Filmy o świętych – 5 najlepszych filmów religijnych i biblijnych

Filmy o świętych towarzyszą nam od początku kinematografii. Zawsze miały duże znaczenie – edukacyjne, a także duchowe. Obecnie również powstają wysokobudżetowe dzieła religijne. Które warto zobaczyć już teraz?
filmy o świętych

Żywoty świętych to coś, co jest niezwykle ważne dla chrześcijan. Nie powinno więc dziwić, że pojawiają się zarówno wydania książkowe, jak i interpretacje filmowe. To często świetnie przygotowane, wciągające produkcje, w których stworzenie zaangażowani są cenieni twórcy i odtwórcy. Interesują cię filmy o świętych? Zapoznaj się z naszym krótkim zestawieniem najciekawszych tytułów.

Najlepsze filmy o świętych – wciąż popularne tytuły religijne

Zwykle filmy o świętych nie tylko opowiadają historię, ale również niosą za sobą ważne przesłanie. Chociażby dlatego uznawane są za dzieła ważne. Skierowane są do wszystkich, nie tylko wierzących, ponieważ pokazują różne oblicza ludzi, prezentują ich zmienne losy, a także dowodzą, że zawsze możliwa jest przemiana na lepsze.

„Samson i Dalila”

Zestawienie zaczynamy od klasycznego filmu z 1949 roku. Skupia się on na losach postaci biblijnej, Samsona, który zasłynął jako rewolucjonista, który wspierał powstanie żydowskie. W docenionym dwoma Oscarami filmie zagrali Hedy Mamarr, Victor Mature i George Sanders. Reżyserią dzieła, które swego czasu podbiło kina na całym świecie, zajął się Cecil B. DeMille.

„Życie za życie. Maksymilian Kolbe”

Wyreżyserowany przez Krzysztofa Zanussiego film zadebiutował w 1991 roku. Opowiada on historię brata Maksymiliana Kolbe, który zgłasza się na ochotnika do misji ratowania jednego z więźniów obozu w Oświęcimiu. Głośna produkcja zebrała świetne recenzje, a zagrali w niej między innymi słynny Christopher Waltz.

„Maria Goretti”

Film opowiada historię jednej z najmłodszych świętych Kościoła Katolickiego. Dwunastoletnia Maria Goretti została zamordowana przez dziewiętnastoletniego sąsiada. Ponieważ była osobą skromną i pobożną, została dostrzeżona przez hierarchów kościoła. Została kanonizowana w 1950 roku. We włoskim dramacie z 2003 roku zagrali Marco Messeri i Flavio Insinna, a reżyserem był Giulio Base.

Sprawdź!
Filmy o górach – Netflix zabiera widzów na górskie szczyty. Oto 7 wspaniałych produkcji o wspinaczce

„Karol. Człowiek, który został papieżem”

Jeśli chodzi o filmy o świętych, to nie mogło zabraknąć tego, który wyreżyserował Giacomo Battiato. Tytuł ujrzał światło dzienne w 2005 roku. Opowiada historię Karola Wojtyły – od czasów młodości aż do momentu wybrania go na papieża i mianowania Janem Pawłem II. W produkcji zagrali Piotr Adamczyk i Małgorzata Bela. Produkcja doceniona została wieloma nagrodami, a zrealizowano ją za ponad 10 milionów euro. 

 „Maria Magdalena”

Pięknie namalowany filmowy portret Marii Magdaleny, która dołączyła do Jezusa podczas jego wędrówki. Grzesznica, która została świętą to historia o tym, że zawsze można zmienić się na lepsze. W dramacie Gartha Davisa zagrali Rooney Mara, Joaquin Phoenix i Chiwetel Ejiofor. 

Dzieje apostołów i Jezusa Chrystusa, losy Matki Teresy, świętego Franciszka czy Mojżesza – wszystkie one zostały w taki czy inny sposób sfilmowane. Produkcji, które wpisują się w kategorię filmów o świętych, jest bardzo dużo. Wskazanie wszystkich wartościowych nie byłoby prawdopodobnie możliwe. Nasze propozycje to dopiero początek listy filmów, które warto zobaczyć. Jednocześnie są to tak zwane „pozycje obowiązkowe”, które powinny przypaść do gustu każdemu.

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię także zainteresować:
filmy podobne do hobbita
Czytaj więcej

Filmy podobne do „Hobbita” – 5 słynnych filmów fantasy

Filmy podobne do „Hobbita”, czyli dzieła z pogranicza fantasy i akcji, to ciekawa lista tytułów, która powinna przypaść do gustu fanom gatunku. Jeśli podobały ci się filmy Petera Jacksona, musisz poznać nasze propozycje!