Powieść „Duma i uprzedzenie” została wydana w 1813 roku, jednak do dziś pozostaje jedną z ulubionych książek Brytyjczyków. Jej akcja toczy się na początku XIX wieku i skupia się na życiu społecznym i uczuciowym pięciu córek państwa Bennet. W szczególności zaś na inteligentnej i sarkastycznej Elizabeth, której skomplikowana relacja z nieprzystępnym panem Darcym jest głównym tematem powieści.

Wszystko zaczyna się, gdy do sąsiadującej z majątkiem Bennetów posiadłości Netherfield wprowadza się przystojny i bogaty kawaler – Charles Bingley. Na pierwszym okolicznym balu pojawia się on w towarzystwie swojego najlepszego przyjaciela, równie majętnego Fitzwilliama Darcy’ego. Dumny pułkownik Darcy początkowo zdaje się gardzić Elizabeth Bennet i jej kiepsko sytuowaną rodziną. Dziewczyna również jest do niego uprzedzona. Wkrótce okazuje się jednak, że pozory mylą, a różnice społeczne nie mają znaczenia, gdy w grę wchodzi prawdziwa miłość.

Przekonuje cię ten wątek? Lubisz, gdy na ekranie rządzi miłość i romans? Szukasz filmów podobnych do „Dumy i uprzedzenia”? Sprawdź najlepsze rekomendacje z poniższej listy!

Filmy podobne do „Dumy i uprzedzenia” – TOP 5 tytułów

Pierwsza kinowa wersja „Dumy i uprzedzenia” powstała w 1940 roku. W pana Darcy’ego wcielił się wówczas sam Lawrence Olivier. W telewizji rodzina Bennetów zadebiutowała jeszcze wcześniej, bo już w 1938 roku. Prawdziwą popularność na srebrnym ekranie zdobył jednak dopiero miniserial z lat 90., gdzie jako Lizzy i pan Darcy wystąpili Jennifer Ehle i Colin Firth. Ostatnia i najbardziej rozpoznawalna ekranizacja „Pride and Prejudice” pochodzi z 2005 roku. Główną bohaterkę zagrała w niej Keira Knightley, zaś Fitzwilliama Matthew MacFadyen.

Nie brakuje też filmów i seriali, które jedynie nawiązują do historii znanej z „Dumy i uprzedzenia”. Najważniejszy z nich znajdziecie w zestawieniu. Są tam również inne popularne adaptacje prozy Jane Austen, a także słynne filmy kostiumowe o bardzo zbliżonej treści. Oto TOP 5 filmów podobnych do „Dumy i uprzedzenia”:

„Emma” (2020)

Emma Woodhouse to dwudziestoletnia, zamożna i rozpieszczona dziewczyna, która – podobnie jak Lizzy z „Dumy i uprzedzenia” – jest błyskotliwa, dowcipna i nie marzy o szybkim zamążpójściu. Uważa natomiast, że jest świetna w swataniu innych. By zabić nudę, manipuluje więc ludźmi i bawi się ich uczuciami, co w końcu obraca się przeciwko niej.

„Emma” Jane Austen była ekranizowana sześciokrotnie. Przez wiele lat najsłynniejszą była produkcja z udziałem Gwyneth Paltrow w tytułowej roli. W 2020 roku zdetronizowała ją komedia z Anyą Taylor-Joy w roli Emmy, którą wyreżyserowała Autumn de Wilde. Poza gwiazdą „Gambitu królowej” w filmie pojawił się też Josh O’Connor, znany jako książę Karol z „The Crown”, oraz legendarny brytyjski aktor, Bill Nighy („To właśnie miłość”).

„Rozważna i romantyczna” (1995)

Film Anga Lee oparty na pierwszej publikacji Jane Austen z 1811 roku, która jednocześnie należy do najpopularniejszych książek angielskiej pisarki. „Rozważna i romantyczna” przedstawia losy dwóch sióstr, które łączy silna więź. Dzieli je natomiast podejście do życia. Starsza, Eleonora, jest rodzinnym głosem rozsądku i potrafi zapanować nawet nad najbardziej burzliwymi uczuciami, jakie rodzą się w jej sercu. Młodsza, Marianna, kocha żarliwie, rzucając się w wir uczuć i nie bacząc na konsekwencje. Obie uczą się od siebie patrzenia na świat w nieco inny, mniej skrajny sposób.

W produkcji z 1995 roku wystąpiła plejada brytyjskich gwiazd. W Eleonorę i Mariannę wcieliły się Emma Thompson i Kate Winslet. W pozostałych rolach pojawili się m.in. Hugh Grant, Alan Rickman, Gemma Jones, Imelda Stauton i Hugh Laurie. To zdecydowanie jeden z filmów podobnych do „Dumy i uprzedzenia”, które warto zobaczyć.

„Małe kobietki” (2019)

„Małe kobietki” to pierwszy z filmów podobnych do „Dumy i uprzedzenia”, który nie został oparty na twórczości Jane Austen. Wydane w połowie XIX wieku dzieło Amerykanki Louisy May Alcott pod wieloma względami przypomina jednak książki angielskiej pisarki. Podobnie jak powieści Austen, skupia się ona przede wszystkim na relacjach rodzinnych łączących cztery siostry na wydaniu oraz ich matkę. Każda z sióstr ma inny temperament i stosunek do romansów, a zabiegający o nie mężczyźni muszą liczyć się z ich nowoczesnym – jak na czasy wojny secesyjnej – podejściem do wychodzenia za mąż.

Zanim w 2019 roku „Małe kobietki” na ekran przeniosła Greta Gerwig, powstało dziewięć produkcji opartych na tej książce. W najnowszym filmie siostry March zagrały Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh i Eliza Scanlen, ich matkę Laura Dern, zaś ciotkę – Meryl Streep. W Lauriego Lawrence’a wcielił się natomiast Timothée Chalamet.

„Jane Eyre” (2011)

Jane Eyre nigdy nie miała łatwego życia. Osierocona w młodym wieku, trafiła pod opiekę wujostwa, które nie darzyło jej sympatią. Jako dziesięciolatka została więc wysłana do szkoły z internatem, gdzie spędziła osiem lat, by finalnie zostać nauczycielką. Kiedy dostaje posadę guwernantki w domu zamożnego pana Rochestera, wydaje się, że szczęście w końcu się do niej uśmiechnęło. Właściciel posiadłości docenia jej inteligencję i poczucie własnej wartości zbudowane wbrew statusowi społecznemu. Między Rochesterem a guwernantką rodzi się gorące uczucie. Wkrótce okazuje się jednak, że ukochany Jane wciąż ma żonę. Co gorsza, kobieta boryka się z poważnymi problemami psychicznymi, które ostatecznie doprowadzają do tragedii.

Powieść „Dziwne losy Jane Eyre” również została napisana w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii. Jej autorką jest Charlotte Brontë. W 2011 roku zekranizował ją Cary Fukunaga. Główne role zagrali Mia Wasikowska i Michael Fassbender. To jeden z polecanych filmów podobnych do „Dumy i uprzedzenia”.

„Dziennik Bridget Jones” (2001)

Współczesna wariacja na temat filmó podobnych do „Dumy i uprzedzenia”, która stała się światowym hitem. Bridget Jones nie jest piękna ani zamożna. Mieszka w Londynie i dzili swój czas między pracę a mocno zakrapiane spotkania z przyjaciółmi. Dużo przeklina, zmaga się z nadwagą, podkochuje się w panu Darcym z serialu „Duma i uprzedzenie” i absolutnie nie potrafi zachować się w towarzystwie. Szukając miłości, nawiązuje romans z przystojnym szefem, Danielem Cleaverem, któremu żadna kobieta nie potrafi się oprzeć. Na jednym z przyjęć wpada natomiast na nadętego sztywniaka Marka Darcy’ego, którego zna z dzieciństwa. Wkrótce Daniel łamie jej serce, a znajomość z Markiem dowodzi, że przeciwieństwa się przyciągają.

W filmie na podstawie powieści Helen Fielding główną rolę zagrała Renee Zellweger. W postać luźno opartą na George’u Wickhamie wcielił się Hugh Grant. Marka Darcy’ego zagrał natomiast Colin Firth, który sześć lat wcześniej wcielał się w serialowego ulubieńca Bridget, co stanowi najlepszy intertekstualny żart w historii komedii romantycznych.

Twórczość Jane Austen cieszy się niegasnącą popularnością, podobnie jak inne romantyczne historie przyodziane w XIX-wieczny kostium. Poza wymienionymi powyżej tytułami warto obejrzeć także film poświęcony samej pisarce, który w Polsce został zatytułowany „Zakochana Jane”. Podobne filmy przybliżą ci postać pisarki, co przełoży się na jeszcze lepsze zrozumienie jej powieści. Teraz znasz już wiele filmów podobnych do „Dumy i uprzedzenia” – zarezerwuj kilka wieczorów i obejrzyj je wszystkie!

Archiwum: styczeń 2024