Badania nad autyzmem – jego przyczynami, diagnostyką i rokowaniami – trwają od lat. To złożony temat nie tylko z naukowego punktu widzenia, ale również ludzkiego. Bo wiele osób albo musi radzić sobie z tą przypadłością, albo wychowywać dzieci, które mają różnego rodzaju problemy z trudnościami w relacjach z otoczeniem. Filmy o autyzmie, których jest naprawdę dużo, poruszają ten problem na wiele sposobów. Odgrywając ważną rolę w tłumaczeniu i pokazywaniu światu, iż jest to przypadłość, którą przede wszystkim trzeba zrozumieć i zaakceptować.

Najlepsze filmy o autyzmie i zespole Aspergera – jak twórcy podchodzą do tego zagadnienia?

Jak już zostało wspomniane, autyzm to trudny temat, do którego filmowcy muszą podchodzić z odpowiednią wiedzą i nastawieniem. Od nich bowiem zależy, czy stereotypy dotyczące osób cierpiących na tę przypadłość jeszcze bardziej się pogłębią. Stąpają więc po cienkim lodzie, ale większość rozumie, z jak poważnym tematem muszą się zmagać. Powstało przynajmniej kilka filmów o autyzmie, które są godne zainteresowania – to zwykle pełne miłości i zrozumienia tytuły, które pozwalają na lepsze zrozumienie tego, czym naprawdę jest wspomniana przypadłość.

„Rain Man”

Barry Levinson w swoim filmie opowiedział przejmującą historię dwóch braci – Raymonda i Charliego – którzy wyruszają w podróż życia. Pierwszy z wymienionych cierpi na autyzm, a jego brat przez lata nawet nie wiedział o jego istnieniu. Dowiedział się dopiero z testamentu, który pozostawił ich ojciec. To pełna humoru i pozytywnej energii produkcja, która w bardzo ciekawy sposób podeszła do tematu autyzmu właśnie. Produkcja doceniona została czterema Oscarami, a zagrali w niej Dustin Hoffman oraz Tom Cruise. Jeśli chodzi o filmy o autyzmie – pozycja obowiązkowa!

„Nazywam się Khan”

Film opowiada historię o przybyszu z Indii imieniem Khan, który cierpi na zespół Aspergera. Gdy próbuje odnaleźć swoje miejsce w Ameryce, zostaje posądzony o terroryzm. Postanawia, że jedynym i najlepszym rozwiązaniem będzie wyjaśnienie całej sprawy osobiście… u prezydenta Stanów Zjednoczonych. Produkcja z 2010 roku doceniona została licznymi nagrodami, ale co najważniejsze, niesie ona za sobą interesujący i głęboki przekaz. Film jest jednym z najlepszych obrazów indyjskiej kinematografii XXI wieku.

„Latarnia na wybrzeżu orek”

Główna bohaterka, Lola, postanawia zabrać swojego autystycznego syna do Patagonii. Uważa, że przy pomocy dzikich orek uda jej się pomóc chłopcu w walce z nawarstwiającymi się problemami. To wzruszająca historia o rodzicielstwie, walce o lepsze jutro i w końcu życiu w cieniu poważnej przypadłości, jaką są zaburzenia ze spektrum autyzmu. Argentyńsko-hiszpańską produkcję wyreżyserował Gerardo Olivares, a ta swoją premierę miała w 2016 roku. Film „Latarnia na wybrzeżu orek” powstał na zamówienie platformy Netflix.

„Niespodziewany przyjaciel”

Brytyjski film opowiada o Kyle’u, który ma autyzm, a którym zajmuje się matka imieniem Nikola. Kobietę przerasta odpowiedzialność i stres związany z tym niezwykle trudnym zadaniem. Okazuje się, że sposobem na lepsze adaptowanie się ze światem przez Kyle’a jest czworonożny przyjaciel. Gdy w ich życiu pojawia się pies, to staje się dużo łatwiejsze. Dziecko zaczyna lepiej funkcjonować, a wszystko jest zasługą właśnie nowego podopiecznego. „Niespodziewany przyjaciel” to film o nadziei, ale również problemach rodziców, którzy zajmują się dziećmi w spektrum autyzmu. Szczęśliwe zakończenie jest w tym wypadku doskonałą nagrodą.

„Droga po marzenia”

Film z 2004 roku opowiada historię Corrine, matki 7-letnich bliźniaków, którzy – przynajmniej jej zdaniem – zachowują się nietypowo. Po badaniach okazuje się, że obaj cierpią na autyzm. Kobieta robi wszystko, żeby zapewnić swoim dzieciom dobry start, choć ciągle ma rzucane kłody pod nogi. Problemy finansowe, a także niechęć ze strony szkoły i rówieśników są problematyczne, ale Corrine nie rezygnuje i w końcu udaje jej się dopiąć swego. Otrzymuje w swojej walce nieoczekiwane wsparcie. „Droga po marzenia” to w wielu momentach trudny film, ale niezwykle ważny – pozwala zrozumieć, czym jest autyzm, a także przed jak wieloma wyzwaniami stają rodzice.

„Molly”

32-letni Buck staje przed ogromnym wyzwaniem. Gdy zamykają ośrodek, w którym przebywała jego autystyczna siostra Molly, to właśnie on musi się nią zaopiekować. Początkowo wydaje mu się, że to kara, ale szybko zauważa, jak wspaniałą osobą jest 28-latka, która chce czerpać z życia pełnymi garściami. W pewnym momencie bohaterka zostaje zakwalifikowana do eksperymentalnej kuracji – choć ryzykownej, dającej nadzieję na wyleczenie. Muszą razem zdecydować, co zrobić. W „Molly” Johnowi Duiganowi udało się połączyć dramat, komedię i romans. To film o autyzmie, choć dotykający trudnego zagadnienia, wesoły i optymistyczny.

Filmy o autyzmie dotykają tego złożonego zagadnienia w bardzo różny sposób. To zarówno barwne komedie, jak i dające do myślenia dramaty. Wszystkie jednak odgrywają ważną rolę – przybliżają widzom to, czym właściwie jest autyzm. Lista filmów jest długa, ale powyższe pozycje na pewno najciekawiej podchodzą do wspomnianego tematu. W ofercie platform streamingowych są oczywiście inne filmy i seriale o autyzmie, które warto zobaczyć.

Archiwum: sierpień 2022