Przedstawiane na liście tytuły to produkcje o ludziach, którzy posiadają wyjątkowe zdolności. Te mogą mieć różny charakter – od supermocy aż po umiejętności paranormalne. Aby to zestawienie nie zmieniło się w ranking seriali komiksowych, znajdują się tutaj produkcje, w których bohaterowie zostali ukazani najbardziej „wiarygodnie”. Nie są noszonymi na rękach herosami w lśniących zbrojach, lecz pozostają zwykłymi ludźmi, żyjącymi w społeczeństwie. Przy tym nie ograniczamy się tylko do fantastycznych bohaterów walczących ze złem, znanych z uniwersum Marvela i DC. Sprawdź, jakie tytuły warto zobaczyć!

„The Umbrella Academy”

Pewnego dnia w 1989 roku kilkadziesiąt różnych kobiet z całego świata rodzi dzieci. Nie byłoby to nic niesamowitego, gdyby nie fakt, że żadna z nich nie była wcześniej w ciąży. Siedmioro z tych dzieci adoptuje ekscentryczny amerykański milioner. Po czasie jego wychowankowie zaczynają przejawiać nadprzyrodzone zdolności i stają się drużyną bohaterów znaną jako The Umbrella Academy.

Akcja serialu skupia się nie tylko na pojedynkach ze złoczyńcami i ratowaniu świata zmierzającego ku zagładzie. O tym też przekonuje się jeden z bohaterów, który przenosi się w czasie. Ukazuje też osobiste dramaty postaci, które nie mogą się przystosować do życia w społeczeństwie, czują się wyrzutkami i cierpią z powodu odebranego im dzieciństwa. Niezwykłe moce okazują się tu ciężarem, którego bohaterowie najchętniej by się pozbyli. Jest to więc nieco odmienne podejście do znanego tematu. W tej netflixowej produkcji wszystko zostało dodatkowo okraszone tętniącą kolorami scenografią, niezłymi scenami akcji i ścieżką dźwiękową złożoną z klasycznych przebojów.

„Jessica Jones” – Netflix znów w natarciu

Kolejny produkt Netflixa, tym razem stanowiący część uniwersum Marvela. Tytułowa bohaterka to prywatna detektyw z Nowego Jorku, ale przede wszystkim bohaterka obdarzona nadludzką siłą. Jednak Jessica nie chce być tak określana, wstydzi się swojej mocy i unika jej używania. Stroni od ludzi i topi smutki w alkoholu. Musi też zmierzyć się z groźnym przeciwnikiem – Killgravem, posiadającym niezwykłą i potężną umiejętność, polegającą na kontrolowaniu poczynań innych. Nadprzyrodzone zdolności zostały tu ukazane nie jako dar, ale przekleństwo. Jest to też świat, w którym wszyscy wiedzą o istnieniu osób o podobnych talentach.

W tej produkcji ze stajni Marvela, a konkretnie – w jej pierwszym sezonie – uwagę najbardziej przykuwa Killgrave, którego umiejętności są doprawdy imponujące i przerażające. Z jednej strony, można je pokazać bez uciekania się do skomplikowanych efektów specjalnych. Z drugiej, ukazują niezwykłą potęgę bohatera. Niestety, kontynuacja tej produkcji nie była już tak udana jak pierwszy sezon serialu.

„Herosi”

Była to bez wątpienia jedna z największych telewizyjnych sensacji 2006 roku. Dość powiedzieć, że premierowy odcinek oglądało w USA ponad 14 milionów osób. Serial opowiada o grupie osób, które mają różne ukryte, fantastyczne talenty. Peter wierzy, że potrafi latać; Isaac posiada umiejętność przewidywania przyszłości; Hiro zatrzymuje czas; Matt słyszy myśli innych ludzi. Są także Claire i Niki, przejawiające własne, wyjątkowe zdolności.

Serial przyciągnął uwagę widzów, ponieważ prezentował nie olśniewających bohaterów, ale zwykłych ludzi, którzy muszą się mierzyć z niezwykłymi sytuacjami. Niestety, choć pierwszy sezon był znakomity, w kolejnych poziom „Herosów” spadał. W pewnym momencie widzowie niemal prosili producentów, by zakończyć produkcję, aby zachować dobre wspomnienia z początku.

„Wyklęci” (Misfits)

Tutaj także poznajesz grupę osób niespodziewanie obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami. Tym razem są to przestępcy, którzy w ramach odbywania kary wykonują prace społeczne. W wyniku burzy, która ich nagle napotyka, zyskują nowe, niespodziewane talenty. „Wyklęci przedstawiają widzowi pięcioro bohaterów, m.in. Kelly słyszącą myśli innych, Curtisa cofającego czas czy Simona, który potrafi stawać się niewidzialny. Jest jeszcze Alisha, która jednym dotykiem jest w stanie rozpalić seksualnie każdego, a także Nathan, który jako jedyny w wyniku burzy nie posiadł żadnego szczególnego daru.

Bohaterowie tego serialu przekonują się, że niespodziewane dary z nieba z jednej strony mogą im pomagać w wielu sytuacjach. Z drugiej strony jednak – utrudniają im życie. „Misfits” pokazują więc zarówno blaski i cienie takiej sytuacji. Ten nowy serial stanowił niejako odwrócenie typowych fantastycznych historii, w których z zasady podobne zdarzenia mimo wszystko przynoszą więcej pozytywów.

„Tajemnice Smallville”

Kultowy tytuł, w którym poznasz młodego Clarka Kenta, przyszłego Supermana. Żyjący w miejscowości Smallville wraz z rodzicami i przyjaciółmi Clark z wolna odkrywa niezwykłe talenty, które posiada jako Kryptonianin. „Tajemnice Smallville” na początku XXI wieku były prawdziwym hitem wśród propozycji telewizyjnych dla młodzieży. Prezentowały powolne oswajanie się bohatera z jego niesamowitą naturą, jak również jego rozwój emocjonalny i dorastanie do roli wielkiego herosa. Nie brakowały w nich też wątków obyczajowych o nastolatkach, co angażowało młodą widownię.

Historia Clarka Kenta doczekała się aż dziesięciu sezonów i 218 odcinków. Co ciekawe, pierwotnie telewizyjny oddział Warner Brothers chciał wyprodukować tytuł o młodzieńczych latach Batmana. Ostatecznie jednak, zdecydowano się na bliższe przyjrzenie się Supermanowi. Twórcy od początku przyjęli zasadę, wedle której unikali pokazywania najbardziej typowych atrybutów herosa, czyli jego charakterystycznego, niebiesko-czerwonego stroju. Clark dostał też… zakaz latania. Wszystko po to, by „Tajemnice Smallville” pokazywały ewolucję bohatera w sposób powolny i wiarygodny. Choćby dlatego warto obejrzeć tę produkcję.

„Watchmen”

Seriale o superbohaterach nie muszą być wesołe. W tym przypadku mamy do czynienia ze zdemitologizowaną wersją opowieści o świecie niezwykłych herosów i mutantów, ratujących ludzkość. W „Watchmen” nie są oni noszeni na rękach. Są społecznymi wyrzutkami, a przy tym muszą stawić czoła wielu problemom dnia codziennego, typowym dla wszystkich ludzi. To nie zmienia faktu, że walczą ze złem i zagrożeniami, które czyhają na ludzkość.

Produkcja HBO to tak zwany fantasy comics – adaptacja słynnego komiksu Alana Moore’a pod tym samym tytułem. Zyskał on wielkie uznanie i status arcydzieła popkultury, ze względu na unikatowe przedstawienie świata herosów o niezwykłych talentach. „Watchmen” sprawiali, że świat wspaniałych bohaterów nie wydawał się już kolorowy i pełen przygód, ale mroczny, wypełniony cierpieniem i rozterkami.

„Czarodziejki” – obyczajowy serial fantasy

Tym razem nie niesamowici herosi z kart komiksu, ale bohaterki posługujące się magią. „Czarodziejki” to serial, który pokazuje przygody trzech sióstr, odkrywających dar posługiwania się magią. Mieszkające w San Francisco kobiety – Prue, Piper i Phoebe – w kolejnych odcinkach muszą mierzyć się z różnymi przeciwnikami i chronić świat przed złem. Pomagają im w tym, rzecz jasna, ich unikalne talenty. Zaliczają się do nich telekineza, umiejętność przewidywania przyszłości i zatrzymywanie czasu.

Ta produkcja, która swego czasu zyskała wielkie uznanie widzów, umiejętnie łączy wątki fantasy z obyczajowymi. Fantastyczne przygody oraz fabuła, w której nie zabrakło motywów romantycznych – to sprawiło, że „Czarodziejki” zyskały wielu fanów i były emitowane aż przez osiem lat, od 1998 do 2006 roku. W „Czarodziejkach” zagrały takie aktorki jak Shannen Doherty, Holly Marie Combs i Alyssa Milano. W 2018 roku powstał remake serialu pod tym samym tytułem. Jednak odświeżone „Czarodziejki”, choć doczekały się czterech sezonów, spotkały się z bardzo mieszanymi opiniami.

„Nie z tego świata”, czyli duchy, wampiry i nie tylko

Tym razem tytuł z gatunku fantastyki, w którym główni bohaterowie co prawda niezwykłych talentów nie posiadają, ale co chwila spotykają postaci i istoty legitymujące się nader nietypowymi możliwościami. Zaliczają się do nich duchy, wszelkiej maści potwory, a nawet demony. W szranki z nimi stają Sam i Dean Winchester – dwaj bracia, którzy poprzysięgli walkę z siłami zła. Śledząc różne paranormalne zdarzenia, bracia wykonują misję, którą wyznaczył im ich ojciec. A wszystko zaczęło się, gdy wiele lat wcześniej matka Sama i Deana została zabita przez ponadnaturalne siły.

„Nie z tego świata” to produkcja, który łączy elementy horroru i fantastyki z lekką tonacją typową dla seriali dla młodzieży. Jest jednocześnie emocjonująca i przystępna. A galeria przerażających, intrygujących i nietypowych postaci jest tu doprawdy szeroka. Nic dziwnego, że ten tytuł zebrał pokaźną rzeszę fanów i doczekał się aż piętnastu sezonów. A grający role braci Winchester Jensen Ackles i Jared Padalecki stali się gwiazdami telewizji.

„Medium”

Kolejny serial wpisujący się w przestawiany motyw. Nie chodzi w nim o super-herosów, ale o zjawiska paranormalne. Jego główną bohaterką jest Allison DuBois. Kobieta posiada wyjątkowe umiejętności, dzięki którym może przewidywać przyszłość, czytać w myślach innych ludzi, a także komunikować się ze zmarłymi. Allison to także studentka prawa, która pracuje dla prokuratora okręgowego i wykorzystuje talenty, by pomagać stróżom prawa w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek.

„Medium” zawiera w sobie zarówno kryminał, motywy fantastyczne, jak i dramat obyczajowy. Każdy odcinek to historie różnych bohaterów i odmienne sprawy, z którymi przychodzi się zmierzyć Allison. Tych zresztą nie zabraknie, bo „Medium” ma wiele odcinków. W rolę bohaterki wcieliła się Patricia Arquette, zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za film „Boyhood”. Swoje zadanie wykonała bardzo dobrze, o czym świadczy fakt, że ten tytuł doczekał się aż siedmiu sezonów.

„Z Archiwum X”

W zestawieniu, w którym przedmiotem zainteresowania są seriale o nietypowych zjawiskach nadprzyrodzonych i talentach, nietaktem byłoby pominąć jeden z najbardziej kultowych tytułów lat 90. Stworzony przez Chrisa Cartera telewizyjny hit opowiadał o przygodach dwójki specjalnych agentów FBI, którzy śledzą paranormalne zjawiska. Ci agenci to Fox Mulder, przekonany o tym, że na ziemi od dawna egzystują kosmici, oraz jego bardziej sceptyczna koleżanka Dana Scully. W role agentów wcielili się David Duchovny i Gillian Anderson. „Z Archiwum X” zdobyło wiele nagród, w tym Złote Globy dla najlepszego serialu dramatycznego i głównych aktorów.

Chociaż na pierwszym planie w „X-Files” są kosmici, wraz z Mulderem i Scully napotkasz tu też wiele fantastycznych postaci, którzy pokażą umiejętności zaskakujące niejednego widza. Kolejne odcinki to różne sprawy, którymi interesują się agenci. „Z Archiwum X” zawiera nieustający suspens, kryminalne zagadki oraz zapadający w pamięć motyw muzyczny z intro, wywołujący u wielu koszmary. Jest to bez wątpienia jedna z najlepszych i najbardziej popularnych produkcji w historii telewizji.

Który spośród wskazanych dziesięciu seriali przypadł ci do gustu najbardziej? Jak widzisz, twórcy stosują różne podejścia do omawianego tematu. Jednak, niezależnie od tego, czy masz do czynienia z duchami, czy fantastycznymi postaciami o nieludzkich siłach, tego typu produkcje zawsze gwarantują niemałe emocje.

Archiwum: listopad 2021