Harry Potter rozpoczął naukę w Hogwarcie w 1997 roku. Cztery lata później na ekrany trafił pierwszy film o przygodach młodego czarodzieja, któremu jeszcze przed zakończeniem edukacji przyszło zmierzyć się z samym Voldemortem. Na serię poświęconych mu filmów składają się następujące produkcje:

  • „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”;
  • „Harry Potter i Komnata Tajemnic”;
  • „Harry Potter i więzień Azkabanu”;
  • „Harry Potter i Czara Ognia”;
  • „Harry Potter i Zakon Feniksa”;
  • „Harry Potter i Książę Półkrwi”;
  • „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I”;
  • „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II”.

 Cały cykl zaliczany jest do najlepszych filmów dla młodzieży, a wraz z pierwowzorem literackim – do najważniejszych popkulturowych fenomenów przełomu XX i XXI wieku.

Filmy podobne do „Harry’ego Pottera” – TOP 7

Choć ostatni tom książek J.K. Rowling ukazał się w 2007 roku, a finał filmowej serii nastąpił w roku 2011, Hogwart cieszy się niegasnącą popularnością. Do dziś w sklepach królują gadżety z herbem szkoły magii, a Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson, mimo upływu lat i dziesiątek innych ról na koncie, dla fanów wciąż pozostają Harrym, Ronem i Hermioną. Podobnie jest w przypadku Malfoya, którego gra Tom Felton (jeśli lubisz tego aktora, być może chcesz wiedzieć, czy Tom Felton ma żonę).

Miłośnicy świata magii stworzonego przez brytyjską pisarkę mogą w nieskończoność oglądać filmy o Harrym Potterze, a gdy skończą całą serię – zaczynać od nowa. Jeśli jednak potrzebujesz chwili przerwy, zapoznaj się z tytułami opisanymi poniżej. Oto TOP 7 filmów podobnych do „Harry’ego Pottera”.

„Fantastyczne zwierzęta” – seria filmów (2016-2022)

Fantastyczne zwierzęta plakat

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Hogwartu. Seria „Fantastyczne zwierzęta”, zapoczątkowana w 2016 roku, stanowi spin-off filmów o Harrym Potterze. Jej akcja toczy się kilkadziesiąt lat przed wydarzeniami opisanymi w głównym cyklu książek Rowling i skupia się na walce czarodziejów z mrocznym Grindelwaldem. Na ich czele stoi Newt Skamander, zaś w jego misji wspiera go m.in. dobrze znany fanom Pottera Albus Dumbledore.

Dotychczas ukazały się dwie części serii:

  • „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” (2016);
  • „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnia Grindelwalda” (2018).

W obu główne role zagrali Eddie Redmayne, Johnny Depp, Jude Law, Katherine Waterston, Ezra Miller i Zoe Kravitz. Na 2022 rok została natomiast zapowiedziana premiera filmu „Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore”, który nie ma jeszcze polskiego tytułu.

„Opowieści z Narnii” – seria filmów (2005-2010)

Opowieści z Narnii plakat

„Opowieści z Narnii” trafiły na ekran kilka lat po premierze pierwszej części „Harry’ego Pottera”, jednak ich literacki pierwowzór powstał o wiele wcześniej niż książki Rowling. C.S. Lewis napisał swoją serię fantasy dla dzieci w połowie XX wieku. Obejmuje ona siedem tomów, z których zekranizowano dotychczas tylko trzy: „Lew, czarownica i stara szafa”, „Książę Kaspian” i „Podróż wędrowca do świtu”. Możesz w nich śledzić losy rodzeństwa, które w starej szafie odnajduje tajemne przejście do krainy pełnej baśniowych stworzeń i magii. Narnią rządzi lew Aslan, któremu główni bohaterowie w każdej odsłonie cyklu pomagają walczyć ze złem.

W głównych rolach wystąpili William Moseley, Anna Popplewell, Skandar Keynes i Georgie Henley. W obsadzie znalazły się też takie gwiazdy jak Tilda Swinton, Liam Neeson czy James McAvoy.

„Uczeń czarnoksiężnika” (2010)

Uczeń czarnoksiężnika plakat

Kolejny film podobny do „Harry’ego Pottera” to produkcja fantasy dla młodzieży, nakręcona w 2010 roku. W niej Nicolas Cage i Jay Baruchel wystąpili jako czarnoksiężnik Balthazar Blake i jego uczeń. W obsadzie znaleźli się też Monica Bellucci i Alfred Molina.

Dave to nieśmiały chłopak, który z pozoru niczym nie wyróżnia się na tle rówieśników. Jego ukryty potencjał dostrzega jednak mistrz magii, Balthazar Blake. Czarnoksiężnik, który od lat chroni Nowy Jork przed siłami zła, przyjmuje młodzieńca pod swoje skrzydła i szkoli go w swojej sztuce. Potrzebuje Dave’a, by uratować miasto przed złowrogim Maximem Horvathem, który właśnie zbudził się ze snu.

„Złoty kompas” (2007)

Złoty kompas plakat

Osierocona dziewczyna imieniem Lyra mieszka w równoległym, magicznym świecie, w samym sercu Oksfordu. Ciekawa świata, postanawia wyruszyć na daleką północ, której władcą jest ogromny niedźwiedź polarny. Podczas przygotowań do wyprawy otrzymuje niezwykły prezent – Złoty Kompas, który, zamiast północy, wskazuje prawdę. Niebawem dziewczynka odkrywa, że świat jest zagrożony przez złowrogą Marisę Coulter i tylko ona może go ocalić.

Film został zrealizowany na podstawie książki Philipa Pullmana pt. „Mroczne materie: Zorza północna”. Główną rolę zagrała Dakota Blue Richards, zaś władcy północy głosu użyczył Ian McKellen. Na ekranie możesz podziwiać takie gwiazdy jak Nicole Kidman, Daniel Craig i Eva Green. Na podstawie „Mrocznych materii” powstał także serial HBO.

„Percy Jackson i bogowie olimpijscy” – seria filmów (2010-2013)

Percy Jackson i bogowie olimpijscy plakat

Percy Jackson to współczesny nastolatek, który pewnego dnia dowiaduje się, że jest synem samego Posejdona. Już ten wątek sprawia, że produkcja ta należy do filmów podobnych do „Harry’ego Pottera”. Informacja ta popycha go w stronę szalonych przygód, w których towarzyszą mu dzieci innych greckich bóstw. W pierwszej odsłonie serii o podtytule „Złodziej pioruna” Percy zostaje oskarżony o kradzież przez samego Zeusa, zaś w „Morzu potworów” wyrusza na wyprawę po słynne złote runo.

„Percy Jackson i bogowie olimpijscy” to seria pięciu książek napisana przez Ricka Riordana. Łączy współczesność z mitami greckimi. Jedynie dwie z nich doczekały się ekranizacji. W tytułową rolę wcielił się w nich Logan Lerman.

„Dzieciak, który został królem” (2019)

Dzieciak, który został królem plakat

Alex, podobnie jak Percy Jackson, ma dwanaście lat, kiedy odzywa się jego przeznaczenie. Nie jest potomkiem żadnego boga, lecz okazuje się godzien dobycia Excalibura – legendarnego miecza króla Artura. Niestety, poza magiczną bronią budzą się też postacie z arturiańskich legend, co popycha Alexa do niezwykłej przygody. Wraz z przyjaciółmi będzie musiał stawić czoła złowrogiej Morganie. Na szczęście, pomoże mu w tym czarodziej Merlin.

W roli Alexa wystąpił Louis Ashbourne Serkis. W Morganę wcieliła się Rebecca Ferguson, zaś Merlina zagrali Angus Imrie i Patrick Stewart.

„Władca Pierścieni” – trylogia filmowa (2001-2003)

Władca Pierścieni plakat

Na koniec wisienka na torcie, czyli najsłynniejsze fantasy w dziejach – zarówno literatury, jak i kina. Osadzona w mitycznym Śródziemiu opowieść o niepozornym hobbicie, który przyjmuje na siebie brzemię zniszczenia magicznego pierścienia i uratowania świata, stała się źródłem inspiracji dla wielu twórców fantastyki, także dla J.K. Rowling. Jeśli więc nie znasz jeszcze przygód Froda i jego towarzyszy, najwyższy czas nadrobić zaległości.

Trylogia „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena została przeniesiona na ekran na początku XXI wieku przez Petera Jacksona. Jej trzecią część, „Powrót króla”, nagrodzono dwunastoma Oscarami. W drużynę pierścienia wcielili się Elijah Wood, Sean Astin, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Orlando Bloom, John Rhys-Davies, Dominic Monaghan, Billy Boyd oraz Sean Bean. Na ekranie towarzyszyli im m.in. Christopher Lee, Cate Blanchett, Liv Tyler i Hugo Weaving.

Świat fantasy nie ogranicza się oczywiście do powyższych produkcji i serii filmowych. W rankingu znalazły się tylko najlepsze i najsłynniejsze z nich, od których warto zacząć swoje poszukiwania filmów podobnych do „Harry’ego Pottera”.

Archiwum: styczeń 2024