Filmy o rycerzach często cechują surowe dialogi, toporne zbroje i pojedynki o piękne kobiety. Niektórzy uważają tego typu historie za nudne i oklepane, jednak nic bardziej mylnego! Aby to udowodnić, przygotowaliśmy dosyć różnorodną listę filmów o rycerzach, zachęcamy do lektury.

„Rycerze Okrągłego Stołu” (1953), reż. Richard Thorpe

Podczas gdy Anglia przeżywa zły czas, król Artur chce przywrócić pokój i równowagę na swojej ziemi, a do tego ma pomoc Lancelota, odważnego rycerza, który będzie walczył z wrogami Artura. Wydaje się, że wszystko idzie dobrze, dopóki król nie odkryje związku, jaki Lancelot nawiązał z jego żoną, piękną Ginewrą.

„Ostatni pojedynek” (2021), reż. Ridley Scott

Fabuła filmu opiera się na wydarzeniach historycznych, udokumentowanych przez Erica Jagera w książce o tym samym tytule. Opisuje ostatni proces pojedynkowy w Paryżu, pod koniec 1386 r., który ma rozstrzygnąć spór między rycerzem Jean de Carrouges (Matt Damon) i giermkiem Jacques Le Gris (Adam Driver). Jeden rzekomo zgwałcili żonę drugiego, czemu zaprzecza.

Wobec braku świadków oraz faktu, że wicehrabia Pierre de Alençon (Ben Affleck) ma Le Gris jako swojego ulubieńca i zawsze faworyzowaną prawą rękę, Carrouges apeluje do króla o pojedynek sądowy.

„Obłędny rycerz” (2001), reż. Brian Helgeland

Produkcja „Obłędny rycerz” to jeden z filmów, który uczynił nieżyjącego już Heatha Ledgera międzynarodową gwiazdą. Ledger gra Williama Thatchera, mężczyznę, który udaje dżentelmena i wspina się po szczeblach kariery, biorąc udział w serii turniejów.

Wysoce zabawny film skupia się na idei, że ludzie mogą wybierać własne przeznaczenie i jest znacznie bardziej komediowy niż większość filmów średniowiecznych, często wykorzystując odniesienia do współczesnej popkultury dla uzyskania humorystycznego efektu.

„Siódma pieczęć” (1957), reż. Ingmar Bergman

Akcja filmu toczy się pod koniec krucjat, kiedy średniowieczny rycerz, grany przez Maxa von Sydowa, wraca do domu. W czasie Czarnej Śmierci rycerz umierał, ale chciał wrócić do domu, aby po raz ostatni zobaczyć swoją żonę i wyzwał Śmierć na partię szachów o życie, aby opóźnić jego zgon. Wśród wielu godnych podziwu cech filmu Bergmana jest to prawdziwie uspokajający film o pandemii.

„Monty Python i Święty Graal” (1957), reż. Terry Gilliam, Terry Jones

Nieczęsto zdarza się, że wysoko oceniany film osadzony w średniowieczu jest także komedią, ale „Monty Python i Święty Graal” łamią wszelkie zasady. Niesamowicie aktualny się do oglądania film z lat 70. zawiera opowieść o Królu Arturze i współczesne śledztwo w sprawie morderstwa. Zabawna komedia, dla koneserów inteligentnego dowcipu.

„Braveheart – Waleczne Serce” (1995), reż. Mel Gibson

Nic dziwnego, że najwyżej ocenianym angielskim filmem, którego akcja rozgrywa się w średniowieczu, jest epicka historia Williama Wallace’a z 1995 roku. Wyreżyserowany przez Mela Gibsona, który również zagrał główną rolę, „Braveheart – Waleczne Serce”  opowiada życie Wallace’a po tym, jak morderstwo jego nowej żony przemienia go ze spokojnego syna farmera w zbuntowanego przywódcę szkockiej armii.

Film zdominował ówczesny sezon nagród, otrzymał Oscary dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu. Pomimo wielu nieścisłości historycznych i burzy kontrowersji, która teraz otacza Mela Gibsona, film pozostaje jednym z najbardziej kultowych filmów wszech czasów.

„Dungeon Siege: W imię króla” (2007), reż. Uwe Boll

Farmer (Jason Statham) jest skromnym chłopem żyjącym z ziemi wraz z żoną Solaną (Claire Forlani) i synem Zephem. Kiedy armia chuliganów, dowodzona przez złego Galiana (Ray Liotta), zabija część jego rodziny i porywa żonę, Farmer postanawia ich zabić i walczyć u boku królewskiej armii. Skalniaki nie są ludźmi, są bestiami, którymi manipuluje Galian, potężny mag, który zamierza przejąć królestwo, ale nie przed zniszczeniem głupiego i ambitnego siostrzeńca króla oraz zdobyciem zaufania Murielli (Leelee Sobieski), córki królewskiego magika Merick (John Rhys-Davies).

To epicki film, który stanowi mieszankę przygód z fantastycznymi wątkami, oparty na grze wideo Dungeon Siege.

„Lancelot z jeziora” (1974), reż. Robert Bresson

Po latach sfrustrowanych poszukiwań Graala Rycerze Okrągłego Stołu wracają do Camelotu z pustymi rękami. Bezczynność i brak celu ujawniają ukryte napięcia, zwłaszcza rywalizację między Lancelotem (Luc Simon), paladynem i kochankiem królowej Guenièvre (Laura Duke Condominas) oraz Mordredem (Patrick Bernard). Ten ostatni spiskuje, aby ujawnić cudzołóstwo i zamordować Lancelota. W otoczeniu panuje złowroga atmosfera. Lancelot zostaje ranny w turnieju, w którym brał udział incognito. Tymczasem Mordred podał w wątpliwość ducha króla Artusa (Vladimir Antolek-Oresek), który zmierzy się z Lancelotem dla Guenièvre. Śmierć i przemoc spadną na Camelot.

Filmy o rycerzach nie muszą być nudne i nijakie. Wydaje nam się, że to zestawienie to udowadnia, i że każdy entuzjasta kina znalazł na tej liście coś dla siebie.

Archiwum: luty 2024