Filmy o anoreksji to poruszające kino, które dotyka trudnego tematu. Świadomość w zakresie różnych zaburzeń odżywiania jest niezwykle ważna, zwłaszcza wśród młodzieży. Właśnie dlatego powinieneś sprawdzić tę listę filmów o anoreksji!

Anoreksja jest rodzajem zaburzeń odżywiania. Dotyka osób w różnym wieku. Związana jest przede wszystkim z obrazem własnego ciała i nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Filmy o anoreksji z pewnością mogą przybliżyć ten trudny temat. Pokazują, że nie wolno lekceważyć żadnych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że bliska osoba ma problem. W przypadku tej choroby ogromne znaczenie mają szybka reakcja i wsparcie bliskich. To schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia i pomocy nie tylko ze strony dietetyka, ale przede wszystkim psychologa.

Osoby chore na anoreksję borykają się z zaburzoną wizją własnej sylwetki, mają obniżone poczucie własnej wartości. Film o anoreksji dla młodzieży może pomóc w zwiększeniu świadomości i skłonić do szukania pomocy. Sprawdź, jakie filmy o zaburzeniach odżywiania są warte uwagi. 

Filmy o anoreksji: „Aż do kości”

Aż do kości plakat

Ten rodzaj filmów o anorektyczkach przypadnie do gustu osobom szukającym szerokiego tła problemu. To film o 20-letniej dziewczynie, która poddaje się niekonwencjonalnej terapii w specjalnym ośrodku. Tam poznaje inne osoby borykające się z tą samą chorobą, a ich postawy zaczynają jej imponować. 

To produkcja, która wzbudziła spore kontrowersje. Zarzucano twórcom zbyt lekkie podejście do tak ważnego tematu. Uderzający jest fakt, że aktorka Lily Collins, która gra w filmie główną postać, przyznała się do tego, że również chorowała na anoreksję. Film prezentuje kręta droga wiodąca do poznania samego siebie i samoakceptacji. Bez chwili wahania można powiedzieć, że to wciągająca historia, która poruszy twoje serce. Wśród filmów o anoreksji stanowi pozycję obowiązkową. Możemy go znaleźć w serwisie Netflix.

Filmy o anoreksji: „Cena doskonałości”

Cena doskonałości plakat

Kolejnym punktem na liście jest film o anoreksji i bulimii – „Cena doskonałości”. Główną bohaterką jest niezwykle sympatyczna Andie Bradley, dziewczyna, której pasją jest gimnastyka artystyczna. To właśnie sport staje się czynnikiem, który powoduje pojawienie się u dziewczyny obsesji na punkcie swojej wagi i wyglądu.

Tuż po rozpoczęciu treningów w nowej drużynie zaczynają się głodówki, a wszystko po to, aby zdobyć uznanie trenera, grupy znajomych i nie stracić szansy na wyjazd na olimpiadę. Bardzo szybko wychodzi na jaw, że bohaterka przez niezdrowe podejście do swojego ciała popadła w anoreksję. Filmy takie jak ten poruszają, ale i wiele uczą!

Filmy o anoreksji: „Moja chuda siostra”

Moja chuda siostra plakat

Trzecia propozycja w zestawieniu filmów o tematyce anoreksji jest równie ciekawa, co poprzednie. To emocjonująca opowieść o tym, jak anoreksja może zniszczyć życie wielu osób, nie tylko chorego. 

Stella domyśla się, że jej siostra Katja boryka się z zaburzeniami odżywiania. Katja to niezwykle wysportowana dziewczyna, której pasją jest łyżwiarstwo. Dziewczyny znacznie różnią się wyglądem. To kontrast dwóch zupełnie innych typów urody. Stella jest rudowłosą dziewczyną z nadwagą całkowicie pomijaną przez rodziców, z kolei za jej siostrą ogląda się każdy chłopak. 

Choroba, która dotknęła jedną z sióstr, wpływa negatywnie na relacje i zdrowie psychiczne całej rodziny. Można powiedzieć, że filmy o anoreksji takie jak ten wielu osobom pomogą lepiej zrozumieć ten trudny temat. 

Filmy o anoreksji: „Z miłości do Nancy”

Z miłości do Nancy plakat

Film o anoreksji ukazujący nie tylko cierpienie osób chorych na anoreksję, ale także ich bezsilnych rodzin. Główna bohaterka o imieniu Nancy wyjeżdża do innego miasta i rozpoczyna studia. Wszystko wydaje się idealne do momentu, gdy okazuje się, że dziewczyna cierpi na zaburzenia odżywiania. 

Rodzice bardzo martwią się stanem córki, jednak nic nie mogą zrobić, gdyż jest ona już dorosła. Rozpoczyna się walka w sądzie o przywrócenie praw rodzicielskich, aby móc wysłać Nancy do specjalnego ośrodka, w którym zostałaby poddana leczeniu. To niezwykła historia, która pokazuje cierpienie dziewczyny w chorobie, a także bezsilność zmartwionych jej stanem rodziców.

Filmy o anoreksji: „Szczupłe”

Szczupłe plakat

Ta propozycja zasługuje na szczególną uwagę, jeśli chodzi o filmy związane z tematem anoreksji. Jest to niesamowity dokument ukazujący nie tylko chorobę, a także uzależnienie ludzi do własnego, idealnego w ich oczach wyglądu. Produkcja ta może skłonić odbiorcę do głębokiej refleksji. 

Film opisuje historie czterech kobiet chorych na anoreksję. Jest w nim miejsce na bardzo osobiste zwierzenia dotyczące walki z chorobą i obsesji na punkcie wagi, ale także na przedstawienie czynników, które wywołały chorobę. To obowiązkowa pozycja na liście filmów o anoreksji.

Świat kina jest niezwykły. Reżyser za pomocą filmu może w niesamowity sposób opisać otaczającą rzeczywistość, podkreślić pewne problemy, z którymi boryka się społeczeństwo, pokazać ludzkie dramaty, a także szczęście. Filmy o anoreksji zwracają uwagę na bardzo ważny temat, jakim są zaburzenia odżywiania.

Archiwum: październik 2021