Jeśli lubisz oglądać filmy 3D, Netflix niestety rozczaruje cię swoją ofertą. Platforma streamingowa już kilka lat temu zrezygnowała z przesyłania materiałów 3D. Jednak nie tylko Netflix wycofał się z pomysłu, który jeszcze 10 lat temu wydawał się rewolucyjny. Z poniższego artykułu dowiesz się, co spowodowało śmierć telewizji 3D. Znajdziesz tu także odpowiedź na pytanie, gdzie właściciele telewizorów 3D mogą szukać treści, dzięki którym wykorzystają pełen zakres możliwości swojego sprzętu.
Co to jest film 3D?
Zanim jednak skupimy się na filmach 3D na Netflixie (a dokładniej na ich braku), warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym one właściwie są. Szczegółowe objaśnienie technologii stosowanych do osiągnięcia trójwymiarowego efektu na ekranie jest trudnym zadaniem. Sama idea filmów 3D jest jednak dość prosta. W skrócie chodzi o to, by widz miał wrażenie głębi oglądanych ruchomych obrazów. By osiągnąć iluzję trójwymiaru, filmowcy stosują różnorodne techniki, z których większość opiera się o przedstawianie innego obrazu oku prawemu, a innego lewemu.
Krótka historia filmów 3D
Choć wydaje się, że technologia 3D to nowoczesny wynalazek, filmowcy eksperymentowali z trójwymiarowymi projekcjami jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy film 3D zrealizowano już w 1915 roku, zaś pierwszy pokaz tego typu produkcji, „The Power of Love”, odbył się w roku 1922. Telewizja 3D powstała natomiast… już 6 lat później. W sierpniu 1928 roku zaprezentował ją John Logie Baird.
Przez wiele lat technologię 3D uznawano wyłącznie za ciekawostkę. Kilkukrotnie próbowano kusić nią widzów – tak kinowych, jak i domowych. Wszystkie próby kończyły się jednak fiaskiem. Dopiero w 2009 roku nastąpił prawdziwy przełom, który zachwycił cały świat. Była to premiera filmu „Avatar”. Na fali gigantycznego sukcesu produkcji zaczęto tworzyć kolejne filmy 3D, kina zaopatrywały się w specjalne wyposażenie, a producenci sprzętu domowego oraz stacje telewizyjne zaczęły wdrażać 3DTV. Po zaledwie kilku latach niemal wszyscy odwrócili się jednak od trójwymiarowych produkcji.
Gdzie szukać filmów 3D? Netflix i inne platformy
Zanim to nastąpiło, decyzję o przesyłaniu tego typu treści podjęły też platformy streamingowe. Filmy 3D w serwisie Netflix zaczęły być udostępniane w 2012 roku. Można było odtwarzać je na specjalnych telewizorach. Istotne było także posiadanie dobrego połączenia internetowego, by przesyłać sporą ilość danych.
Po kilku latach udostępniania filmów 3D Netflix wycofał się jednak z tego pomysłu. Obecnie ani ten serwis, ani inni streamerzy nie przesyłają już tego typu materiałów.
Filmy 3D – Netflix wyjaśnia, dlaczego nie można ich oglądać w serwisie
Powody decyzji o wycofaniu filmów 3D Netflix podaje na swojej stronie. Możemy przeczytać tam, że wynika ona z rezygnacji producentów telewizorów ze sprzętów dostosowanych do treści 3D. Firmy Sony i LG najdłużej utrzymywały na rynku swoje 3DTV, ale one także zaprzestały ich produkowania w 2017 roku. Za wszystkim tym stała zaś jedna naczelna przyczyna – brak zainteresowania ze strony widzów.
Początkowy entuzjazm fascynatów telewizji 3D ostygł, gdy okazało się, że koszty i wymagania są za duże i niewspółmierne do efektów, jakie dało się osiągnąć w domowym zaciszu. 3D w kinach również nie skończyło zbyt dobrze. Wysokie koszty realizacji i projekcji sprawiły, że poza producentami filmów Marvela, DC czy „Gwiezdnych wojen” mało kto decyduje się dziś na wypuszczanie swoich produkcji w wersji 3D.
Skąd wziąć filmy 3D do obejrzenia w domu?
Co w takim razie mają począć widzowie, którzy zakupili już 3DTV? Skoro filmy 3D nie są dostępne online, co oglądać, by wykorzystać swój drogi sprzęt? Oczywiście na telewizorach 3D działają wszystkie „klasyczne” treści. Jeśli jednak nie odpowiada ci takie rozwiązanie, musisz zainwestować w odtwarzacz Blu-Ray 3D i kupować specjalne płyty. Na szczęście dystrybutorzy nadal wydają w tym formacie najnowsze kinowe kity.