Rok 1998, biały dzień. Dziesięcioletnia Natascha zostaje wciągnięta do samochodu przez trzydziestoparoletniego mężczyznę. Ku rozpaczy rodziny i dezorientacji policji, brakuje śladów, które mogłyby prowadzić do znalezienia dziewczynki. Jak się okazuje, ona sama jest całkiem blisko, bo na przedmieściach miasta, w piwnicy swojego porywacza, gdzie powoli rozpoczyna się jej koszmar. Gwałty, pobicia i niemal całkowite odosobnienie od świata zewnętrznego to jedyne, czego Natascha doświadczy w ciągu kolejnych 3096 dni. Najgorsze jest jednak to, że ta historia oparta jest na faktach. Filmy podobne do „3096 dni”, które zaraz przedstawimy to nie tylko trzymające w napięciu produkcje. To opowieści o tym, co dzieje się z ludźmi doświadczającymi porwania i do czego może posunąć się człowiek w imię swoich chorych fantazji.

Filmy podobne do „3096 dni”

Choroba psychiczna to stan, w wyniku którego dochodzi do szeregu emocjonalnych zaburzeń. Jest to takie postrzeganie rzeczywistości, które trudno sobie wyobrazić osobie zdrowej. To postrzeganie sprawia, że ludzie, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne, skłonne są do skrajnego okrucieństwa. Zatem logicznym jest dla nas, że dla bezpieczeństwa otoczenia i swojego powinni znaleźć się oni pod opieką specjalistów w zakładzie psychiatrycznym. Ale to optymistyczny scenariusz. Często bowiem jest tak, że osoby chore psychicznie żyją obok, prowadzą normalne życie. Przynajmniej na pozór, do czasu aż ich zakrzywione postrzeganie rzeczywistości zaczyna mieć wpływ na niewinnych i niczego niespodziewających się ludzi. To sprawia, że „3096 dni” i podobne filmy, szczególnie te, które czerpią z prawdziwych historii, skłaniają do pewnych nieprzyjemnych, ale bardzo potrzebnych refleksji.

„Milczenie owiec”

Skoro poruszamy tematykę porwania i zaburzeń osobowości, nie sposób nie wspomnieć o takim klasyku jak „Milczenie owiec”. Co prawda film ten przede wszystkim opowiada o specyfice relacji młodej agentki FBI, Clarise Starling (Jodie Foster) z seryjnym mordercą Hannibalem Lecterem (Anthony Hopkins), który przebywa w więzieniu. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego ta relacja w ogóle ma miejsce? Otóż Clarise zajmuje się sprawą innego seryjnego mordercy, a aby go schwytać, potrzebuje pomocy inteligentnego, acz niezwykle niebezpiecznego Lectera. Ta pomoc nie jest oczywiście do końca bezinteresowna, a główna bohaterka mierzy się z presją czasu, bo pojawiają się kolejne ciała. Czy zdąży i zdoła uratować życie następnej porwanej dziewczyny?

„Ptaszek w klatce”

„Ptaszek w klatce” to oparty na faktach film z 2001 roku. To szokująca opowieść dziewczynki o imieniu Katie (Tarra Steele), która niemal całe dzieciństwo spędziła zamknięta w czterech ścianach swojego pokoju, przywiązana do krzesła. Izolacja, przemoc fizyczna, psychiczna, głód, zimno, niewyobrażalne zaniedbanie to tylko niektóre okrucieństwa, których doświadczała dziewczynka od maleńkości. Co gorsza, to wszystko zafundował jej własny, rodzony ojciec. Film w większości przedstawia to, co dzieje się z dziewczynką, kiedy w końcu matka wyrywa ją z rąk oprawcy, szukając pomocy. Warto wiedzieć, że oryginalny tytuł filmu to „Mockingbird Don’t Sing”, co dosłownym tłumaczeniu oznacza „Przedrzeźniacz nie śpiewa”. O interpretację tego tytułu, warto pokusić się samemu podczas seansu.

„Amerykańska zbrodnia”

Nasza kolejna propozycja to również inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia. „Amerykańska zbrodnia” to film z 2007 roku. Gertrude Baniszewski (Catherine Keener) to uboga matka szóstki dzieci, która w zamian za pieniądze proponuje Likensom opiekę nad ich dwiema córkami, Sylivią (Elliot Page) i Jennie (Hayley McFarland). Rodzice podróżują po kraju w celach zarobkowych, a gdy płatność za opiekę nie dociera do Gertrude na czas, dziewczynki zostają sowicie ukarane. To początek ich koszmaru, jednak tortury, których doświadczą, nie będą miały miejsca jedynie z rąk gospodyni domowej. Jej dzieci chętnie wezmą udział w serii okrucieństw i nie będą miały litości, w szczególności dla Sylvii.

„Labirynt”

Sześcioletnia Anna Dover wraz z koleżanką zostają uprowadzone. Chęć ich odnalezienia spędza sen z powiek detektywowi Lokiemu, w którego rolę wcielił się Jake Gyllenhaal. Ciężko zdesperowany ojciec Anny (Hugh Jackman) nie jest zadowolony z poczynań wymiaru sprawiedliwości, który z braku dowodów wypuszcza głównego podejrzanego. Zaczyna więc działać na własną rękę i nie cofnie się przed niczym, by odnaleźć swoje dziecko. Czy wygra wyścig z czasem?

Filmy podobne do „3096 dni” przedstawiają pasma okrucieństw, z których istnienia możemy nie zdawać sobie sprawy. Tego typu produkcje w pewnym stopniu obrazują, jak działa psychika ludzka w skrajnych sytuacjach i ukazują brutalną rzeczywistość, w której nie każdy napotkany człowiek ma dobre intencje.

Fot. główne: Zrzut ekranu ze zwiastuna filmu „3096 dni” via Youtube.com (JFID JaguarFilmInternationalDistribution)

Archiwum: marzec 2024