym Bogusławem Lindą w roli głównej. Wcielił się tu w inspektora policji, do którego zespołu zostaje przydzielona nowa policjantka (Anna Grycewicz) ma ona za zadanie przeprowadzić śledztwo dotyczące inspektora Marka Kaszowskiego, bohatera granego przez Lindę. Serial, w którym z jednej strony prowadzone są kolejne śledztwa odkrywające liczne tajemnice, zaś z drugiej budowane są skomplikowane relacje między bohaterami. Tytuł nieźle zrealizowany i poprowadzony, choć może nie wybitny.

Polskie seriale Netflix – „Ranczo” (2006)

Jeden z najbardziej popularnych i bez wątpienia najbardziej udanych polskich seriali komediowych. Do małej wsi Wilkowyje sprowadza się pewna Amerykanka, Lucy (Ilona Ostrowska). Wprowadza ona niemały zamęt w życie spokojnej osady, w której do tej pory swoje porządki prowadzili z jednej strony miejscowy proboszcz, a z drugiej wójt, prywatnie bracia bliźniacy (obaj grani przez Cezarego Żaka). Prosty wyjściowy pomysł dał polskiej widowni serial ciepły i zabawny, który przez lata bawił Polaków. Co prawda, jak to bywa z produkcjami, które odniosły wielki sukces, i ta w późniejszych latach obniżyła loty. Jednak i tak pierwsze cztery sezony po dziś dzień mogą rozbawić.

„1983” (2018)

Tym razem serial polecany bardziej za wyjściowy pomysł niż za jego wykonanie. Założenia były doprawdy ambitne i mogły przynieść naprawdę znakomity serial. Współczesna Polska jednak w alternatywnej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której Żelazna Kurtyna nigdy nie opadła, a nasz kraj pozostał państwem totalitarnym. Wszystko w wyniku zamachu terrorystycznego, do którego doszło w tytułowym 1983 roku i który zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Po latach pewien policjant (Robert Więckiewicz) oraz student prawa (Maciej Musiał) odkrywają spisek, który zaważył na przyszłości Polski.

Sprawdź!
Najlepsze seriale o kosmitach – zobacz, które produkcje sci-fi warto zobaczyć!

Serial, który warto sprawdzić w ramach ciekawostki jako straconą szansę. Niezwykle obiecujący koncept został tu zmarnowany przez miałki scenariusz, szereg przeciągniętych scen i wiele płaskich nijakich bohaterów, a także przez nadmiar zbędnych odniesień politycznych. A szkoda, bo zarysowany tu świat wydawał się naprawdę interesujący.

„Kajko i Kokosz” (2021)

Na koniec propozycja przeznaczona dla młodszych widzów. Serial animowany, który powstał na podstawie słynnej serii komiksów autorstwa Janusza Christy. Tytułowi bohaterowie tej produkcji, Kajko i Kokosz, to dwaj słowiańscy wojowie, którzy służą kasztelanowi Mirmiłowi. Na co dzień silny i dobroduszny Kokosz oraz sprytny Kajko muszą mierzyć się z podstępami i fortelami złego Hegemona, który czyha na ich osadę. Kolorowe i wesołe przygody bohaterów odznaczają się dobrze wykonaną animacją i niezgorszym humorem. To solidna adaptacja legendarnego komiksu.

Polskie seriale Netflix – podsumowanie

Jak to z polskimi produkcjami bywa – powstają lepsze i gorsze. Nie inaczej jest w przypadku tych udostępnianych przez serwis Netflix. Znajdziesz wśród nich pozycje naprawdę godne uwagi, jak też te słabsze. Jeżeli szukasz lekkiej i prostej rozrywki, w wielu wypadkach seriale z powyższej listy powinny cię jednak zadowolić. 

Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
telenowele meksykanskie
Czytaj więcej

Telenowele meksykańskie. Najpopularniejsze, najlepsze seriale z Meksyku

Telenowele meksykańskie od lat są ważną częścią popkultury. Ekspresyjne aktorstwo, bohaterowie zakochujący się z niezwykłą łatwości, przejmująca muzyka, namiętne romanse i dramatyczne zwroty akcji. Sprawdź, co wyróżnia te produkcje i poznaj najgorętsze nazwiska oraz seriale!
seriale tureckie
Czytaj więcej

Seriale tureckie – 8 propozycji dla fanów gatunku

Popularność produkcji obyczajowych, z elementami romansu, nie powinna dziwić. Są one chętnie oglądane na całym świecie. Nieoczekiwanie w ostatnich latach – szczególnie w Polsce – na czoło zaczęły wysuwać się seriale tureckie.