Temat sztucznej inteligencji pojawia się w kinie i telewizji już od bardzo dawna. Porusza się go przede wszystkim w filmach i serialach science fiction, których twórcy przedstawiają różne wyobrażenia o przyszłości. Ten trend utrzymuje się do dziś, zwłaszcza że temat nowych technologii jest na językach wszystkich. Myślące roboty, statki kosmiczne i zabójcze programy komputerowe. To właśnie znajdziesz w filmach o sztucznej inteligencji, które przedstawiono poniżej.

„Łowca androidów”

Klasyk z lat 80., który uderza mrocznym klimatem futurystycznego miasta. Ten film o sztucznej inteligencji nawiązuje do produkcji z nurtu noir, ale równocześnie jest kinem science fiction. To jeden z najbardziej znanych filmów w tym nurcie, dlatego też zainteresuje każdego, kto ciekaw jest historii kina sci-fi.

Akcja toczy się w 2019 roku, ale innym niż ten, który pamiętasz. W świecie filmu „Blade Runner” stworzono Replikantów, czyli androidy, które są niemal nie do odróżnienia od ludźmi. W niedalekiej przeszłości wszczęły one bunt, a w jego efekcie otrzymały zakaz wstępu na Ziemię. Tytułowy „Łowca androidów” to Rick Deckard, detektyw zajmujący się egzekwowaniem tego zakazu. Wyszukuje Replikantów i eliminuje ich. Problem w tym, że androidy wydają się mieć myśli i uczucia, które nadają im ludzką tożsamość. Ponadto, Rick zakochuje się w kobiecie, która okazuje się Replikantką. Czy pójdzie za głosem serca, a może pozostanie wierny swojemu zadaniu?

Seria „Gwiezdne Wojny”

To film, w którym sztuczny umysł nie jest głównym wątkiem fabuły, ale myślące roboty znajdują się często na pierwszym planie. W całej sadze występują bowiem R2D2 i C3PO – robot naprawczy i android protokolarny, które towarzyszą głównym bohaterom w ich przygodach. W serii dzieje się dużo. Są walki statków kosmicznych, pojedynki na miecze świetlne oraz bitwy z udziałem strzelających z blasterów żołnierzy i inteligentnych droidów. Wszystko to dzieje się w nieokreślonej, odległej galaktyce i według producentów nie w przyszłości, a „dawno, dawno temu”.

Jeśli jeszcze nie znasz serii „Star Wars”, jak najszybciej nadrób te 9-cześciową sagę sci-fi. Na pewno się nie rozczarujesz. Filmy te mają swoich wielbicieli na całym świecie!

„Terminator”

Lata 80. stoją filmami o sztucznej inteligencji, a „Terminator” to kolejna produkcja z tej kategorii. Cyborg-zabójca – w tej roli Arnold Schwarzenegger – zostaje wysłany w przeszłość przez myślące maszyny, które dławią resztki oporu ludzkości w 2029 roku. Ma za zadanie zamordować Sarę Connor, graną przez Lindę Hamilton, która w przyszłości ma zostać matką przywódcy ruchu oporu. Ochronić musi ją Kyle Reese, którego gra Michael Biehn. Terminator jest jednak bezwzględny i nie posiada ludzkich uczuć, dlatego trudno będzie go powstrzymać.

„Matrix”

To chyba największy przebój z czasów przełomu mileniów. Kolejny film, w którym rozwój sztucznej inteligencji poszedł w bardzo złym kierunku. Ukazuje dystopijną przyszłość, w której większość ludzi uwięziona jest w tytułowym w Matrixie, czyli wirtualnej rzeczywistości. Przeżywają sztuczne życia, a w tym czasie maszyny czerpią z nich energię.

Głównym bohaterem filmu jest Neo, grany przez Keanu Reevesa, który odgrywa w symulacji życie hakera komputerowego. Członkowie ruchu oporu uświadamiają go jednak o straszliwej prawdzie. Co więcej, według przywódcy rebeliantów, Morfeusza – w tej roli Laurence Fishburne – Neo ma być ostatnią nadzieją dla ludzkości. Jak mężczyzna poradzi sobie w nowej roli?

„Ja, robot”

W 2039 roku myślące maszyny są wszechobecne na świecie. Wszystkie są posłuszne człowiekowi. Pracują w fabrykach i wykonują inne, zwykle najcięższe prace. Coś jednak się zmienia. Naukowiec pracujący dla amerykańskiej firmy z branży robotyki zostaje zamordowany. Detektyw Del Spooner – w tej roli Will Smith – odkrywa, że winnym może być robot. Czy rzeczywiście androidy zaczynają wyrywać się spod kontroli, a ludzkość jest w niebezpieczeństwie?

„Ona”

To film o sztucznej inteligencji, który stawia ważne pytania. Theodore, którego gra Joaquin Phoenix, jest pisarzem i cierpi z powodu samotności. Postanawia zakupić system operacyjny, który spełni jego towarzyskie potrzeby. Instaluje go w swoim domu. Relacja z tym technologicznym cudem przybiera jednak obrót niespodziewany nawet dla samego zainteresowanego. Ten film warto obejrzeć również z powodu wyśmienitej gry aktorskiej.

„Chappie”

Jest to film o grupie kryminalistów, jak i o robocie policyjnym wyposażonym w A.I. Co ciekawe, z tego połączenia wyszła wyjątkowo ciepła produkcja. Przestępcy bowiem kradną robota i resetują go. Przez to zamienia się on w istotę o zachowaniu dziecka i tak też zaczynają traktować go wszyscy jakby był członkiem rodziny. Co prawda, jest to rodzina patologiczna, która zdobywa środki na życie, czyniąc zło, ale całość kończy się w wyjątkowo dramatyczny, a zarazem uczuciowy sposób.

„WALL-E”

Tym razem kino familijne, a w nim sztuczny umysł w ciepłym wydaniu. Animacja opowiada o robocie, który jest ostatnią na Ziemi istotą obdarzoną sztuczną inteligencją. Można powiedzieć, że wiedzie podwójne życie. Z jednej strony stara się wykonać ostatnie polecenie, jakie wydała mu ludzkość, czyli sprzątanie zaśmieconej planety. Z drugiej, jest zafascynowany pozostałościami po ludziach i co ciekawsze skarby zbiera w swojej stacji dokującej. Niespodziewanie na planecie pojawia się inny robot. Do czego doprowadzi ta wizyta niespodziewanego gościa? Warto obejrzeć ten film całą rodziną.

„A.I. Sztuczna Inteligencja”

To przede wszystkim film o ludzkich uczuciach, chociaż głównym bohaterem pozostaje robot. Hollywoodzka produkcja, której reżyserem jest Steven Spielberg. Tytuł jest dosłownym tłumaczeniem, ponieważ po angielsku film nazywa się „Artificial Intelligence: AI”.

David to android, który zastępuje rodzicom ich pogrążonego w śpiączce syna. Mocno przywiązuje się do rodziny, ale kiedy chłopiec budzi się ze śpiączki, zostaje porzucony. Wyrusza w podróż, szukając sposób, by stać się prawdziwym człowiekiem z krwi i z kości. Czy uda mu się spełnić swoje marzenie?

„Ex Machina”

Kolejna przerażająca wizja na temat rozwoju sztucznej inteligencji. Tym razem widz obserwuje dziwny eksperyment. Polega on na testowaniu przez młodego mężczyznę inteligentnego systemu komputerowego o imieniu Ava. Mieści się on w robocie o wyglądzie pięknej, atrakcyjnej dziewczyny. Całość jednak wymyka się spod kontroli i staje przedziwną grą miłosną. To może być twój nowy ulubiony film, jeśli jesteś entuzjastą mocnego kina psychologicznego.

„Ghost in the Shell”

To jedno z najbardziej znanych dzieł japońskiej popkultury, które doczekało się nawet remake’u ze Scarlett Johansson w roli głównej. Przed jego obejrzeniem warto jednak poznać najpierw pierwowzór.

W 2029 roku częścią codziennego życia gatunku ludzkiego są cybernetyczne implanty. Cyborgi z kolei stają się nie do odróżnienia od zwykłych ludzi. Major Motoko Kusanagi to przedstawicielka androidów. Wraz ze swoim ludzkim partnerem, Batô, pracuje w jednostce policyjnej, która ma za zadanie zwalczać hakerów. Stają przed zadaniem znalezienia przestępcy kryjącego się pod pseudonimem „Władca marionetek”. Potrafi on za pomocą technologii zmieniać ludzi w swoich niewolników. Czy bohaterom uda się powstrzymać tego złoczyńcę?

To już wszystkie filmy o AI w tym zestawieniu. Wśród nich znajdziesz najlepsze filmy w historii science fiction, nagrodzone wielokrotnie na festiwalach filmowych. Niektóre są na tyle specyficzne, że można je albo pokochać, albo od razu znienawidzić. Wiele z nich jednak znajduje częściowo odniesienie do rzeczywistości. Jeśli jesteś tego ciekawy, zasiądź na kanapie i ciesz się wyjątkowymi produkcjami, które zadają pytania o przyszłość ludzkości i nie tylko jej.

Archiwum: marzec 2024