Filmy o agentach pozwalają przedstawić świat, w którym bohaterowie radzą sobie z największymi przeciwnościami losu dla dobra kraju. Oto kilka dobrych filmów szpiegowskich, które warto zobaczyć.

Filmy o agencie 007 – klasyka gatunku

Nie czas umierać plakat

Nie sposób zacząć przedstawianie filmów o agentach wywiadu od innej postaci niż James Bond. Brytyjski szpieg na usługach Jej Królewskiej Mości to pogromca niewieścich serc i zdeprawowanych przestępców, chcących zniszczyć świat. Posiada licencję na zabijanie i niebywałą zdolność do wychodzenia cało z każdej opresji. 

Pierwszy z tej serii film o agencie, o tytule „Doktor No”, nakręcono w 1962 roku na podstawie serii książek Iana Fleminga. Do 2015 roku zrealizowano aż 24 części. W 2021 premierę miała produkcja „Nie czas umierać”. Wszystkie tytuły łączy postać brytyjskiego agenta 007, którego dotychczas grało zaledwie 6 różnych aktorów. 

Seria o Bondzie to filmy o tajnych agentach tworzone z wielkim rozmachem, sporym budżetem i zaskakującym scenariuszem. Współczesnego widza zainteresują głównie poważniejsze tytuły, wyprodukowane w ostatniej dekadzie, z Danielem Craigiem w roli głównej. Jednak warto zwrócić uwagę także na starsze filmy, które zachwycają ciekawym scenariuszem, a na tle ówczesnej konkurencji – także realizacją.

Najciekawsze filmy o agentach

Nie jest tak, że filmy o agentach to jedynie te z serii 007. Zarówno przed emisją pierwszej części Bonda, jak i już w trakcie trwającej do dziś ery, pojawiały się filmy w tej tematyce. Niektóre opowiadały historię z nieco mniejszym rozmachem, inne miały nawet lepsze scenariusze. Oto filmy z agentami, które zyskały popularność i wielu miłośników na całym świecie. 

„Północ, północny zachód”

Północ północny zachód plakat

Jeśli interesują cię filmy o agentach, powstałe jeszcze przed Bondem, koniecznie zobacz „Północ, północny zachód”. Zrealizowany w 1959 roku film w reżyserii Alfreda Hitchcocka jest uznawany za klasykę kina szpiegowskiego. Opisuje perypetie pracownika agencji reklamowej, którego przypadkowo wzięto za tajnego agenta. Bohater, którego gra Cary Grant, próbuje wszystko wyjaśnić. W efekcie jednak jeszcze mocniej wplątuje się w intrygę.




„Tylko dla orłów”

Tylko dla orłów plakat

Drugą klasyczną produkcją jest film o agentach „Tylko dla orłów”. Zobaczysz w nim w akcji Richarda Burtona i Clinta Eastwooda. Produkcja opowiada o komandosach elitarnej jednostki, którzy w trakcie II wojny światowej mają za zadanie uwolnić amerykańskiego generała z rąk nazistów.

Jak to często bywa w filmach o agentach – nie każdy jest osobą, za którą się podaje. Klasyk powstał w 1968 roku, jednak nadal ogląda się go bardzo przyjemnie. 



„Trzy dni Kondora”

Trzy dni Kondora plakat

To nietypowy film o agentach, w którym w akcji możesz zobaczyć Roberta Redforda. Opowiada o losach szpiega odkrywającego ciała swoich współpracowników. Okazuje się, że za zabójstwem stoją pracodawcy, a bohater jest kolejny na liście. Reżyser Sydney Pollack nie stawia na dynamiczne pościgi i masę wybuchów, a skupia się bardziej na psychologii bohaterów.




„Zawód: Szpieg”

zawód szpieg plakat

W tym filmie ponownie występuje Robert Redford. Tym razem gra on agenta dochodzącego powoli do końca swojej kariery w wywiadzie. Towarzyszy mu Brad Pitt w roli wychowanka przypadkowo trafiającego do więzienia. Jak relacje między nimi przełożą się na realizowane zadanie? O tym dowiesz się, oglądając ten film o agentach.






Polskie filmy o agentach i szpiegach

Czy reżyserzy w Polsce są w stanie stworzyć dobre filmy o agentach? W tej dziedzinie rodzima kinematografia nie może pochwalić się wybitnymi dziełami. Jeśli jednak cenisz polskie kino, możesz zwrócić uwagę na dwa tytuły. 

„Jack Strong”

Jack Strong plakat

To pierwszy polski film o agentach, który zasługuje na obejrzenie. Gra w nim Marcin Dorociński, wcielający się w rolę pułkownika Kuklińskiego. Historia opisuje losy polskiego szpiega, który współpracował z wywiadem USA na niekorzyść Związku Radzieckiego. Dobrze zrealizowane kino, które wciąga i porusza.

„Służby specjalne”

Służby specjalne plakat

To film o agentach w reżyserii Patryka Vegi. Opowiada on o pracy służb specjalnych w Polsce, a także na misjach wojskowych na Bliskim Wschodzie. Produkcje Vegi są bardzo charakterystyczne. W efekcie ten film o agentach specjalnych albo pokochasz, albo znienawidzisz.






Nietypowe filmy o agentach

Jakie są najlepsze filmy szpiegowskie, które podchodzą do tematyki z przymrużeniem oka? Pomijając parodie Bonda, warto zwrócić uwagę na dwa filmy o agentach.

„Mr. & Mrs. Smith”

Mr Mrs Smith plakat

To pierwszy wspólny projekt duetu Jolie i Pitt, którzy wcielili się w parę tajnych agentów. Żaden z małżonków nie ma pojęcia, czym zajmuje się druga połówka, jednak do czasu. Czy spowoduje to gwałtowne rozstanie, czy wręcz przeciwnie? Oto mnóstwo akcji w oparach romansu.






„Bękarty wojny”

Bękarty wojny plakat

To film z nietypowym podejściem do kwestii tajnych agentów. Znów gra w nim Brad Pitt w roli głównej, a towarzyszy mu niepowtarzalny August Diehl jako przebiegły faszysta. Jak to bywa w filmach Tarantino, nie brak tu zagmatwanej intrygi, przedłużających się i trzymających w napięciu scen, a także mieszanki humoru, groteski i kina akcji.

 



Inne filmy o tajnych agentach i szpiegach w formacie serii

Produkcje z agentem 007 nie są jedynymi znanymi i wartymi polecenia seriami filmów o agentach. Część z nich układa się w całość pod względem fabuły; inne łączy tylko główny bohater, jak w przypadku „Mission Impossible”. Jednak obie przedstawione serie zdobyły sympatię widzów na całym świecie. 

„Mission Impossible”

Mission Impossible plakat

Jeden z filmów o agentach, który zna chyba każdy miłośnik kina akcji. To między innymi dzięki pierwszej części z 1996 roku Tom Cruise ustabilizował swoją pozycję wśród największych gwiazd amerykańskiego kina. Seria składa się z sześciu produkcji i opowiada o losach Ethana Hunta, agenta do zadań niemożliwych. Tom Cruise nie tylko wciela się w głównego bohatera we wszystkich częściach, ale jest też współproducentem. 

Nie da się ukryć, że poszczególne filmy o agentach z tej serii nie są równe sobie pod względem jakości. Pierwsze dwie części, uznane za klasyki gatunku, zachwycają scenariuszem i realizacją. W późniejszych nie jest już tak kolorowo. Jednak miłośnicy wartkiej akcji, nietuzinkowych rozwiązań i talentu aktorskiego Toma z pewnością znajdą tu wciągającą rozrywkę na kilkadziesiąt minut.

„Jason Bourne”

Jason Bourne plakat

Jeśli wolisz filmy o agentach z krwi i kości, wybierz Bourne’a. Co prawda nie lata zaczepiony palcami o skrzydło samolotu, ale potrafi zrobić broń z gazety. To agent CIA wyszkolony do zadań specjalnych, który w wyniku wypadku stracił pamięć. Stopniowo w kolejnych częściach odzyskuje ją i postanawia… Tego dowiesz się, oglądając poszczególne tytuły. 

Od pierwszej części, czyli „Tożsamości Bourne’a”, w postać głównego bohatera wciela się Matt Damon. Ta część jest warta polecenia, bo zaskakuje surowością, choć nie brak w niej widowiskowych pościgów, strzelanin i, oczywiście, wątku miłosnego. W czwartej produkcji, o tytule „Dziedzictwo Bourne’a”, nie tylko nie występuje Matt Damon, ale nawet nie pojawia się Jason Bourne. Wykorzystywane jest jedynie stworzone wcześniej uniwersum.


Filmy o agentach mogą przyciągać osoby, które cenią sobie dobre kino akcji. Zawierają często wątki miłosne, ale również opowiadają o perypetiach wewnętrznych bohaterów. Jeśli lubisz dobre filmy szpiegowskie, powyższe produkcje powinny przypaść ci do gustu.

Archiwum: październik 2021