Seriale dla młodzieży zazwyczaj poruszają tematy, które ściśle dotyczą nastolatków, a ich głównymi bohaterami są rówieśnicy widzów. Oto kilka przykładowych zakresów tematycznych tego typu produkcji:

  • seriale o szkole;
  • nastoletnich problemach miłosnych;
  • dojrzewaniu;
  • seksualności;
  • przyjaźni;
  • uzależnieniach;
  • podróżach.

Oczywiście nie brakuje w nich problematycznych sytuacji, takich jak intrygi, dysfunkcyjne rodziny czy nastoletni bunt.

„Skins”

Serial skupia się na grupie brytyjskich nastolatków, którzy próbują dorosnąć, nauczyć się miłości i życia pod znikomym nadzorem dorosłych (i przy dużej ilości imprez z używkami). Sid (Mike Bailey) stara się być przyjacielem wszystkich, ale zazwyczaj kończy na tym, że jest na przegranej pozycji. Najczęściej manipuluje nim najlepszy przyjaciel Tony (Nicholas Hoult), w którego dziewczynie Michelle (April Pearson) jest zakochany. Tony jest jednym z tych, którzy próbują wszystkiego, także każdej napotkanej dziewczyny. Manipuluje nie tylko Sidem i Michelle, ale także wszystkimi innymi, którzy mu na to pozwolą. Anwar (Dev Patel) chce tylko stracić dziewictwo i choć jest muzułmaninem, rzadko powstrzymuje go to przed nadmiernym imprezowaniem.

Jego popularny przyjaciel, gej Maxxie (Mitch Hewer), stara się realizować swoje marzenia o byciu tancerzem i aktorem w Londynie. Cassie (Hannah Murray), anorektyczka, kocha Sida, który jej nie zauważa. Prostolinijny Jal (Larissa Wilson) skupia się na swoich muzycznych ambicjach. Łączy ich jedno – miłość do imprezowania.

„Riverdale”

To serial młodzieżowy z elementami zagadkowego thrillera. Po śmierci jednego z bogatych i popularnych bliźniaków, Jasona Blossoma (Trevor Stines) w dniu 4 lipca, małe miasteczko Riverdale prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa. Akcja serialu rozpoczyna się we wrześniu, wraz z początkiem nowego roku szkolnego, który przynosi ze sobą nowych uczniów, związki i ujawnia skrywane tajemnice minionego Dnia Niepodległości. Czy mroczna prawda wyjdzie na jaw?

„Sex Education”

Kolejny hit Netflixa! Niedostosowany społecznie licealista Otis (Asa Butterfield) nie ma może zbyt dużego doświadczenia w dziedzinie seksu, ale otrzymuje dobre wskazówki na ten temat podczas prywatnego kursu edukacji seksualnej – mieszka z matką Jean (Gillian Anderson), która jest seksuolożką. Otoczony podręcznikami, filmami i nudnymi, otwartymi rozmowami na temat seksu, Otis mimowolnie staje się ekspertem w tej dziedzinie. Kiedy koledzy z klasy dowiadują się o jego życiu domowym, Otis postanawia wykorzystać swoją wiedzę do poprawienia swojej pozycji w szkole. Dlatego wraz z bystrą Maeve (Emma Mackey) zakłada podziemną klinikę terapii seksualnej, która zajmuje się problemami kolegów. Jednak analizując seksualność nastolatków, Otis uświadamia sobie, że sam potrzebuje terapii.

„Jezioro marzeń”

Akcja serialu rozgrywa się w małym miasteczku Capeside w stanie Massachusetts. Opowiada historię czwórki nastolatków, którzy zmagają się z problemami wieku dojrzewania. W szczególności dotyczy to piętnastoletniego Dawsona Leery’ego (James Van Der Beek), spokojnego marzyciela i Joey Potter (Katie Holmes), przedwcześnie dojrzałej dziewczyny, nieświadomej swojej urody. Najlepsi przyjaciele od dzieciństwa wkraczają właśnie w ten trudny okres w życiu, w którym nic nie jest takie, jak było i nic nie jest takie, jak się wydaje. Czy ich przyjaźń przetrwa?

„Pogoda na miłość”

Amerykański serial śledzi pełne wrażeń losy kilku licealistów z Tree Hill. Małego, ale niezbyt spokojnego miasteczka w Karolinie Północnej, gdzie największym powodem do dumy jest licealna drużyna koszykówki Kruki. Główne wątki skupiają się wokół dwóch przyrodnich braci: Nathana Scotta (James Lafferty) – przystojnego i popularnego sportowca, absolutnej gwiazdy drużyny oraz Lucasa (Chad Michael Murray) – spokojnego samotnika, który mieszka tylko z matką. Bracia starali się nie wchodzić sobie w drogę, jednak kiedy Lucas zostaje wcielony do drużyny Nathana, ich relacje muszą stać się bliższe…

„Plotkara”

Serial młodzieżowy o przygodach kilkorga przyjaciół uczących się w elitarnej szkole w najdroższej części Manhattanu – Upper East Side. Pewnego dnia ich życie zaburza Plotkara (Gossip Girl), blogerka, która anonimowo zdradza ich wszystkie sekrety, szczególnie te, na których najbardziej im zależy. Młodzież prowadzi wystawne życie, jeździ do szkoły limuzynami, ma najdroższe ubrania i mieszka na najwyższych piętrach nowojorskich apartamentowców. Najpopularniejszą z nich jest Serena van der Woodsen (Blake Lively), która ostatni semestr spędziła w szkole z internatem i bardzo ją to zmieniło. Do tego stopnia, że zwróciła uwagę na zwykłego chłopaka Dana (Penn Badgley) z Brooklynu. Jak potoczy się ich historia? Czy poznamy prawdziwą tożsamość plotkary?

„Trzynaście powodów”

Serial, który narobił wiele zamieszania zarówno wśród młodzieży, jak i rodziców. Produkcja oparta na bestsellerowej książce Asher Jay opowiada o nastolatku Clayu Jensenie (Dylan Minnette), który wraca ze szkoły do domu i znajduje na ganku tajemnicze pudełko z jego imieniem. W środku odkrywa kasety magnetofonowe nagrane przez Hannah Baker (Katherine Langford) – jego koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Na kasecie Hannah rejestruje emocjonalny pamiętnik audio, w którym szczegółowo opisuje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się zakończyć swoje życie. Przez podwójną narrację Hannah i Claya, serial tworzy przejmującą opowieść o zagubieniu i desperacji, która głęboko poruszy widzów.

„Cudowne lata”

Serial przedstawia życie społeczne i rodzinne dorastającego chłopca (12 lat) z typowej amerykańskiej podmiejskiej rodziny z klasy średniej w latach 1968. Każdy rok w serialu rozgrywa się dokładnie 20 lat przed emisją (1988-1993). Fabuła serialu skupia się na Kevinie Arnoldzie (Fred Savage), synu Jacka (Dan Lauria) i Normy Arnoldów (Alley Mills). Ojciec Kevina pracuje na kierowniczym stanowisku w NORCOM-ie, firmie zajmującej się obroną, a matka jest gospodynią domową. Chłopak ma także starszego brata Wayne’a (Jason Hervey) i starszą siostrę Karen (Olivia d’Abo). W serialu pojawiają się dwaj przyjaciele i sąsiedzi Kevina. Historie opowiadane są poprzez refleksje Kevina jako dorosłego człowieka po trzydziestce.

„Beverly Hills 90210”

Takich seriali już nie produkuje. Serial opowiada o grupce przyjaciół mieszkających w dzielnicy Beverly Hills o kodzie pocztowym 90210. Wszyscy znają się z liceum, które cieszy się dobrą opinią. Widzowie śledzą perypetie grupy nastolatków, którzy mają zwykłe młodzieńcze problemy, ale to, co różni produkcje od dzisiejszych to fakt, że ówcześni bohaterowie są naprawdę bardzo grzeczni, a narkotyki pojawiają się tam sporadycznie. Wszyscy są wyrozumiali, pomagają sobie i dobrze się uczą. Czas wolny spędzają w barze szybkiej obsługi, jedząc burgery i popijając je dietetyczną colą.

Powyższe zestawienie dowodzi, że świat filmów i seriali dla nastolatków jest bardzo różnorodny. Liczymy, że każdy, kto zapoznał się z tym zestawieniem, znalazł coś dla siebie.

Archiwum: marzec 2022