Jedną z ról kina jest odkrywanie przed widzem różnych perspektywy. Oglądając filmy o chorobach przeżywamy olbrzymie emocje. Smutek, empatia, ale także podziw i szacunek do przeżywających swoje perypetie bohaterów. Przygotowaliśmy zestawienie filmów, które poruszają temat choroby, walki z nią oraz zmian, które generuje w życiu oglądanych na ekranie postaci.

„Motyl. Still Alice” (2014) reż. Richard Glatzer / Wash Westmoreland

W filmie poznajemy historię dr Alice Howland, która zarabia na życie będąc wykładowczynią na Uniwersytecie Columbia. Kobieta cieszy się poukładanym i bardzo stabilnym życiem rodzinnym, jej kariera również przynosi ogromną satysfakcję. Życie Alice załamuje się, kiedy nagle spada na nią diagnoza. Choruje na rzadką odmianę Alzheimera, taką, która daje bardzo wczesne odmiany. 

Obserwowanie zmagań bohaterki, której sensem życia jest praca umysłowa, a która stopniowo traci pamięć i orientację w rzeczywistości naprawdę wzrusza. Doskonale skonstruowana rola Julianne Moore doskonale prezentuje nie tylko walkę z chorobą, ale także walkę o zachowanie godności.  

„Filadelfia” (1993) reż. Jonathan Demme 

W „Filadelfii” poznajemy historię chorego na AIDS prawnika, która zostaje przez swoich przełożonych zwolniony z pracy. Chociaż teoretycznie powód zwolnienia jest inny, to w istocie stało się ono jedną z konsekwencji ostracyzmu, jaki dotykał osób seropozytywnych i chorych w USA. Andrew zatrudnia prawnika i pozywa swojego pracodawcę, pomimo tego, że jest świadomy, że może nie doczekać końca procesu.

Film miał swoją premierę na początku lat 90., czyli po dekadzie epidemii AIDS w USA. Zobaczysz w nim nie tylko historię walki jednostki z wyniszczającą chorobą, ale także z napiętnowaniem, jakie jej towarzyszy. „Filadelfia” jest świetnym przykładem tego, że filmy o chorobach mogą poruszać również tematy społeczne. 

„Teoria wszystkiego” (2014) reż. James Marsh

Hitowa produkcja jest historią związku Stephena Hawkinga i jego żony Jane, w którego tle cały czas czai się postępująca śmiertelna choroba. W momencie, kiedy u Hawkinga zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne lekarze dawali mu zaledwie dwa lata życia. Tymczasem astrofizyk odszedł z tego świata mają 76 lat. W tym czasie zdołał dokonać wielu przełomowych naukowych odkryć. 

„Teoria wszystkiego” jest świetnym przykładem tego, że filmy o chorobach ukazują zmagania jednostki z wyrokiem śmierci. Fakt, że film został nakręcony na podstawie prawdziwych wydarzeń, daje nadzieję i pokazuje, że wola życia może przeważyć nawet nad najstraszniejszą diagnozą. 

„Chemia” (2015) reż. Bartosz Prokopowicz

Nowotwory są jednym z najbardziej powszechnych tematów filmów o chorobach. „Chemia” to polska produkcja, która została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami – historią życia Magdy Prokopowicz, która założyła Fundację Rak’n’Roll. Dwoje ludzi zakochuje się w sobie i próbuje budować wspólne życie. Przeszkodą jest rak piersi, z którym na co dzień zmaga się główna bohaterka, Lena. 

Chociaż finał historii jest znany widzom od samego początku, to jednak historia wciąga i wzrusza. Zwraca także uwagę na działalność fundacji Rak’n’Roll, która codziennie pomaga setkom osób w walce z nowotworami, które są drugą przyczyną zgonów wśród Polaków. 

„Piękny umysł” (2001) reż. Ron Howard

Ostatnia z naszych propozycji również inspirowana jest biografią prawdziwego człowieka – Johna Forbesa Nasha. Amerykański matematyk otrzymał w 1994 roku nagrodę Nobla. W filmie widzimy jego zmagania ze schizofrenią paranoidalną. Kultowa rola Russela Crowe przyniosła mu Oscara i na zawsze zapisała się w historii kina. 

Filmy o chorobach często stają się hitami box office, a aktorzy, którzy w nich grają zostają uhonorowani prestiżowymi nagrodami. Oglądanie takich produkcji to dla wielu z nas pretekst do przeżycia wielu intensywnych przeżyć. Być może któraś z wybranych przez nas propozycji przyniesie ci dużo emocji. 

Archiwum: wrzesień 2022