Historie oparte na faktach cieszą się dużym zainteresowaniem widzów. Prawdopodobnie dlatego coraz więcej producentów decyduje się na realizację nie tylko pełnometrażowych filmów inspirowanych prawdziwymi zdarzeniami, ale również miniseriali i seriali opartych na faktach. Jaki serial na faktach jest najciekawszy? Oto kilka propozycji!

Seriale na faktach HBO GO

„The Crown”

Akcja serialu rozgrywa się w Pałacu Buckingham, a główną bohaterką jest nie kto nikt inny, jak Królowa Elżbieta II. W produkcji poznajemy historię jej panowania oraz losy słynnego rodu. Popularność brytyjskiej rodziny królewskiej przełożyła się na sukces serialu. Widzowie żądni tajemnic i intryg, jakie skrywa dynastii Windsorów, nie mogą się doczekać kolejnych sezonów.

„Czarnobyl”

Serial opowiada znaną, ale nadal owianą aurą tajemniczości historię katastrofy w Czarnobylu. Niezwykle trzymający w napięciu scenariusz w połączeniu z przepięknymi zdjęciami powodują, że ciężko oderwać się od ekranu. Historie ludzi obecnych przy tragedii są niezwykle przejmujące, momentami odnosi się wrażenie, że rany są prawdziwe, a w powietrzu unosi się zapach spalenizny. Bardzo dobra produkcja, ale na pewno nie do oglądania na poprawę humoru.

„Ogrodnicy”

Kolejny serial na faktach wart obejrzenia. Przedstawia nietypową historię miłości Susan i Christophera Edwardsów. Z pozoru to zwykła para Brytyjczyków, ale nie bez powodu stają się głównymi podejrzanymi w sprawie zabójstwa. Pewnego dnia policja odkrywa ciała zakopane w ich ogrodzie w Nottingham i rozpoczyna dochodzenie. Nie wiedzą jednak, że sprawcy od ponad 15 lat uciekają, nie tylko przed wymiarem sprawiedliwości, ale również przed rzeczywistością. Czy ich odnajdą?

„Trust”

Serial, od którego nie można się oderwać, ogląda się go jak dobrej jakości sensacyjny kryminał. Opowiada historię porwania Johna Paula Getty’ego III – wnuka potentata naftowego i dziedzica ogromnej fortuny. Za uwolnienie porywacze żądają wielomilionowego okupu. Tylko matka porwanego chłopaka chce negocjować z przestępcami, ale nie ma pieniędzy. Porywacze nie rozumieją, dlaczego tak bogata rodzina nie chce zapłacić okupu za bliskiego członka swojej rodziny.

„Na cały głos”

Ten serial na faktach opowiada historię narodzin medialnego imperium – Fox News i przedstawia kilka ważnych wydarzeń z życia jego założyciela Rogera Ailesa. Twórcy nie wybielili jego postaci, bez ogródek przedstawili go jako drapieżnika, który wykorzystywał seksualnie podwładne mu kobiety i dopuszczał się wielu nadużyć. Premiera serialu zbiegła się z rozkwitem ruchu #metoo.

Jaki jest najlepszy serial na faktach Netflixa?

„American Crime Story: Zabójstwo Versace”

San Francisco, rok 1990. Gianni Versace cieszy się ogromną popularnością, sławą i pieniędzmi. Mimo to ktoś nie życzy mu dobrze. Rano 15 lipca 1997 roku utalentowany projektant mody zostaje zastrzelony przed swoją posiadłością w Miami Beach przez poszukiwanego mordercę, Andrew Cunanana. Serial podejmuje próbę ukazania motywów zabójstwa Gianniego Versace przez pryzmat jego relacji osobistych i zawodowych.

„Orange Is the New Black”

Serialowa Piper Chapman, w rzeczywistości nazywa się Piper Kerman i faktycznie została skazana za przemyt narkotyków. Swoją historię opublikowała w formie książki pt. „Orange Is the New Black. Dziewczyny z Danbury”, która stanowiła podstawę do stworzenia tego serialu. Twórcy zadbali o to, żeby nie był to serial na faktach bez wyrazu. Pogłębione postacie, świetnie dobrani aktorzy, a do tego ciągle rosnące napięcie. Komediodramat z nutką absurdu, który trzyma wysoki poziom w każdym sezonie.

„Niewiarygodne”

Nastoletnia Marie Adler zeznaje na policji, że została brutalnie zgwałcona przez włamywacza. Jednak kiedy od prowadzących sprawę detektywów dowiaduje się, że jej wersja zdarzeń jest mało prawdopodobna, wycofuje swoje zeznania. W tym samym czasie w mieście oddalonym o setki kilometrów toczy się śledztwo w sprawie łudząco podobnych napaści seksualnych. Czy stoi za tym seryjny gwałciciel?

„Mindhunter”

Historia powstawania kryminalistyki i tworzenia portretów psychologicznych przestępców. W kolejnych odcinkach tego serialu na faktach można zobaczyć przesłuchania psychopatów i seryjnych morderców, którzy na zawsze zapisali się na kartach historii. Na podstawie tych wywiadów wypracowano pewne schematy, które są stosowane do dzisiaj przy poszukiwaniach przestępców. Dzięki pracy i przełomowym odkryciom śledczych pokazanych w serialu zaczęto używać określenia seryjny morderca. Wcześniej nikt nie myślał o przestępcach w tych kategoriach.

„Narcos”

Akcja serialu jest krwawa i brutalna, ale jaka może być, jeżeli głównym bohaterem jest Pablo Escobar? Barwna historia życia barona narkotykowego. Kulisy przemytów, walk o władzę i ucieczek przed wymiarem sprawiedliwości. „Narcos” zyskał ogromną popularność na całym świecie i zdobył wiele prestiżowych nagród. To serial na faktach tylko dla widzów o mocnych nerwach i wysokiej tolerancji na przemoc.

To tylko kilka propozycji, na które warto zwrócić uwagę. Właściwie co miesiąc na platformach streamingowych pojawiają się kolejne seriale inspirowane prawdziwymi zdarzeniami, a wśród nich nie brakuje perełek.

Archiwum: styczeń 2024