„Pałac Putina” to film o Putinie i jego posiadłości na przylądku Idokopas nad Morzem Czarnym. Jest on wynikiem śledztwa dziennikarskiego, które wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadził rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. Film miał premierę 19 stycznia 2021 roku, tuż po aresztowaniu jego twórcy. Dziś, kiedy prezydent Rosji przekuł swoje groźby w czyny, dokonując inwazji na Ukrainę, dokument Nawalnego przeraża jeszcze bardziej niż w dniu swojej premiery.

Film o Putinie

„Pałac Putina”, reż. Aleksiej Nawalny – film o Putinie i jego tajemniczej rezydencji

Na wstępie warto zaznaczyć, że dokument śledczy zrealizowany przez Fundację Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego można znaleźć pod dwoma tytułami – „Pałac Putina” oraz „Pałac dla Putina. Historia największej łapówki”. Niezależnie od nazwy, jest to ten sam film o Putinie, który rosyjski opozycjonista postanowił nakręcić, kiedy walczył o życie w berlińskim szpitalu. Znalazł się tam po próbie otrucia go przez wysłanników prezydenta Rosji.

Choć obydwa tytuły sugerują, że dokument opozycjonisty to film o pałacu Putina, jego tematyka jest znacznie obszerniejsza. Jak tłumaczy sam Nawalny, film jest portretem psychologicznym prezydenta Rosji. Jego twórca stara się dociec, jak zwyczajny sowiecki oficer doszedł do miejsca, w którym się znajduje, skąd wzięła się jego żądza władzy absolutnej i niewyobrażalnych luksusów, a także kto finansuje jego zachcianki.

Oczywiście w centrum opowieści znajduje się tytułowa rezydencja, będąca najdroższym pałacem świata zbudowanym za największą łapówkę w historii Rosji. Jej wartość szacuje się na 100 miliardów rubli, zaś otaczający ją obszar ma obejmować 7800 hektarów. By widzowie mogli zwizualizować sobie taką przestrzeń, Nawalny porównuje ją do Księstwa Monako. Posiadłość Putina jest od tego kraju 39 razy większa.

Opozycjonista udowadnia, że jest to najbardziej strzeżone miejsce w Rosji – niemożliwe do zdobycia państwo w państwie z własną ochroną, portem, cerkwią, amfiteatrem, podziemnym tunelem, strefą zakazu lotów, a nawet z własnym przejściem granicznym. Dowodzi również, że wszystko to zostało opłacone z pieniędzy wykradzionych z rosyjskiego skarbu państwa. Jeśli interesuje Cię tego typu film o Putinie, poniżej przeczytasz, gdzie możesz go zobaczyć.

Film o Putinie po polsku – gdzie obejrzeć?

Film o pałacu Putina po raz pierwszy został zaprezentowany na kanale YouTube Aleksieja Nawalnego w dniu 19 stycznia 2021 roku. Miało to miejsce dzień po jego powrocie do Rosji, kiedy to został aresztowany już na granicy. Założyciel Fundacji Walki z Korupcją celowo zdecydował się na taki krok, by pokazać, że nie boi się Putina. Już po pierwszym dniu obecności w sieci film Nawalnego obejrzało 25 milionów internautów. Stan na dzień 9 marca 2022 roku to 122,5 mln odsłon na samym kanale Nawalnego.

Oryginalnie film o Putinie jest dostępny po rosyjsku z angielskimi napisami, jednak w związku z faktem, że „Pałac Putina” został wyemitowany już 24 stycznia 2021 roku przez stację TVP Info, można obejrzeć go także z lektorem mówiącym w języku polskim. Film o Putinie po polsku, będący nagraniem materiału z telewizji, można znaleźć na wielu kanałach YouTube. Pojawia się tam zarówno jako „Pałac Putina”, „Pałac dla Putina”, a także po prostu jako „Film o Putinie”. Szukając polskiej wersji językowej, należy zwrócić uwagę na to, czy tytuł na YouTube zawiera dopisek „Lektor PL”.

Nie tylko Nawalny. Filmy o Putinie nakręcone przez innych twórców

Władimir Putin to jeden z najgroźniejszych władców we współczesnym świecie, którego postać starał się przybliżyć nie tylko Aleksiej Nawalny. Film o pałacu Putina nie jest jedynym dokumentem na temat obecnego prezydenta Rosji. Wśród najpopularniejszych produkcji znajdują się „Świadkowie Putina” Witalija Manskiego, „Pocałunek Putina” Lisy Birk Pedersen, a także dokumenty nakręcone przez polską dziennikarkę Barbarę Włodarczyk – „Szalona miłość. Rosjanie i Putin”, „Święta wojna Rosjan” oraz „Putin 4.0.”. Powyższe produkcje to filmy o Putinie po polsku lub przetłumaczone na nasz język. W wersji rosyjskiej i angielskiej można zobaczyć także „Russia’s Millennium Children” rosyjskiej reżyserki Irene Langemann oraz „Putin’s Long Shadow” autorstwa Kanadyjki Gillian Findlay.

Archiwum: marzec 2022